středa, 08 srpen 2018 15:52

Bach v Karlových Varech

Autor:

veb-Karlovy-Vary-DSC6612   „Hrávám na místech, kde je Bach 'cítit ve vzduchu' víc.“

   „První koncert celého Bachova díla byl na Pražském jaru.“

   „Po neúspěchu s žádostí o dotaci se vše pozdrželo.“

   „Kolegové vycházejí vstříc - a občas je to potřeba otočit.“

   „Koncert podpoří hospice husitské diakonie.“ 

 

Třísté výročí návštěvy Johanna Sebastiana Bacha v Karlových Varech připomíná dnešní varhanní recitál Pavla Svobody uspořádaný v tamním kostele sv. Petra a Pavla. Výtěžek má pomoci podpořit hospice Diakonie Církve československé husitské.

pavelsportretvelke002„Jsem v přípravách druhého koncertu,“ přibližuje Pavel Svoboda svůj několikaletý projekt počítající s postupným nastudováním a uvedením celého souborného varhanního díla Johanna Sebastiana Bacha a dodává: „Po neúspěchu s žádostí o dotaci na Ministerstvu kultury, v kterou jsem mylně doufal, se vše trochu pozdrželo, ale těším se na to. První program zazněl letos na Pražském jaru, následující brzy zveřejníme.“

Když sloužil Bach na dvoře v Köthenu, našel v knížeti Leopoldovi z Anhaltu nejen zaměstnavatele a podporovatele, ale také milovníka hudby a přítele. Do Karlových Varů šlechtice doprovázel při jeho   mnohatýdenní léčebné cestě v roce 1718 a pak ještě jednou od jara do léta roku 1720. Právě tehdy tam zřejmě hrál i před polským králem a markrabětem Kristiánem Ludvíkem Braniborským, který     mu  pak navrhl složit novou velkou skladbu. O dva roky později mu věnoval Johann Sebastian Braniborské koncerty.

Na otázku, jak se ho osobně dotýkají informace o Bachových pobytech v Karlových Varech, odpovídá Pavel Svoboda, že je to zajímavé, ale při koncipování programu si to neuvědomil. „Po Německu   hrávám na místech, kde je Bach ´cítit ve vzduchu´ mnohem víc. Ale je to asi spíš o tradicích, nástrojích a subjektivním vnímání,“ dodává. Do Karlových Varů přijel zahrát v kostele Církve československé husitské, někdejším luterském evangelickém kostele z druhé poloviny 19. století. „Je to kousek od Grandhotelu Pupp. Nástroj bychom mohli označit spíše za ´romantický´, ale dobře na něm zní i barokní polyfonie. Proto je program postaven na kontrastu a střídání Bachovy hudby a hudbou Roberta Schumanna,“ uvedl.

Vary-kostel-760701421044070677010maxSvoboda je ve východních Čechách činný ve spolku Provarhany, který pořádá benefice mající sehnat prostředky na opravu historických varhan v Orlických horách. „Kolegové vycházejí vstříc, je to potřeba občas otočit,“ usmívá se. Jeho večerní koncert má podpořit hospice.

Bachovou hudbou se zabývají snad všichni varhaníci světa a základem je i pro Svobodu. Jak dodává, jeho hudba je geniální, inspirativní a je na ní dobře znát, že autor byl varhaníkem. Podle interpretových slov Bach asi „nejlépe vystihuje a rozeznívá duši varhan“. Pavel Svoboda je výkonným umělcem, absolventem pražské AMU u Jaroslava Tůmy, laureátem mezinárodních soutěží a též uměleckým ředitelem Mezinárodního hudebního festivalu F. L. Věka v Dobrušce.

Svobodův karlovarský koncert byl zařazen jako třetí ze čtyř položek do čtvrtého ročníku Mezinárodního hudebního festivalu J. C. F. Fischera, akce pořádané v regionu od června do srpna. Bachův starší současník Johann Caspar Ferdinand Fischer (1656 – 1746) pocházel z Krásna na Chebsku, studoval na piaristickém gymnáziu v Ostrově nad Ohří, kde nějakou dobu pak působil v šlechtických službách, velkou část života však strávil u dvora v Rastattu na západě dnešního Německa, v rezidenčním městě markrabat z Baden-Badenu.

Na festivalu už hrál v červenci varhaník Jaroslav Tůma, při jeho koncertě zazněly také texty lékaře, teologa, varhaníka a milovníka Bachovy hudby Alberta Schweitzera. Závěrečný koncert festivalu připomene opět obě Bachovy návštěvy v Karlových Varech a k tomu i letošní březnové 333. výročí skladatelova narození. Jeho protagonisty mají být 30. srpna v Císařských lázních Komorní orchestr Karlovarských symfoniků, sopranistka Lucie Kaňková a dirigent a cembalista Vojtěch Spurný.

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.