Nadcházející týden samozřejmě nabízí mnohem více, než zmiňuje tato rubrika. My do ní ale vybíráme tipy přes nejrůznější filtry a snažíme se tak upozornit na události s jistou dávkou výjimečnosti, ať už je spojena s interpretem, prostředím, s méně častou příležitostí nebo s jinou souvislostí.
Pražská konzervatoř pořádá od soboty 2. do úterý 12. července tradiční Mezinárodní letní klavírní kurzy. Letos se jich zúčastní rekordní počet šestačtyřiceti aktivních účastníků z devatenácti zemí světa. Lektory budou špičkoví pedagogové – Ivo Kahánek, Martin Kasík, Avedis Kouyoumdjian, Milan Langer a Libor Nováček. V rámci kurzů se bude konat i několik koncertů. Všechny jsou zdarma a v krásných prostorách pražských koncertních sálů.
U příležitosti zahájení předsednictví České republiky v Radě Evropské unie a zároveň ke stému výročí založení Svazu Čechů v Chorvatsku odehraje Moravská filharmonie Olomouc v červenci celkem tři koncerty. Skladby významných českých skladatelů poprvé zaznějí v pondělí 4. července v běžně nepřístupném prostoru nádvoří Hanáckých kasáren v Olomouci. Se stejným programem pak orchestr vystoupí před chorvatským publikem, a to 7. července v koncertním sále Vatroslava Lisinského v Záhřebu a 8. července v kinosále v Daruvaru. Koncerty povede dirigent Debashish Chaudhuri.
Páteční koncert České filharmonie pod taktovkou Jakuba Hrůši mění svůj program. Kvůli náhlé zdravotní indispozici Lukáše Vondráčka nezazní avizovaný Brahmsův Klavírní koncert, ale Violoncellový koncert h moll Antonína Dvořáka v podání Václava Petra. Už dnes, ve čtvrtek večer zazpívá na festivalu uruguayský basbarytonista Erwin Schrott. Pěvce na bandoneon doprovodí Victor Hugo Villena a orchestr PKF – Prague Philharmonia s dirigentem Łukaszem Borowiczem.
Košický rodák, tenorista Štefan Margita oslaví své pětašedesátiny slavnostním koncertem v místním Domě umění, a to ve čtvrtek 30. června v 19 hodin. Jako host vystoupí sopranistka Andrea Danková a Státní filharmonii Košice povede její šéfdirigent Robert Jindra. Koncert je zároveň poslední akcí Košického hudebního jara. Košická filharmonie přichystala na léto také projekty zaměřené na profesionální rozvoj mladých hudebníků. Více o nich níže.
Devatenáctý ročník letního festivalu Třeboňská nocturna rozezní ve dnech 12. až 16. července historické centrum města Třeboně. Během těchto pěti dnů vystoupí na koncertech harfistka Kateřina Englichová s hobojistou Vilémem Veverkou, korejský Arete String Quartet, trio Martina Bačová, Hana Šuková a Karel Košárek, šansoniérka Chantal Poullain, Epoque Quartet se zpěvačkou Dashou i Filharmonie Hradec Králové se sopranistkou Evou Hornyákovou pod vedením dirigentky Miriam Němcové. Večery plné klasické hudby, crossoveru i šansonu se budou konat na několika místech Třeboně – od zámecké konírny, Divadla J. K. Tyla, Tunel music baru až po nádvoří městského úřadu.
Festival Hudební Kroměříž u příležitosti oslav pátého výročí chystá program s umělci a tělesy, jako jsou Václav Hudeček, Kateřina Kněžíková, Adam Plachetka nebo PKF – Prague Philharmonia. Letní hudební akademie Kroměříž a její souběžný festival tak už popáté přiváží do města interprety české i mezinárodní scény klasické hudby. Akce pro veřejnost obsáhnou od 12. do 20. srpna koncerty, besedy a přednášky s výraznými hudebními osobnostmi.
