neděle, 23 červen 2019 11:00

Dnes začíná 20. ročník festivalu Hudba v zahradách a zámku v Kroměříži

Autor:

Originální a jedinečné spojení vážné hudby a architektonických skvostů UNESCO v Kroměříži, festival Hudba v zahradách a zámku, letos oslaví jubilejní dvacátý ročník. Dvouměsíční cyklus sedmi koncertů letos nově doplní beseda s operním pěvcem Adamem Plachetkou a přednáška psychiatra Cyrila Höschla o odvrácené straně osobností slavných skladatelů.  Přehlídku zahájí dnes v 19:00 hodin Moravská filharmonie Olomouc a dirigent Tomáš Netopil, který je zároveň dramaturgem festivalu. Ve skleníku Květné zahrady zazní Houslový koncert a moll, Op. 53 a koncertní předehry V přírodě, Karneval a Othello Antonína Dvořáka. Sólového partu se ujme houslista Jiří Vodička.

 

1

 

Druhý koncert se bude konat u příležitosti 60. výročí úmrtí skladatele Bohuslava Martinů, a to ve středu 26. června od 19:00 hodin na stejném místě. V podání Dívčího pěveckého sboru SPgŠ Kroměříž pod vedením sbormistra Jiřího Jablunky se sólisty Zuzanou Hradilovou, Sárou Zpěvákovou a Tadeášem Hozou za klavírní spolupráce Evy Kočařové za účasti pedagogů a studentů Konzervatoře P. J. Vejvanovského Kroměříž zazní Martinů vokální tvorba z cyklů Česká říkadla, Petrklíč nebo z baletu Špalíček, ve druhé části pak slavná komorní kantáta Otvírání studánek.

Třetím koncertem festivalu bude originální společný hudební projekt harfistky Kateřiny Englichové a hobojisty Viléma Veverky Get inspired by Impressions, který se uskuteční v úterý 9. července v 19:00 hodin v rotundě Květné zahrady. Projekt se váže ke stejnojmennému albu Impressions. Na koncertě v inspirativním prostředí barokní rotundy umělci zahrají skladby Maurice Ravela, Alphonse Hasselmanse, Luboše Sluky, Josefa Vejvody a Claudea Debussyho.

 

4

 

I letos je v plánu koncert mezinárodních dirigentských kurzů konajících se v Kroměříži a ve Zlíně. Účastníci se představí na samostatném koncertě v pátek 26. července od 19:00 hodin ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku v Kroměříži. Průvodní slovo bude mít dirigent Tomáš Netopil.

 

5

 

Společný projekt pěvkyně Kateřiny Kněžíkové a souboru Baborák ensemble, špičkového hornisty a zároveň dirigenta Radka Baboráka, je přichystán na neděli 18. srpna ve skleníku Květné zahrady od 19:00 hodin. Na programu koncertu budou skladby Alexandera Zemlinského, Franze Schuberta, Leona Sinigagliy, Richarda Strausse a Gustava Mahlera.

Setkání s pěvcem Adamem Plachetkou, které proběhne v kroměřížském kině Nadsklepí v pondělí 19. srpna od 17:00 hodin, je v dramaturgii festivalu novinkou. Besedu bude moderovat Tomáš Netopil a uskuteční se v rámci programu Letní hudební akademie Kroměříž určené studentům konzervatoří, vysokých škol a mladým umělcům.

 

2

 

Na koncertě, který proběhne v úterý 20. srpna, opět od 19:00 hodin, ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku vystoupí česko-německá cembalistka, varhanice a specialistka hry na kladívkový klavír Barbara Marii Willi a hobojista Vilém Veverka. Ti společně zahrají skladby Alessandra Pogliettiho, Antonia Vivaldiho, Johanna Jakoba Frobergera, Petera Grahama a Johanna Sebastiana Bacha. Vstupné bude dobrovolné a výtěžek z koncertu půjde ve prospěch Kroměřížského hudebního archivu.

 

Arcibiskupsk-zmek-Krom

 

Ve čtvrtek 22. srpna se v kině Nadsklepí uskuteční od 17:00 hodin přednáška psychiatra a ředitele Národního ústavu duševního zdraví Cyrila Höschla na téma psychopatologie slavných skladatelů. „Chceme divákům nabídnout širší hudební zážitek, opřený o setkání s hudebníky samotnými a s osobnostmi, kterým jejich profesní přesah dává hudbě vyniknout v netradičních rovinách,“ říká dramaturg Tomáš Netopil.  

Závěrečným koncertem festivalu Hudba v zahradách a zámku 2019 bude společné vystoupení orchestru Moravští komorní sólisté a vybraných studentů Letní hudební akademie Kroměříž, které proběhne v sobotu 24. srpna od 18:00 hodin ve Sněmovním sále Arcibiskupského zámku. Dirigovat a provázet koncertem bude opět Tomáš Netopil.

 

Foto: Archiv festivalu, Supraphon, Marco Borggreve, Veronika Paroulková

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.