pondělí, 26 říjen 2020 08:59

90. výročí narození Ivana Moravce s novou kolekcí CD

Autor:

Ode dneška za čtrnáct dní, 9. listopadu, si připomeneme 90. výročí narození klavíristy Ivana Moravce, který vedle Rudolfa Firkušného patřil k nejvýznamnějším představitelům českého klavírního umění dvacátého století. Studoval na Pražské konzervatoři, Hudební fakultě AMU a na mistrovských kurzech u Artura Benedettiho Michelangeliho. V Londýně debutoval sólovým recitálem ve Wigmore Hall a Prokofjevovým Prvním klavírním koncertem s Philharmonia Orchestra a dirigentem Gunnarem Staernem v Royal Festival Hall. Na základě úspěchu koncertů byl v roce 1962 pozván k natočení prvních desek pro americkou společnost Connoisseur Society.

 

ivanmoravec2004kubicamartin

 

V Praze Moravec debutoval s Českou filharmonií a Karlem Ančerlem a v roce 1964 jej dirigent George Szell a Cleveland Orchestra pozvali ke koncertům v Clevelandu, Hartfordu a newyorské Carnegie Hall. Od té doby vystupoval v USA pravidelně na recitálech a s významnými orchestry. Byl hostem mnoha prestižních mezinárodních festivalů (Montreux, Salzburg, Edinburgh, Aldeburgh, Schleswig-Holstein, Tanglewood, Blossom, Ravinia, New York, na Pražském jaru vystoupil celkem jednadvacetkrát). Opakovaně koncertoval v Japonsku a v Austrálii. Ivan Moravec spolupracoval s řadou významných světových dirigentů a orchestrů a jeho umění je zachyceno na mnoha nahrávkách pořízených pro Connoisseur Society, Supraphon, Nonesuch, Dorian, Vox a Hänssler Classic. Řada z nich byla oceněna mezinárodní kritikou a nominována na cenu Grammy. Výběr z těchto snímků zařadila společnost Philips do antologie Velcí pianisté 20. století.

 

moravec2000photoAlena-Rysov

 

Nepřehlédnutelný je i jeho odkaz pedagogický. Působil jako profesor na HAMU v Praze (1969–2014), kde mezi jeho nejvýraznější žáky patřila Jaroslava Pěchočová a Jan Bartoš, a mladým klavíristům z celého světa se věnoval na mistrovských kurzech. Byl opakovaně zván do porot světových interpretačních soutěží. Kromě Soutěže Královny Alžběty v Bruselu (1978, 1983, 1987) také v Leedsu, ve Vídni a Washingtonu.

 

ARCHIVmoravecklavir

 

Roku 2000 obdržel z rukou prezidenta republiky státní vyznamenání za zásluhy o kulturu, Karlova univerzita ho v tomtéž roce vyznamenala prestižní mezinárodní cenou Karla IV. Na Mezinárodním hudebním veletrhu MIDEM obdržel Ivan Moravec prestižní Cannes Classical Awards 2002, roku 2004 mu pak byla udělena cena České hudební rady za celoživotní uměleckou práci a propagaci české hudby.

 

ARCHIVmoravec

 

Vydavatelství Supraphon připomíná významné výročí Ivana Moravce vydáním dosud nejrozsáhlejší kolekce jeho nahrávek pod názvem Portrait. Na jedenácti CD jsou pohromadě nejvýznamnější i unikátní snímky pořízené mezi léty 1962 a 2000 pro Supraphon a americké nahrávací společnosti. Vedle CD vychází i DVD, které umělce představuje prostřednictvím dokumentu a dosud nevydaných nahrávek z archivu České televize.

 

coverIvanMoravec

 

Foto: Martin Kubica, Supraphon, Alena Rysová, archiv I. Moravce

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.