čtvrtek, 06 červen 2019 15:20

55. ročník Bratislavských hudebních slavností: Premiéry i návraty

Autor:

Letošní ročník Bratislavských hudebních slavností obohatí významné orchestry, komorní tělesa a sólisté. Domácí – rezidenční Slovenská filharmonie se na festivalu objeví třikrát. Hned v úvodním koncertu 27. září pod vedením svého šéfdirigenta Jamese Judda a s klavíristou Eugenem Indjićem, který se blýskne v Brahmsově Druhém klavírním koncertu B dur. 6. října se filharmonie spojí se Slovenským filharmonickým sborem a sólisty s dirigentem Jurajem Valčuhou ve Dvořákově Stabat mater a v závěrečném koncertu 13. října vedle hudby Ludwiga van Beethovena a Dmitrije Šostakoviče s violoncellistou Istvánem Várdaiem přednese Elgarův Violoncellový koncert. Dirigovat bude Pinchas Steinberg.

 

Slovensky-kom-sbor

 

István Várdai bude interpretovať Elgara dielo na legendárnom nástroji "Ex du Pré-Harrell" Stradivari z roku 1673. Pri príležitosti 100. výročia narodenia venujeme tento koncert výraznej osobnosti - dirigentovi Ladislavovi Slovákovi, ktorý bol  šéfdirigentom a súčasne umeleckým riaditeľom Slovenskej filharmónie (1961 – 1988) a bol aj členom Festivalového výboru BHS.  Jednou z jeho umeleckých priorít bolo dielo Dmitrija Šostakoviča – a tak 55. ročník festivalu uzavrie jedno zo skladateľových diel Symfónia č. 5,“ doplňují organizátoři festivalu, kteří do Bratislavy pozvali i řadu dalších špičkových těles jako jsou Royal Philharmonic London, Finský rozhlasový orchestr, English Baroque Soloists & Monteverdi Choir, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Philharmonia Orchestra London, Mnichovská filharmonie a Mnichovský filharmonický sbor, Orchestr Mariinského divadla Petrohrad, Wiener Philharmoniker a Deutsche Staatsphilarmonie Rheinland-Pfalz

 

Vardai3

 

Z dirigentů se na festivalu poprvé objeví například John Eliot Gardiner, Fin Hannu Lintu, mladý objev Rafael Pavare z Venezuely nebo Alexander Liebreich, který je v současnosti šéfdirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Na Slovensko spolu přivezou program připravený pro svou novou sezonu a zároveň pro podzimní čínské turné orchestru. Jako sólista se představí vynikající arménský houslista Sergej Chačatrjan, a to v Houslovém koncertu č. 1 a moll Dmitrije Šostakoviče. 

 

Rafael-Payare

 

Řadu koncertů obohatí i vracející se jména – Valerij Gergijev, Esa-Pekka Salonen, Thomas Hengelbrock a zmíněný Pinchas Steinberg nebo dirigenti, kteří sice nedirigovali přímo na festivalu, ale už se v Bratislavě objevili dříve na jiných projektech - Andrés Orosco-Estrada a Karel Mark Chichon. A je třeba zmínit také zmínit vracejícího se Ondreje Lenárda. Vedle klavírního recitálu Yulianny Avdeevy a varhanního koncertu titulárního varhaníka Notre-Dame v Paříži Oliviera Latryho dojde i k opernímu gala lotyšské mezzosopranistky světového renomé Eliny Garanči

 

03-Yulianna-Avdeeva-klavr-CSchneider9-1

 

Ze zahraničních komorních těles přijede smyčcové kvarteto David Oistrakh Quartet, s klavíristou Adamem Skoumalem se představí houslista Milan Al-Ashhab a v rytmu tanga se skladatelem a klavíristou Gustavem Beytelmannem zazpívá arménská mezzosopranistka Stella Grigorian. Program slavností rozšíří i domácí Symfonický orchestr Slovenského rozhlasu, soubor Musica aeterna, Slovenský komorní orchestr. Dojde na průřez slovenské hudby pro violoncello v podání Jozefa  Podhoranského, Jána Slávika, Eugena Procháce a Borise Bohó. Novinkou 55. ročníku Bratislavských hudebních slavností jsou dva koncerty věnované hudební mládeži. V rámci nich se představí maďarský violoncellista Gergely Devich, slovenský trumpetista Stanislav Masaryk, náš klavírista Matyáš Novák nebo slovenský houslista nejmladší generace Teo Gertler s klavíristou Ryanem Martinem Bradshawem australsko-slovenského původu.

 

Milan-Al-Ashhab1

 

Thomas-Hengelbrock

 

5

 

Foto: Archiv BHS

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.