středa, 23 leden 2019 07:00

Konferenci britských orchestrů zahájí Česká filharmonie a Čhavorenge

Autorka:

 

„Naše děti potřebují cestovat. Ne proto, aby viděly pozlátko, ale aby pochopily, že zlepší svůj život jedině tehdy, když se dokážou vymanit ze svého prostředí.“

„Romská kultura není zapomenutá, je krásná a silná.“

„Jako jedno z témat konference jsem zvolil roli hudby při překonávání překážek.“

 

170217avorengevandovo-divadlohires50cPetraHajska

 

V Belfastu dnes začíná výroční konference Asociace britských orchestrů. Na slavnostním zahájení vystoupí také členové České filharmonie a dětský pěvecký sbor pod vedením Idy Kelarové. Pořadatelé konference tak uskutečňují myšlenku, kterou Česká filharmonie realizuje s romskou mládeží už šestým rokem – a to, že hudba je mostem mezi lidmi a cestou porozumění. Na programu budou také workshopy, které propojí děti z Čhavorenge s místními dětmi různého vyznání i etnického původu.

 

Strana-160161IMG6649

 

Význam cesty do Belfastu pro členy dětského sboru Čhavorenge objasňuje jeho sbormistryně Ida Kelarová: „Snažíme se našim dětem ukazovat svět a mám velkou radost, že po letním Romano dromu 2018, který jsme strávili v Rumunsku a Bulharsku, přišlo pozvání od Asociace britských orchestrů, která chce prezentovat Čhavorenge a hudebníky České filharmonie v Belfastu. Naše děti potřebují cestovat. Ne proto, aby viděly pozlátko, ale aby pochopily, že zlepší svůj život jedině tehdy, když se dokážou vymanit ze svého prostředí. A taky tehdy, když se budou dobře učit, budou studovat, vzdělávat se. Čhavorenge znamená v překladu z romštiny „Dětem“. Děláme to vše pro ně. Může se to někdy zdát jako malý krok. Vím to. Ale říkám: malý krok je velký krok. Je to způsob, jak můžete měnit věci. Chci, aby děti poznaly, jak bohatá je jejich kultura, ale taky aby poznávaly jiné kultury. Přeju si také, aby i ostatní lidé, ať už v Praze, Bukurešti nebo Belfastu, pochopili, že romská kultura není zapomenutá a že je krásná a silná.“

 

Ida-un-devloro

 

Téma výroční konference Asociace britských orchestrů v Belfastu je "cross border". A výkonný ředitel pořádajícího Ulsterského orchestru Richard Wigley k tomu dodává: „Je to dobře načasované téma v době, kdy očekáváme výsledky vyjednávání o brexitu a jejich dopad na naši hranici se Severním Irskem. Osobně jsem silným zastáncem spolupráce a udržování otevřených dveří, takže jsem jako jedno z témat konference zvolil roli hudby při překonávání překážek. Proto také Čhavorenge, sbor dětí vystavených chudobě, sociálnímu vyloučení a předsudkům, vystoupí při zahájení konference a bude mít workshopy s dětmi z Belfastu,“ vysvětlil. „Čirá radost, kterou hudebníci České filharmonie sdílejí s romským sborem Čhavorenge, je dostatečným zpochybněním všech negativních názorů na důležitost a hodnotu projektu. Vize České filharmonie a neutuchající snaha ji uskutečnit jsou inspirativní samy o sobě.“

Podobně uvažuje i významný britský hudební publicista James Naughtie, který se v červenci 2018 zúčastnil letní školy Romano drom v Rumunsku a své dojmy popsal v říjnovém čísle časopisu BBC Music Magazine: „Angažmá České filharmonie je dobrým příkladem toho, co je možné dělat. Mnoho orchestrů udělalo krok správným směrem, třeba Simon Rattle s Berlínskými filharmoniky, ale tento má mimořádný charakter i význam. V dobách, kdy ve východní Evropě bují nacionalismus, je každá jinakost ohrožena. Pro romskou komunitu není nic nového, když není respektována a musí čelit třeba i otevřené diskriminaci. V takové atmosféře je tento projekt České filharmonie odvážný a výmluvný.“

 

DSC09015

 

Po vystoupení v Belfastu na Čhavorenge čeká další zajímavý program, podrobnosti o něm shrnul vedoucí vzdělávacího týmu České filharmonie Petr Kadlec: „Mimořádnou událostí bude koncert nazvaný Šun Devloro. Téměř 300 účinkujících z České a Slovenské republiky, Rumunska, Srbska, Švédska a Rakouska hudebně oslaví Mezinárodní den Romů, který připadá na 8. duben. Od jeho vyhlášení v roce 1990 ho kromě samotných Romů v mnoha zemích světa připomněli i papež Jan Pavel II. či dalajláma. Teď se k nim připojuje Česká filharmonie ve spolupráci se zpěvačkou a sbormistryní Idou Kelarovou, dětským pěveckým sborem Čhavorenge, dále pěveckými sbory z Varnsdorfu, Rumburku, Vsetína, Prahy, Chrudimska a Vysokomýtska; na koncertech vystoupí legendární rumunská kapela Taraf de Caliu, akordeonista Lelo Nika, Cimbálová muzika Ivana Heráka a Česká studentská filharmonie pod taktovkou Marka Ivanoviće. 30. června pak bude Čhavorenge s hudebníky České filharmonie debutovat na mezinárodním hudebním festivalu Smetanova Litomyšl, po kterém pak v létě následuje tradiční umělecká škola pro talentované romské děti a mladé lidi Romano drom.“

 

Strana-156157IMG5739

 

 

idakelarovachavorengefilh23hi-res

 

Foto: Česká filharmonie, Petra Hajská, Petr Kadlec

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.