neděle, 26 květen 2019 19:38

V úterý začíná festival pěveckých sborů Svátky písní Olomouc

Autor:

Svátky písní Olomouc budou stejně jako v posledních letech dramaturgicky propojeny se Svátky města Olomouce. V šesti dnech nabídnou renomovanou mezinárodní soutěž pěveckých sborů Mundi Cantant, které se pravidelně účastní sbory z mnoha zemí. Nově se pod hlavičkou festivalu bude konat také mezinárodní soutěž mládežnických orchestrů Harmonia Iuvenalis. Jde už o 47. ročník, od kterého se festival zároveň stává členem prestižní sítě Choral Festival Network. Více o tom jsme psali zde.

 

Open-air

 

Zpráva pořádajícího spolku Festa Musicale mluví o začátku festivalu v úterý 28. května, ale to se budou podle manažera PR a mediální komunikace Petra Šrajera dít spíše organizační a interní záležitosti. Skutečným zahájením je až koncert pěveckých sborů z Kazachstánu, Bulharska a Malajsie v Sokolovně TJ Sokol Olomouc-Chválkovice ve středu od 19:00 hodin. Ve čtvrtek v sále Reduta olomoucké filharmonie proběhne od 11:00 hodin již zmiňovaná nová soutěž mládežnických orchestrů Harmonia Iuvenalis a v odpoledních hodinách až do večera bude na Horním náměstí bohatý kulturní program – zazpívají zde sbory z Lotyšska, Bulharska, Malajsie a Kanady a zahrají české mládežnické orchestry.

V pátek 31. května bude Reduta od 10:00 hodin patřit mezinárodní soutěži dětských pěveckých sborů Mundi Cantant a odpoledne budou na Horním náměstí opět různá vystoupení, která uvede taneční program projetu ZUŠ Open, o kterém jsme psali zde. V 16:30 se tam uskuteční vyhlášení dosavadních výsledků Mundi Cantant a program bude opět pokračovat hudebními čísly našich i cizích sborů. Vrcholem dne bude večerní uvedení Beethovenovy Missy solemnis v kostele sv. Mořice v podání Moravské filharmonie Olomouc, Českého filharmonického sboru Brno, sólistů Lucie Silkenové, Markéty Cukrové, Tomáše Černého a Petera Mikuláše a pod taktovkou Petera Valentoviče.

 

Canto

 

Mládežnickým a dospělým pěveckým sborům v rámci Mundi Cantant budou moci diváci naslouchat v sobotu 1. června v Redutě už od devíti hodin dopoledne a večer tam bude závěrečný sborový koncert Svátků písní Olomouc a soutěž o Absolutního vítěze Mundi Cantant. Odpoledne se na Horním náměstí opět představí ZUŠ Open, tentokrát výtvarnými a hlavně hudebními obory. Podvečerní koncert od 18:00 hodin bude v rukách Bigbandu ZUŠ Žerotín a Hudebního institutu. Spirituály a písně skupin Beatles a Queen v podání Ars Brunensis, Komorního sboru Lenky Dohnalové–Mlynářové a spojených pěveckých sborů zazní od 20:30. V neděli je ještě ve Smetanových sadech od 16:00 naplánováno zahájení sezóny promenádních koncertů.

 

KomornSborLenkyDohnalove-Mlynove

 

Foto: Martin Florian, Vladimír Jagr

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.