pondělí, 29 červenec 2019 09:12

Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského napříč žánry

Autor:

V srpnu se opět koná Mezinárodní hudební festival Petra Dvorského. Letos nabídne od 3. do 17. srpna deset projektů, z toho čtyři čistě klasické, dva crossoverové, jeden zdramatizovaný příběh s hudebním doprovodem, jeden folkový večer, jeden folklórní a dojde i na šanson. 

 

13

 

Zahajovací galakoncert 3. srpna bude hostit dvě sopranistky – Řekyni Emilii Diakopoulou a Italku Saru Cortolezzis, které v zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou od 20:00 hodin doprovodí Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Petrem Vronským„Galakoncert se tradičně stane klasickou slavnostní předehrou celého festivalu postavenou na souhře lidského hlasu a orchestru. Italské, francouzské i vídeňské melodie v podání dvou skvělých pěvkyň, které přijaly pozvání Petra Dvorského,“ zvou pořadatelé festivalu. 

 

7

 

Piš mi. Tvoje Alma - monodrama Zdeňka Geista s hudebním doprovodem bude na programu v úterý 6. srpna v historickém sále zámku Valeč v 19:30  hodin. V režii Davida Kříže se v roli Almy Rosé představí Kamila Janovičová a v roli Hlasu Stanislav Šárský, za hudebního doprovodu souboru Benda Quartet. „Zdramatizovaný text přibližuje v dialogu slova a hudby tragický osud houslistky a dirigentky Almy Rosé, neteře Gustava Mahlera. Příběh jímavě vykresluje krátký a intenzivní život nadané hudebnice, který vyhasl v Osvětimi. Inspirováno knihou Richarda Newmana Alma Rosé,“ popisují představení stránky festivalu. 

 

3

 

V sobotu 10. srpna se ve 20:30 hodin v zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou uskuteční koncert s názvem Beatles Symphonic, o kterém organizátoři informují takto: „Dvojnásobní vítězové Světového Beatlefestu v kombinaci s Moravskou filharmonií Olomouc jistě publikum přesvědčí o tom, že hudba Beatles je nesmrtelná plným právem. Jako klasika pop-music se bez problému začlení do klasického festivalového programu.“ Skladeb legendárních Beatles se ujme slovenská kapela The Backwards – Beatles revival a vše bude řídit dirigent Stanislav Vavřínek

 

5

 

Sál předků na zámku Jaroměřice nad Rokytnou bude patřit 13. srpna v 19:30 hodin souboru Ensemble Damian. V hudebním a režijním nastudování Tomáše Hanzlíka návštěvníci uvidí a vyslechnou hudbu Františka Antonína Míči. „Míča se právě kvalitou své duchovní hudby stal známým i mimo své hlavní jaroměřické působiště. Prostřednictvím alegorických postav z jeho jediného dochovaného oratoria nás hudba může dovést ke ztišenému rozjímání duše,“ informuje soubor. 

 

4

 

Sopranistka Marta Reichelová, altistka Lucie Hilscherová, ženská část Českého filharmonického sboru Brno a Czech Virtuosi s dirigentem Petrem Fialou budou protagonisty koncertu 14. srpna v bazilice sv. Prokopa v Třebíči. Na programu, který začne v 19:30 hodin, zazní Mozartovo Exultate, jubilate a Vaňhalovo zhudebnění sekvence Stabat mater dolorosa„Dojemná slova vyjadřující bolest matky nad ztrátou syna se stala inspirací pro umělecké vyjádření všech žánrů v celém průběhu historie od 13. století do současnosti. Dílo Vaňhalovo vyniká pokorou a intimitou a v podání špičkových interpretů nás může přimět k zamyšlení nad utrpením Krista nejen ve velikonočním období,“ uvádí dramaturgie MHFPD. 

 

1

 

Následující den dojde od 20:00 hodin v zámecké zahradě v Jaroměřicích nad Rokytnou k dalšímu crossoverovému projektu. Nese název Ewa Farna Symphonic a zpěvačku doprovodí Moravská filharmonie Olomouc s dirigentem Janem Kučerou

V sobotu 17. srpna na stejném místě se ve 20:30 hodin festival uzavře koncertem - výběrem árií, orchestrálních a baletních čísel z děl Evžen Oněgin, Piková dáma, Spící krasavice, Labutí jezero a Louskáček Petra Iljiče Čajkovského. To vše v podání sopranistky Olgy Tolkmitové, barytonisty Alexeje Isajeva, baletního souboru Národního divadla Brno, který připravil Mário Radačovský, a Moravské filharmonie Olomouc s dirigentem Jakubem Kleckerem. Pořadatelé k závěrečnému večeru festivalu dodávají: „Čajkovského brilantní, strhující a tolik emotivní hudba nemůže nechat chladnou žádnou duši. Život samotného skladatele příliš radostný nebyl, přesto jeho hudba dokáže přinést radosti spoustu. V posledním festivalovém večeru poznáme dvě z jejích poloh – operní a baletní. Obě patří do zlatého fondu světového hudebního dědictví.“

 

10

 

Foto: Archiv festivalu 

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.