pátek, 14 prosinec 2018 08:00

Česká filharmonie pohledem studentů AVU

Autorka:

„Neveřejné zkoušky patří k pracovní každodennosti filharmoniků.“

„Studenti se na chvíli stali pozorovateli pro ně neznámého světa.“

„Výstava ukazuje specifickou atmosféru zkoušek a výsostné působení hudby jako takové.“

 

181212vernisazAVU07cPetraHajska

 

Studenti Akademie výtvarných umění zachytili hráče České filharmonie při jejích zkouškách. Výsledkem je výstava, která právě probíhá v přízemním respiriu Dvořákovy síně Rudolfina. Posluchači různých ateliérů tvořili na neveřejných koncertních zkouškách, které vedli dirigenti Jiří Bělohlávek, Semjon Byčkov a Manfred Honeck.

 

181212vernisazAVU27cPetraHajska

 

„Neveřejné zkoušky patří k pracovní každodennosti filharmoniků, která však zůstává posluchačům skrytá. Tuto neviditelnou, ale všemi tušenou práci, jež předchází oslnivým výkonům při koncertech, tématizuje právě otevíraná výstava. Studenti Akademie výtvarných umění se na chvíli stali pozorovateli pro ně neznámého světa a díky tomu je jejich pohled svěží, nestranný a mnohdy překvapující. Soustředili se na zachycení figur a gest, ale i na specifickou atmosféru zkoušek a také na výsostné působení hudby jako takové,“ uvedla Jana Orlová, kurátorka výstavy a doktorandka na katedře teorie a dějin umění Akademie výtvarných umění.

 

181212vernisazAVU03cPetraHajska

 

Výstava ukazuje různé úhly pohledu a výtvarné přístupy. Právě různorodost totiž slouží jako paralela k významu jednotlivých nástrojů v orchestru. Stejně jako každý z nástrojů má své místo a specifický význam pro vyznění orchestrální skladby, má i každý z uměleckých výrazů význam pro celek současného umění. Od tradičního verismu Kláry Sedlo se výstava vine přes minimalistickou zkratku Žofie Kumštové a expresivní gesto Ľubomíra Golise až k abstraktnímu malířskému lyrismu Markéty Kolářové. Součástí expozice je také kresebně zážitkový deník Radky Bodzevič Doubravové, který je přístupný k volnému listování.

 

181212vernisazAVU05cPetraHajska

 

Výstava je otevřená zdarma každé pondělí od 10 do 18 hodin, na Silvestra ale bude přístupná jen od 13 do 18 hodin. Diváci koncertů ve Dvořákově síni jsi ji můžou prohlédnout vždy hodinu před začátkem koncertu, během přestávky a půl hodiny po skončení koncertu.

 

181212vernisazAVU01cPetraHajska

 

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.