Česká republika začne 1. července na šest měsíců předsedat Radě Evropské unie. K této příležitosti je připraveno mnoho kulturních a doprovodných událostí. Jednu z nich přichystala Akademie múzických umění v Praze spolu s belgickou LUCA School of Arts. Koncert, na kterém zaznějí skladby Antonína Dvořáka, Leoše Janáčka, Bohuslava Martinů, Pieta Swertse a Miloslava Kabeláče, zahrají společně hudebníci obou škol v neděli 3. července od 19:30 hodin v Sále Martinů a Kamermuziekzaal v Leuven. Vzájemně je propojí jedinečná technologie sdružení CESNET. Koncert bude také živě přenášen na iVysílání České televize, kde bude poté ke zhlédnutí i ze záznamu.
Letošní Hudební festival Znojmo má v termínu 8. až 24. července na programu více než třicet koncertů a doprovodných akcí. Ročník s podtitulem Andělé strážní a návraty domů se bude konat na různých místech města Znojma a také v jeho okolí – v přírodě i v krásných prostorách zámků a kostelů. V semknuté dramaturgii se může publikum těšit na patrona festivalu, houslistu Pavla Šporcla, a další interprety z oblasti klasické hudby. Pořadatelé nezapomněli ani na cimbálovou muziku, jazz a crossover programy.
Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK vystoupí s Tomášem Klusem v jeho orchestrálním projektu Klusymfonie. Písničkář se spojil se symfonickým tělesem a nabídne publiku známé a oblíbené melodie ve zcela jiném kabátě. Koncert pod vedením dirigenta Jan Kučery se bude konat ve středu 29. června od 19:30 hodin ve Smetanově síni Obecního domu.
Pohybový, energický, magický, poetický, čistý, citlivý… Tak pořadatelé vystihují desátý ročník mezinárodního festivalu současného tance, pohybového divadla a nového cirkusu KoresponDance. Jeho jubilejní edice láká na bohatý program zasazený do netradičních prostor, v němž si přijde na své úplně každý. Hlavní program nabídne jednadvacet různých představení umělců z jedenácti zemí. Doplní ho filmové projekce, workshopy a master classes či koncert, festivalové dění si užijí také děti. Podrobné informace jsou k dispozici na www.korespondance.cz.
V rámci Hudebních výletů realizovaných Svatováclavským hudebním festivalem se v novém obsazení představí Stadlerovo klarinetové kvarteto, a to hned v trojici koncertů. Zaznějí na nich díla Bacha, Farkase či Albinoniho a společně se sólistou opery Národního divadla moravskoslezského Martinem Gurbaľem Dvořákovy Biblické písně v unikátní úpravě pro čtyři různé klarinety a bas v aranži Aleše Pavlorka. Koncerty se budou konat od úterý 28. do čtvrtka 30. června v brušperském kostele svatého Jiří, ve Světě Komenského ve Fulneku a v ostravském kostele svatého Václava, vždy od 18 hodin.
Tři věty o přijetí pro klarinet a orchestr od Ondřeje Štochla napotřetí – po dvou odložených uvedeních tuto hudbu publikum ve světové premiéře uslyší ve Dvořákově síni Rudolfina v úterý 28. června od 19:30 hodin. Sólový part v novém díle přednese klarinetista Karel Dohnal. Dalšími skladbami posledního koncertu této sezóny Symfonického orchestru Českého rozhlasu budou díla Clauda Debussyho a Maurice Ravela. Diriguje Pavel Šnajdr. Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava.
Pořadatelé festivalu Klášterní hudební slavnosti připravili na neděli 26. června zajímavý program k poctě skladatele Jiřího Antonína Bendy, od jehož narození uplyne letos tři sta let. Šumperský kostel Zvěstování Panny Marie bude od 20 hodin hostit Komorní filharmonii Pardubice s dirigentem Jiřím Petrdlíkem. V úvodu koncertu přednesou novou skladbu Tomáše Illeho – Ouverturu na téma BEnDA, která od svého vzniku zazní teprve potřetí. Sólového partu v Bendově Koncertu pro cembalo a orchestr F dur se ujme uznávaná hráčka Edita Keglerová a závěr hudebního setkání bude patřit Bendově melodramu Ariadna na Naxu, v němž vystoupí herci Ivana Jirešová, Apolena Veldová a Petr Stach v režii Věry Šustíkové.
