úterý, 15 leden 2019 18:16

Brněnský varhaník Petr Kolař získá cenu Jana Václava Stamice

Autorka:

Petr Kolař, významný varhaník a pedagog, převezme cenu Jana Václava Stamice za rok 2018. Stane se tak ve čtvrtek 17. ledna v Katedrále sv. Petra a Pavla v Brně. Je snad až symbolické, že ji získá jen pár dní před 90. výročím narození Petra Ebena (22. ledna 1929), varhaníka a skladatele, který tuto cenu také obdržel. Během slavnostního večera vystoupí i sbory, které Petr Kolař vede, a sám spolu s Dietmarem Gräfem přednese varhanní skladby. Cenu J. V. Stamice uděluje od roku 1960 německé sdružení umělců Die KünstlerGilde se spolkovým sídlem v Esslingenu.

 

hongkong-Kola

 

Petr Kolař je významným varhaníkem, pedagogem a chrámovým hudebníkem. Jeho hlavní činností je funkce ředitele kůru a varhaníka v Katedrále sv. Petra a Pavla v Brně a pedagoga Konzervatoře Brno. Stane se druhým česko-moravským hudebníkem, který toto ocenění obdrží.

Vystudoval varhanní hru na Konzervatoři v Brně u Vratislava Bělského, později u Zdeňka Nováčka, a pokračoval na JAMU ve třídě prof. Aleny Veselé. Během studií se aktivně zúčastnil interpretačních kurzů u prof. Martina Haselblöcka v Lübecku, Stanislava Hellera a Michaela Radulescu ve Vídni a upozornil na sebe i úspěchy na několika varhanních soutěžích (1986 Opava II. cena, 1988 Brno II. cena, 1989 Pražské jaro III. cena, 1991 Deventer I. cena). Od roku 2000 je pedagogem hry na varhany a improvizace na Konzervatoři v Brně. Pravidelně spolupracuje s Filharmonií Brno, různými komorními ansámbly a sbory. Sólově vystupuje doma i v zahraničí. Práci s pěveckými sbory se věnuje po celou svoji hudební kariéru. V letech 1995 – 2002 ho angažovalo Národní divadlo v Brně, kde na pozici sbormistra Zpěvohry nastudoval víc jak dvě desítky operet a muzikálů.  V roce 2001 se stal sbormistrem brněnského filharmonického sboru Beseda brněnská a dirigentem Orchestru katedrály sv. Petra a Pavla. V roce 2014 pak založil Brněnský katedrální sbor MAGNIFICAT. Od roku 2000 je také členem předsednictva Musica sacra. Za svoje působení v oblasti duchovní hudby obdržel v roce 2017 Medaili sv. Cyrila a Metoděje. Natočil také řadu CD, například původní verzi České mše vánoční „Hej, mistře“ Jakuba Jana Ryby, Missu pastoralis in D Jana Antonína Koželuha nebo Mathisovy varhany jezuitského chrámu v Brně. Během návštěvy papeže Benedikta XVI. v Brně v roce 2009 dirigoval hudbu při slavnostní papežské bohoslužbě na místním letišti.

 

23778big

 

Jan Václav Stamic, jehož jméno tato cena nese, byl významný český skladatel, houslista a jeden z nejuznávanějších dirigentů své doby, který později odešel do Německa a stal se spoluzakladatelem tzv. Mannheimské školy, která se stala inspirací i pro Wolfganga Amadea Mozarta. Právě v jeho době měl Mannheim nejlepší orchestrální těleso Evropy. Zavedl klasickou sonátovou formu, měl podíl na výstavbě čtyřvěté symfonie a na rozšíření nástrojového obsazení orchestru, posadil do něj například klarinet. Díky novátorskému přístupu předešel dobu a stal se spolutvůrcem nově vznikajícího klasicistního hudebního slohu. 

KünstelerGilde je sdružení umělců z řad hudebníků, výtvarníků a spisovatelů založené v roce 1948. Tehdy se v KünstlerGilde sdružili umělci, kteří byli vyhnáni ze svých domovů ve východní a střední Evropě po 2. světové válce aby vytvořili svým způsobem svépomocný spolek. Dnes má sdružení členy ze všech koutů Evropy. Každý z uměleckých oborů uděluje jednou ročně příslušnou cenu významnému představiteli svého oboru. Ve výtvarnictví je to Cena Lovis Corintha, v literatuře Cena Andreas Gryphiuse. Pro básniky je udělována samostatná cena Nikolase Lehnaue. Spolek pořádá taky koncerty, večery poezie, výstavy výtvarných děl a je současně i vydavatelem sbírky básní „Esslinger Reihe“.

 

katedrala-sv-petra-a-pavla-brno-lukas-lhotecky-001

 

Foto: Martin Zeman, Veronika Paroulková, KünstelerGilde
Video: Petr Kolař: Noc kostelů 2011 - Brno Cathedral: J. S. Bach: Toccata a fuga D moll

 

 

 

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.