čtvrtek, 01 duben 2021 15:10

Korona v jedenatřicátém. Zůstaly jen bicí nástroje

Autor:

„Korea vyvíjí roboty umožňující ve virtuálních orchestrech nahradit i hráče na bicí, kteří už jako jediní, vedle dirigentů, musí ještě riskovat vlastní životy.“

„Milánské e-divadlo LaScala iniciovalo u italských vědců zahájení vývoje syntetických hlasivek. V zadání však zatím chybí položka tenore."

„Záměr Japonců vybudovat v Praze světové centrum vývoje a výroby robotických dirigentů, větší než je v bývalé Suntory Hall v Tokiu, vedení české metropole podporuje.“ 

 

IMG20210401145805

 

Zelený čtvrtek, duben roku 2031. Lidstvo se ještě stále nevyrovnalo s koronavirem. V Česku vláda, už třináctá za posledních devět let, přeje občanům v online oběžníku jako každý rok „veselé velikonoce“, připomíná desatero pravidel pro permanentní hypernouzový stav a přidává dílčí pokyny k šestému stupni distančního rodinného soužití a k zákazu hlasitého hovoru i v nepřítomnosti jiných osob.

Hudební provoz už také není jako dřív. Každodenní stěry ze strun a ozvučníků byly dávno zavrženy jako neúčinné, testy otisků prstů u klávesových nástrojů – podle informací, které unikly z ministerstva pandemie – čeká v nejbližší době totéž. Ministr kulturního dědictví nedávno vyhlásil grant pro autory projektu, jak udržet v online výuce alespoň hru na bicí nástroje. Státní televizní stanice TV-Kovid přináší však v té souvislosti odpoledne v magazínu Vzpomínky na svět kolem nás informace o tom, že Korea vyvíjí roboty umožňující ve virtuálních orchestrech ve výhledu několika měsíců nahradit i hráče na bicí, kteří už jako jediní, vedle dirigentů, musejí ještě riskovat vlastní životy. Technologické obtíže spočívají v posledních detailech: do kolika procent plochy inteligentních strojů budou integrovány supernanoroušky a jak zajistit kontinuální měření přítomnosti viru na špičkách paliček zakončujících jejich končetiny.  

Milánské e-divadlo LaScala, neoficiální dědic dávných tradic, soudící se o jejich hmotné vyjádření s trustem Verdi-Riccordi, podle soukromé české televize TV-Korona iniciovalo v minulých dnech u italských vědců zahájení vývoje syntetických hlasivek. Problémová je položka „tenore“; její realizaci – podle manažera Kontrolované komunikace LaScaly – musí totiž předcházet další speciální archeologický a psychiatrický výzkum.

 

Metropolitanopera1905crop

 

Metropolitan Opera Virtual Museum v New Yorku získali před několika dny nové exponáty. Týkají se tuzemských nemovitostí. Jak informovala česká provládní agentura Agrotisk, jde o 4D model dvou zámků, sídel Emy Destinnové a Jarmily Novotné. Obě ženy patřily v době, kdy byl ještě povolen zpěv, k hvězdám takzvaného reálného divadla v Metropolitan Opera. Vzhledem k nemožnosti cestování nemohli však američtí kurátoři ověřit současný stav nemovitých českých památek jinak než pomocí dronu Oversea-11. Jak se dalo čekat, následovaly však diplomatické protesty Číny, která zámky vlastní.

Zelený čtvrtek, duben 2031. Zastupitelstvo hlavního města právě rozhodlo, že povolí japonským investorům přestavbu nedokončeného koncertního sálu, který se měl jmenovat Vltavská filharmonie. Ve zdůvodnění se připomíná počátek devadesátých let dvacátého století, kdy chtěli tehdejší České filharmonii právě Japonci postavit novou koncertní síň, byli však státem odmítnuti. Nyní jejich záměr vybudovat v Praze světové centrum vývoje a výroby robotických dirigentů, větší než v bývalé Suntory Hall v Tokiu, podporuje česká metropole jako gesto historického smíření.

 

ToyotaRobotatToyotaKaikan

 

Foto: Wikipedia, Toyota Robot at Toyota Kaikan, KlasikaPlus.cz

 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.