úterý, 23 říjen 2018 10:18

Václav Hudeček získá Cenu České hudební rady

Autorka:

„Václav Hudeček se intenzivně, nezištně a účinně věnuje podpoře českých začínajících umělců.“

„Loni ceny získali skladatel, flétnista a organizátor Petr Kotík a sbormistryně Eva Šeinerová.“

„Česká hudební rada uděluje ceny od roku 1994.“

 

1Y3A8560

 

Cenu České hudební rady dnes získá Václav Hudeček. Prestižní ocenění navíc dostane ve Dvořákově síni Rudolfina během slavnostního zahájení Svátků hudby v Praze, tedy festivalu, který pořádá už sedmadvacátým rokem.

Houslistu a pedagoga Václava Hudečka není třeba kulturní veřejnosti představovat. Co ale možná není tak všeobecně známé, je fakt, jak intenzivně, nezištně a účinně se věnuje podpoře českých začínajících umělců, a to nejenom houslistů. Vypovídá o tom třeba i dramaturgická koncepce Svátků hudby, na kterých pravidelně nechává účinkovat mladé talenty, spolupracuje s orchestrem Pražské konzervatoře a představuje nejvýraznější absolventy a vítěze Akademie Václava Hudečka, kterou pořádá už od roku 1997 a ze které vzešli třeba Josef Špaček, Jiří Vodička, Olga Šroubková a mnozí další. Také spolupracoval na Showcases mladých umělců, které pořádá Institut umění-Divadelní ústav ve spolupráci s Českou hudební radou.

 

1Y3A8632

 

Právě z důvodu jeho práce s mladými talenty rozhodla valná hromada střechové hudební organizace České hudební rady udělit Václavu Hudečkovi své ocenění za jeho dlouhodobou úspěšnou umělecko-pedagogickou podporu mladé generace českých umělců.

Václav Hudeček neskrývá dojetí a pokoru a pro portál KlasikaPlus dodává:
"Velmi mně potěšilo a vážím si rozhodnutí vážených kolegů udělit mně Cenu České hudební rady. Když jsme s mojí ženou začínali s organizací Svátků hudby v Praze a luhačovické Akademie, činili jsme tak s pocitu nedostatku příležitostí koncertního uplatnění nastupující české hudební generace v porevolučních časech. Na této cestě jsme potkali spoustu skvělých lidí, kteří pochopili naše snažení, a podpořili je. Jsem nesmírně vděčný mojí ženě za neutuchající optimismus v časech nedostatku a chladné hlavy v časech hojnosti. Ocenění si zaslouží jak ona, tak všichni ti, kteří nás na té cestě doprovázeli a věřím, že nám i do dalších let zachovají svoji přízeň."

 

1Y3A4111

 

Česká hudební rada je nevládní hudební organizace, česká sekce Mezinárodní hudební rady při UNESCO. Jejími členy jsou významná sdružení orchestrů, festivalů, umělců, pedagogů, média i samostatná pracoviště a jednotlivci. Současným presidentem organizace je ředitel MHF L. Janáčka Jaromír Javůrek.  

Ceny ČHR jsou udělovány od r. 1994 výjimečným osobnostem nebo organizacím v celém hudebním spektru za dlouhodobou činnost, podporu přesahující běžný záběr profese a propagaci české hudební kultury a získalo ji už 62 osobností nebo organizací. V loňském roce ceny získali skladatel, flétnista a organizátor Petr Kotík za projekt Ostravského centra nové hudby a sbormistryně Eva Šeinerová. Ceny navíc doprovází od samého počátku dílo některého českého nebo slovenského výtvarníka. Václavu Hudečkovi je věnován lept akademického malíře Igora Piačka Pravda a lež z r. 2012.

Foto: Radovan Šubín

 

1Y3A1340

 

CENY ČESKÉ HUDEBNÍ RADY

Česká hudební rada uděluje čestná ocenění od r. 1994. Jedná se o ocenění čestná, nicméně doprovozená grafickými díly autorů. Ceny jsou udíleny každoročně bez rozlišení kategorie za celoživotní práci nebo činnost, pro zahraniční umělce se udělují za propagaci české hudby v zahraničí. Oceňovány jsou nejen tzv. hvězdy oboru, ale také lidé pracující v zázemí hudební kultury a v regionech.

1994 - Agon (umělecký soubor zaměřený na soudobou hudbu), Amy Lynn Barber (USA, perkusionistka), Festival Musica Iudaica, Zdeněk Košler (dirigent)

1995 - Jozef Bednárik (SR, režisér), DAMA DAMA (perkusionistická skupina), Klement Slavický (skladatel), Jan Hanuš (skladatel)

1996 - Sir Charles Mackerras (Austrálie, dirigent), Pavel Jurkovič (pedagog), PhDr. Milan Kuna, DrSc. (muzikolog), Emil Viklický (jazzman), Prof. Marek Kopelent (skladatel)

1997 - PaeDr. Ladislav Daniel (pedagog), PhDr. Rudolf Pečman (muzikolog), Spirituál kvintet, Jiří Stárek (dirigent)

1998 - Iva Bittová (performer), Josef Brožek (pedagog), Pražský studentský orchestr, Stamicovo kvarteto, Antonín Tučapský (skladatel a dirigent)

1999 - PhDr. Eva Drlíková (muzikolog), Zbyněk Matějů (skladatel), PaeDr. Jan Prchal (pedaog), Jiří Stivín (performer, jazzman), Studio Matouš (vydavatelství)

2000 - Jiří Bělohlávek (dirigent), Jiří Kout (dirigent), Due Boemi di Praga, František Kovaříček (skladatel, pedagog, předseda Jeunesse Musicale), Dr. Michael Beckerman (USA, muzikolog)

2001 - David Pountney (GB, režisér), David Radok (režisér), Dr. Wolfgang Mastnak (Německo, pedagog)

2002 - Jiří Beneš (violista, dramaturg), Jana Boušková (harfistka), Antonín Kubálek (Kanada, klavírista)

2003 - Ivo Stolařík (publicista), Dr. John Tyrrell (GB, muzikolog), Jaroslav Krček (skladatel)2004 - Ivan Moravec (klavírista), Zdeněk Mácal (dirigent)

2005 - Prof. Dr. Graham Melville-Mason (hudební organizátor, muzikolog), Pavel Klikar (muzikolog, instrumentalista, pedagog)

2006 - Míla Smetáčková (hudební organizátor)

2007 - Prof. Zuzana Růžičková (cembalistka), Talent (o.s. a časopis)

2008 - PhDr. Miloš Pokora (muzikolog), Daniel Wiesner (klavírista)

2009 - Mgr. Jana Semerádová (flétnistka, Collegium Marianum), Peter Vrábel (dirigent, Orchestr Berg)

2010 - Blanka Kulínská (sbormistryně)

2011 - Amos Editio (vydavatelství)

2012 – Collegium 1704, umělecký vedoucí Václav Luks, Amos Editio

2013 - České ulturní slavnosti, festival

2014 - Serge Baudo (Francie, dirigent)

2015 - Forfest, international art festival

2016 – Jiří Jirmal (kytarista, pedagog, skladatel), Patrick Devine (Irsko, varhaník, muzikolog)

2017 -  Petr Kotík (skladatel, pedagog, organizátor), Ostravské centrum nové hudby, Eva Šeinerová, (sbormistryně, dětský pěvecký sbor Permoník)

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.