sobota, 29 červen 2019 09:20

Národní divadlo moravskoslezské a premiéry v nadcházející sezoně

Autor:

Pět operních premiér, slavnostní operní koncert, dva balety a jeden mimořádný taneční večer, dva muzikály a jedna opereta – to je bilance nadcházející sezony 2019/2020, kterou s koncem té stávající potvrdilo Národní divadlo moravskoslezské.

 

Foto-1

 

17. a 19. října v Divadle Antonína Dvořáka zahájí premiérou Rusalky autora, po kterém je divadlo pojmenováno, a to v režii Radovana Lipuse a v hudebním nastudování hudebního ředitele opery Jakuba Kleckera.

Na 12. a 14. prosince jsou naplánovány premiéry Verdiho Maškarního plesu, opery o třech dějstvích z roku 1859 s originálním názvem Un ballo in maschera. Libreto napsal Antonio Somma podle Eugèna Scribeho. Tentokrát se režie ujme Marián Chudovský za hudebního řízení Marka Šedivého.

 

Foto-2

 

Komická opera Škola žárlivých - dramma giocoso s originálním názvem La scuola de‘ gelosi Antonia Salieriho a libretisty Caterina Mazzoly premiérově zazní v Divadle Antonína Dvořáka 20. a 22. února 2020. Režie se ujme Gabriela Petráková a taktovky Adam Sedlický.

Slavná opera Ericha Wolfganga Korngolda Mrtvé město (Die tote Stadt), k níž napsal text Paul Schott, otec skladatele - vlastním jménem Julius Korngold, bude mít v režii Jiřího Nekvasila pod hudebním vedením Davida Švece premiéry 23. a 25. dubna příštího roku.

 

Foto-3

 

30. dubna 2020 v Divadle Antonína Dvořáka proběhne operní galakoncert ke stoletému výročí založení Národního divadla moravskoslezského, na kterém vystoupí sólisté, orchestr a sbor opery divadla pod vedením Jakuba Kleckera.

Komorní operou o dvou dějstvích z roku 2014 Philipa Glasse Proces (originálním názvem The Trial) na text Christophera Hamptona podle stejnojmenného románu Franze Kafky (Der Prozess) z roku 1914 výčet operních premiér končí. Proces poprvé zazní 18. a 20. června 2020, a to pod taktovkou Marka Ivanoviće, v režii Jiřího Nekvasila.

 

Foto-4

 

Klavírista Michal Bárta doprovodí premiéru baletního představení Rossiniho karty hudbou slavného skladatele v choreografii Maura Bigonzettiho 21. listopadu v Divadle Jiřího Myrona. 19. března 2020 na stejném místě bude mít prostor nově nastudovaný balet Coppélia Léo Deliba, ke kterému choreografii a světelný design utvoří Giorgio Madia. Orchestr bude řídit Adam Sedlický. 2. dubna 2020, opět v Divadle Jiřího Myrona, proběhne 7. ročník mezinárodního baletního galakoncertu.

Muzikál The Last Five Years Jasona Roberta Browna bude v Čechách uveden vůbec poprvé, a to v Divadle „12“ 26. září. V Divadle Jiřího Myrona pak 6. a 8. února 2020 zazní ostravská premiéra slavného muzikálu West Side Story Leonarda Bernsteina. Klasická opereta ve svěžím hávu Madame Favart Jacquese Offenbacha v hudebním nastudování Marka Prášila a v režii Gabriely Petrákové bude mít premiéry 14. a 16. května 2020, také v Divadle Jiřího Myrona.

 

Foto-5

 

Podrobněji speciálně o nových operních titulech nadcházející se můžete dočíst v našem březnovém článku.

 

Foto: NDM, Veronika Paroulková

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.