středa, 21 říjen 2020 08:14

Libereckou operu povede Linda Keprtová

Autor:

Liberecká opera bude mít od listopadu nové vedení. Současného šéfa, dirigenta Martina Doubravského, vystřídá režisérka a dosavadní dramaturgyně opery Linda Keprtová. Výměna vedení souboru byla v plánu už déle, včera ale rozhodnutí urychlila ředitelka Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko. Důvodem je údajné selhání komunikace v divadle během pandemie koronaviru.

 

003

 

„Dovolte mi na tomto místě především poděkovat. Poděkovat Martinu Doubravskému, který mě do divadla přivedl, naučil mě mnohému, byl mi v mém uměleckém počínání prvním posluchačem a dramaturgem. A čím déle se pohybuji v divadelním prostředí, tím více si uvědomuji, jak vzácné je najít člověka, se kterým si můžete toliko rozumět ve svých představách, komu můžete svěřit své pochyby,“ uvedla Linda Keprtová.

 

004

 

Kvůli epidemii koronaviru je i liberecké divadlo v krizi. „Musím říci, že v těchto krizových okamžicích naše komunikace bohužel selhala, a proto jsem se rozhodla Martina Doubravského z funkce šéfa opery odvolat.  Martina Doubravského si vážím jako vynikajícího umělce a zůstává v našem divadle na velmi důležité pozici šéfdirigenta," vysvětlila své rozhodnutí ředitelka divadla Jarmila Levko.

Linda Keprtová dosud zastávala místo režisérky a dramaturgyně liberecké opery. Absolventka brněnské JAMU oborů sbormistrovství a operní režie začala spolupracovat v Divadlem F. X. Šaldy v roce 2012 už jako začínající režisérka a do pevného úvazku tam nastoupila po angažmá v opeře Štátného divadla Košice v roce 2016. V Liberci se pak vypracovala v jednu z výrazných postav české operní režie, a to v uměleckém tandemu s Martinem Doubravským. Na počátku roku se jim dostalo ocenění ve formě opakovaného vítězství na festivalu Opera 2020 a také získali nominaci na Cenu Divadelních novin za společnou inscenaci Janáčkových Příhod lišky Bystroušky (připomeňte si naši reflexi představení  a také rozhovor s Lindou Keprtovou).

 

006

 

Martin Doubravský je zatím nejdéle sloužícím šéfem jednoho operního souboru. V Divadle F. X. Šaldy působí od roku 1990 a vedení opery převzal ve svých 34 letech. Během jeho působení získal soubor mimo jiné šestkrát hlavní cenu festivalu Opera.

 

Foto: Karel Kašák, Divadlo F. X. Šaldy

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.