pondělí, 03 srpen 2020 12:07

Iniciativa #zazivouhudbu chystá další demonstraci

Autorka:

Další demonstrace #zazivouhudbu bude v září, pokud nebudou jednání kolem dotačního programu COVID-KULTURA pokračovat “rychlým a správným směrem”. První demonstrace se konala v pondělí 27. července na Staroměstském náměstí. Sešlo se na ní přes tisíc lidí a její online stream sledovalo na facebooku iniciativy dalších 32 tisíc diváků. Cílem protestů je lepší podpora 130 tisíc lidí pracujících v sektoru hudby, které existenčně zasáhla omezení spojená s koronavirem.

 

091FotoMartinVeles

 

Iniciativa #zazivouhudbu zmobilizovala během pár dní celý hudební sektor.  Do Prahy tak před týdnem dorazili muzikanti, zástupci technických firem, zvukaři, osvětlovači, hudebníci, produkční klubů, promotéři nebo security z Ostravy, Brna, Plzně, Hradce Králové, Krnova a dalších měst. Vadí jim, že vláda omezila svobodu podnikání sto třiceti tisíc lidí z oblasti hudby, od technických profesí až k umělcům. Aktivity hudebního světa doteď běží jen na 17 %.

Zástupcům iniciativy #zazivouhudbu se také nelíbí dosavadní postoj ministra kultury: „Mrzí mě, že pan ministr kultury Lubomír Zaorálek nevyužil situace - na pódiu byl uveden jako ten ministr, který je na naší straně. Nechtěli jsme slyšet to, co si přečteme každý den v novinách. Mluvil opravdu k nám? Nebo ke svým voličům, které mezi námi nehledá? Chtěli jsme slyšet, že je opravdu na naší straně, že udělá vše pro to, aby na Ministerstvu průmyslu a obchodu inicioval změny dle našich připomínek v dotačním programu COVID-KULTURA,“ reagovala koordinátorka iniciativy Jana Heřmánková. 21. června ministr Zaorálek na debatě v Cross clubu veřejně slíbil, že do dvou týdnů bude připraven nový dotační program pro OSVČ, DPP a DPČ v pokračování tzv. pětadvacítky. Vláda teď ale odchází na prázdniny a další zasedání má mít až 17. srpna, pravděpodobně se tedy nic nestane ani do dvou měsíců od ministerského slibu. Jde přitom o pomoc lidem, kteří mají rodiny a hypotéky a pracovat nemohou vlivem státních opatření. Mnozí už dokonce změnili profesi, ale představa, že několik desítek tisíc lidí snadno najde novou práci, není reálná.

 

035Za-zivou-hudbuZaoralekFotoCestmirJira

 

Demonstraci Za živou hudbu! aneb Nechte živou hudbu hrát! veřejně podpořili hudebníci a řečníci z oblasti celého hudebního sektoru. Na pódiu se jich během dvou hodin vystřídalo více než čtyři desítky, mezi nimi i houslista Pavel Šporcl, který svůj pohled shrnul pro KlasikuPlus.cz v nedávném příspěvku.

 

096Za-zivou-hudbuFotoCestmirJira

 

093FotoMartinVeles

 

009Za-zivou-hudbuFotoCestmirJira

 

Foto: Čestmír Jíra, Martin Veleš

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.