sobota, 08 červen 2019 11:42

Epoque Quartet a současní čeští skladatelé na festivalu Concentus Moraviae

Autor:

Multižánrové smyčcové kvarteto Epos Quartet, které si letos připomíná dvacet let společného hraní, má dnes večer koncert na festivalu Concentus Moraviae. Koná se v Třebíči ve foyeru Divadla Pasáž a přinese hudbu několika současných autorů, včetně premiéry. Přehlídka rozvržená tradičně na řadu míst jihomoravského regionu a přilehlých oblastí Vysočiny je letos zaměřena na smyčcová kvarteta. Epoque Quartet je ovšem v programové nabídce jedinečnou položkou - říkává se o něm, že nabízí cestu do dosud netušených světů kvartetního repertoáru.

 

1

 

Premiéru má večer v Třebíči skladba „Coffee with Ennio M.“ od Lukáše Sommera koncipovaná pro smyčcové kvarteto, klavír, basklarinet a vibrafon. Inspirací bylo osobní setkání s legendárním skladatelem, které Sommer popisuje pro KlasikuPlus takto: „Před rokem proběhla mým počítačem zpráva, že předsedou poroty skladatelské soutěže Concorso Novaro bude Ennio Morricone. Protože jsem měl s vedením soutěže dobré vztahy, nelenil jsem a vyrazil do Říma. Po úvodních oficiích mi bylo dopřáno trávit téměř celé odpoledne v neformálním hovoru s touto hudební ikonou Itálie. V prvních minutách jsem maestru Morriconemu vyjmenovával své oblíbené soundtracky z jeho dílny, oblíbené okamžiky z filmů. Chvíli poslouchal, snad dvě minuty, pak se laskavě usmál a řekl: Parlando italiano… S mými znalostmi italštiny jsme zbytek hovoru věnovali už jen jídlu, vínu a kávě. Radostné zaujetí a nadšení, s jakým o těchto prostých věcech hovořil, bylo nakažlivé a stalo se zážehem pro novou skladbu.“

 

Lukas-sommer

 

Na koncertě zazní také v nové komorní verzi klavírní koncert Fallin Leaves od Aleše Březiny, který měl v plné podobě premiéru na festivalu Musica Holešov v roce 2012. Sólistou byl a i dnes je Karel Košárek, ale tehdy s ním hrála PKF-Prague Philharmonia. Březina, jinak také známý muzikolog specializovaný na dílo Bohuslava Martinů, je oceňovaným autorem hudby ke dvěma desítkám českých filmů, ale i orchestrálních a komorních děl. Jeho komorní opera „Zítra se bude…“ o procesu s Miladou Horákovou zaznamenala v letech 2008 až 2013 bezmála stovku vyprodaných repríz v Praze a na řadě míst České republiky, v Nitře, Vratislavi a Helsinkách. O jeho skladbě Fallin Leaves, vzdáleně inspirované Vivaldiho houslovými koncerty Čtvero ročních dob, se po premiéře v Holešově psalo jako o posluchačsky neobyčejně vděčném díle, které se nicméně vůbec nepodbízí. Interpreti tehdy „kouzelně probarvenou partituru“ zahráli s citem a pochopením, „jaké se při premiérách soudobé hudby zažije jen zřídka“.

 

kosarek-d1861

 

Dalším zastoupeným autorem je dnes v Třebíči Alexey Aslamas, od roku 2011 primárius Smyčcového kvarteta Pavla Bořkovce a vedle toho hudebník aktivní v nejrozmanitějších stylech od blues, přes funk až k hip hopu. Pro Epoque Quartet už vytvořil víc věcí, dnes se hraje skladba s názvem EQ 172. Od Petra Wajsara zazní Tuitytuityutyu song. A na programu jsou také skladby Jana Kučery Zrození, Pljeskavica a Sluneční hodiny. Epoque Quartet si na koncert přizval klavíristu Karla Košárka, basklarinetistu Petra Valáška a perkusionistu Olega Sokolova.

 

Foto: Archiv Concentus Moraviae, archiv Lukáše Sommera

 

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.