Jako třetí koncert své koncertní sezóny připravil spolek Lieder Company na neděli 26. června od 19:30 hodin na pražské Novoměstské radnici koncert s názvem S příchutí Francie. Po dvou čistě francouzsky orientovaných koncertech je tento zaměřen na díla, ke kterým našli jejich autoři inspiraci právě ve francouzské kultuře, ačkoliv sami Francouzi nebyli. Interprety koncertu budou sopranistka Irena Troupová, mezzosopranistka Jana Hrochová a klavírista Jan Dušek. Skladby zaznějí v češtině anebo ve francouzském originále a budou doplněny českými titulky.
Ředitel Konzervatoře Plzeň Miroslav Brejcha zve všechny bývalé absolventy, své současné a bývalé kolegy pedagogy, studenty i širokou veřejnost na oslavy šedesátého výročí založení školy. Oslavy se kvůli pandemii nemohly konat vloni. Jako hlavní program se uskuteční v sobotu 25. června odpoledne ve Velkém sále Měšťanské besedy koncert Symfonického orchestru Konzervatoře Plzeň složený ze studentů, absolventů a pedagogů. Dirigovat bude Jiří Štrunc. Na programu bude uvedení Symfonie č. 9 e moll Z nového světa Antonína Dvořáka. Už v pátek se představí na Malé scéně Nového divadla nejmladší oddělení školy – muzikálové v pestrém programu nazvaném Pocta sedmdesátkám, složeném z ukázek z muzikálů sedmdesátých let Chicago, Sugar, Šumař na střeše a Pomáda. Dalším divadelním představením přispěje oddělení operní zpěv. Na státním zámku Kozel v neděli 26. června večer uvede operu Popelka autorky Pauline Viardot. Na toto představení lze ještě zakoupit vstupenky.
Závěrečné představení sezóny chystá na zítřek Taneční centrum Praha. V pátek 24. června uvede od 18 hodin v Divadle Hybernia každoroční přehlídku umělecké činnosti konzervatoře. Vystoupí studenti od prvního do osmého ročníku, kteří předvedou průřez vyučovanými tanečními styly jako je balet, jazz, moderní tanec, step, lidový tanec či akrobacie.
13. ročník mezinárodního festivalu Hudební léto Kuks začíná už tuto sobotu. Od 25. června do 20. srpna nabídne celkem pět koncertů. Na zahajovacím vystoupí PKF – Prague Philharmonia v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové nad Labem. Následující pak budou tradičně v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu vždy od 18:00. Představí se na nich sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider, španělská sopranistka Beatriz Lafont, rakouský varhaník Wolfgang Kogert, houslista Milan Al-Ashhab, trumpetisté Vladimír Rejlek a Walter Hofbauer, soubor Musica Florea a další. Vedle novodobé premiéry skladby z kukského archivu zazní i světová premiéra skladby profesora Mozartea v Salcburku Kurta Estermanna.
Litomyšl opět patří nejmladším talentovaným hudebníkům i výtvarníkům, kteří dostali prostor v rámci prestižních festivalů Národní festival Smetanova Litomyšl i Smetanova výtvarná Litomyšl. Absolventi Akademie MenART v oboru klasické hudby rozezní Smetanovu Litomyšl v neděli 26. června. V bohatém programu se představí vybraní stipendisté ze tříd Kateřiny Kněžíkové, Iva Kahánka, Jana Fišera, Jana Ostrého, Karla Košárka a Radka Baboráka. Koncerty se budou konat v Zámecké jízdárně i v zámeckých zahradách.
