sobota, 20 červen 2020 22:32

Cenu Anděl 2019 mají v klasice Kahánek s Hrůšou

Autor:

Cenu Anděl za rok 2019 získali v kategorii klasické hudby Ivo Kahánek, Jakub Hrůša a Bamberští symfonikové za album s Klavírním koncertem Antonína Dvořáka a 4. klavírním koncertem „Inkantace“ od Bohuslava Martinů. Spolu s nimi byla se svými alby nominována dvě smyčcová kvarteta - Bennewitz Quartet za CD Ullmann – Krása– Schulhoff – Haas a Pavel Haas Quartet za nahrávku Šostakovičových kvartetů č. 2, 7, 8. Kahánek s Hrůšou a Bamberger Symphoniker už za stejnou desku získali letos prestižní cenu Nejlepší nahrávka roku časopisu BBC Music Magazine.

 

IvoKahanekJakubHrusanahravani-photoMatousVlcinsky

 

Předávání výročních cen České hudební akademie se letos konalo netradičně bez slavnostního ceremoniálu. Česká televize v sobotu večer vysílala stočený pořad, který zachytil odevzdávání cen vítězům jednotlivých kategoriích na různých místech. Favoritem letošních Andělů se stal se šesti nominacemi a nakonec i se šesti soškami Vladimír Mišík. Získal cenu Anděl v kategoriích folk, rock, sólový interpret, skladba, album a videoklip. Dalšími držiteli cen jsou Beata Hlavenková, skupina Chinaski, rapper Hugo Toxxx, dvojice Nocadeň, jazzmeni Vertigo a se dvěma soškami kapela Zvíře jménem podzim. Do Síně slávy byl uveden publicista Jiří Černý.

 

Andl-10

 

Organizátoři využili vypuštěného plaveckého bazénu, kostela, fotbalového stadionu, letiště nebo liduprázdné O2 areny a společně se zaznamenáním unikátních hudebních vystoupení zároveň dokumentovali dobu, ve které nebylo možné realizovat v podstatě žádné akce, předávání Cen Anděl nevyjímaje.

Konkurence v podobě spolunominovaných smyčcových kvartet má podle Ivo Kahánka světové parametry a vyhrát mohl kdokoli. Ceny Anděl si sám váží zejména proto, že o ní hlasují kolegové muzikanti a hudební kritici, tedy lidé, kteří interpretům „vidí do karet úplně nejvíc“Jakub Hrůša si podle svých slov od začátku působení u Bamberských symfoniků, jejichž je šéfdirigentem, zakládá na tom, že zve nejšpičkovější české umělce. Jak řekl, projekt s Ivo Kahánkem se ve všech myslitelných ohledech stal absolutním highlightem; a tak ho těší, že to teď díky CD opakovaně vidí i poroty ocenění a fanoušci hudby vůbec, a to nejen té klasické.

 

andl-1

 

Foto: Archiv KlasikyPlus

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.