středa, 18 listopad 2020 13:31

V Berlíně Pod lipami nabízejí video streamy k zamyšlení i k hudebnímu velkoprožitku

Autor:

Tak jako jiné světové operní domy, i berlínská Státní opera Pod lipami v době koronavirové nezahálí a nabízí zajímavé video streamy ke zhlédnutí. V tuto chvíli lze na YouTube nalézt sedm produkcí berlínského stánku, a to od komorní hudby přes brazilské písně, argentinské tango či jazz, až po pěvecké recitály, nebo dokonce operní gala.

 

300

 

Doba, kterou prožíváme, čím dál víc nutí k zamyšlení nad podstatou našeho bytí a koncentrujeme se na základní otázky: Máme co jíst? Máme práci? Dokážeme zabezpečit děti a své blízké? A kupodivu, odpověď přichází v poslechu hudby, zejména té komorní, nikoli v okázalé burácející symfonické, ale i té ostatní, třeba rockové, či dokonce metalové. Skromnost je základní linkou toho, co nás učili babičky a dědové, některé z nás i rodiče.

 

310

 

Zaposloucháme-li se do příspěvku komorního koncertu s hudbou Roberta Schumanna a Richarda Strausse, který opera nabízí, uslyšíme dva odlišné způsoby hry na housle, a to v podání členů operního orchestru Tobiase Sturma a Lothara Strauße s klavíristkou Danou Sturm. Tyto odlišné styly (jeden szeryngovský a druhý spivakovský – ale paralely u každého z nich najdeme i u jiných houslistů) jsou určitě zajímavé a lze jen doporučit toto video ke zhlédnutí a hlavně k poslechu.

Z druhého komorně-pěveckého streamu je pro naše posluchače zajímavý zejména výkon basisty Jana Martiníka, který ve dvou Dvořákových Biblických písních prokázal, že umí se svým sametovým hlasem pracovat velmi kultivovaně. V písni Při řekách babylonských je jeho diminuendo ve frázi „Ó, Jeruzaléme“ opravdovým niterným zážitkem.

 

3024

 

Že berlínská opera disponuje skvělými sólisty, není pochyb. Dokazuje to ve svém dalším zpřístupněném videu, kde se vystřídalo několik skvělých pěvců všech oborů. Velmi překvapující výkon podává například americký tenorista sicilsko-ekvádorského původu Charles Castronovo, a to hned v druhém výstupu gala koncertu s klavírním doprovodem v árii Rudolfa z Luisy Millerové Giuseppe Verdiho. Jeho hlas, ačkoli je originální, evokuje barevnost tří významných světových tenoristů – Franca Corelliho, Francisca Araizy a Josého Carrerase – jako by spojil všechny tři krásné hlasy v ten svůj. Krásně zazpíval i barytonista Michael Volle árii z Nabucca výše jmenovaného skladatele a stejně tak se basista René Pape představil ve Fiescovi z opery Simon Boccanegra. V Rossiniho Semiramis excelovala ve slavné árii Bel raggio lusinghier ruská sopranistka Olga Pereťatko. Je velmi znát, že ovládá rossiniovský belcantový styl. Patrně díky svému spojení s rodinou Mariotti, která byla a je stále součástí Rossiniho operního festivalu v italském Pesaru. Klavíristé, kteří na koncertě spolupracovali, předvedli též skvělé výkony.

 

312

 

Dalším příspěvkem berlínského stánku je Vivaldiho barokní skvost Čtvero ročních dob. Byť na současné nástroje, ale s frázováním, které naznačuje inspiraci houslistou Giulianem Carmignolou či jinými umělci, kteří se zabývají autentickým podáním staré hudby. Hrají členové rezidenčního orchestru berlínské opery Pod lipami Staatskapelle Berlin a jednotlivé koncerty jsou proloženy programními sonety neznámého autora v německém překladu.

Dechová sekce operního orchestru připravila program s úpravami pro toto hudební složení, a to z operní hudby Wolfganga Amadea Mozarta či Richarda Wagnera. Zároveň umělci přednesli Hudbu pro dechové kvinteto a jazzové combo současného německého skladatele Franka Raschkeho ve spolupráci s Raschke-Ensemble.

 

311

 

Brazilská sopranistka s krásným tmavým hlasem Adriane Queiroz je hlavní protagonistkou koncertu, ve kterém zazní hudba brazilských skladatelů, ale i argentinského Ástora Piazzolly, a sice za doprovodů členů orchestru divadla.

Posledním záznamem, který opera Pod lipami nabízí, je koncert, ve kterém zazní Beethovenův sextet pro dva lesní rohy a smyčce a jeho Tři skotské písně pro tenor a klavírní trio v podání pěvce Stephana Rügamera a členů orchestru. Letošní dvě stě padesáté výročí narození Ludwiga van Beethovena tak opera na svém YouTube kanálu připomněla komorně, skromně, ovšem i v tom lze najít hloubku, zejména pak zklidnění v této nelehké době.

 

313

 

Foto: Max Lautenschläger, Marcus Ebener, Gordon Welters, Donata Wenders, Peter Adamik, KlasikaPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.