Ostrava bude opět hostit opery minulého a současného století a jejich tvůrce. Národní divadlo moravskoslezské zve na další ročník festivalu NODO 2022 (New Opera Days Ostrava / Dny nové opery Ostrava). NDM ho pořádá s Ostravským centrem nové hudby (New Music Ostrava) a letos se bude konat ve dnech 25. až 30. června. Během šesti dní nabídne přehlídka osm nových inscenací. Většina produkcí se opět odehraje v Divadle Jiřího Myrona a Divadle Antonína Dvořáka. Ve světových nebo českých premiérách může publikum vidět díla světově uznávaných skladatelů Salvatora Sciarrina, Luigiho Nona nebo Petra Kotíka. Prostor dává dramaturgie festivalu jako vždy i mladé generaci – zaznějí díla Matouše Hejla, Lucie Páchové, Miroslava Tótha, Jamese Laytona nebo Judith Berksonové.
Kantiléna, sbor dětí a mládeže při Filharmonii Brno, pořádá v sobotu 25. června od 17 hodin v Besedním domě mimořádný koncert. Spoluúčinkovat na něm budou zpěváci Kantilény z let 2006 až 2022, klavírista Jiří Hrubý, varhaník Jakub Janšta a sbormistr a dirigent Jakub Klecker. Akce oslavuje jubilea zakladatele a dlouholetého sbormistra Kantilény Ivana Sedláčka a jeho nástupce Jakuba Kleckera, které od sebe dělí celé půlstoletí. Večer je současně rozlučkovým koncertem Jakuba Kleckera s Kantilénou, který se kvůli koronavirovým opatřením nemohl uskutečnit před dvěma lety.
Po dvou zrušených ročnících se plzeňští příznivci Noci s operou dočkají dvojitého zážitku. V pátek 24. června se v prostředí Amfiteátru Lochotín představí Verdiho operní drama Macbeth s barytonistou Martinem Bártou v titulní roli. Tajemný a napínavý příběh o středověkém vojevůdci Macbethovi, který se spojí s temnými silami, aby získal korunu, režijně připravil Tomáš Ondřej Pilař, hudební nastudování bude v rukou dirigenta Jiřího Štrunce. Hostem šestého ročníku Noci s operou bude v neděli 26. června muzikál Elisabeth. DJKT ho uvedlo v české premiéře a inscenace získala uznání jak u široké veřejnosti, tak u odborné kritiky. Režisérem open-air podoby bude Lumír Olšovský, hlavní role ztvární Soňa Hanzlíčková a Pavel Režný.
Čtvrtý ročník horažďovické Ševčíkovy akademie a festivalu se bude letos konat ve dnech 7. až 19. srpna. Událost věnovaná odkazu místního rodáka, houslového pedagoga Otakara Ševčíka, nabídne i letos bohatý program jak pro účastníky akademie, tak pro návštěvníky festivalu. V malebných Horažďovicích potkají účastníci a návštěvníci například houslistu Josefa Špačka, violoncellistu Tomáše Jamníka nebo dirigenta Jakuba Hrůšu.
„Samotná Waldbühne jako by potvrzovala poznání, že Berlín je doširoka otevřenou učebnicí 20. století s přesahem do dneška.“
„V červnu 1992 se zde uskutečnil první koncert Berlínských filharmoniků, tehdy pod taktovkou Georgese Prêtra.“
„Letošní dramaturgie se ve světle současných událostí posunula do roviny bezděčného připomenutí toho, co je v ruském světě tím lepším: kultura.“
Až se v sobotu 25. června 2022 ve 20.15 rozeznějí berlínským Lesním divadlem první tóny, přenášené živě tematickou Mezzo TV, půjde zároveň o připomínku výročí v jejich novodobé historii. Podobně jako Evropské koncerty Berlínských filharmoniků, slaví totiž i jejich Koncerty ve Waldbühne třicátiny. Oba projekty vznikly roku 1992. Jsou úmyslně odlišné a zároveň se promyšleně doplňují. Jediným spojovacím prvkem je samotný orchestr, vše další má svůj specifický ráz.