úterý, 25 září 2018 15:35

FOK doprovodí film Svatý Václav

Autor:

 

„Samotný film by bez té geniální hudby byl de facto nevysílatelný.“

„Znovuuvedení filmu znamená především splacení dluhu české kinematografii a české hudbě.“

„Hudba celého filmu má ušlechtilý a vážný výraz.“

 

v

 

100. výročí vzniku Československé republiky a Den české státnosti zapracoval do své dramaturgie i Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK. Dnes a zítra v Obecním domě doprovodí projekci historického velkofilmu Svatý Václav s živou hudbou Jaroslava Křičky a Oskara Nedbala. Jde o jeden z posledních československých němých filmů a zároveň o jediný snímek věnovaný postavě patrona českých zemí. Dirigovat bude Jan Kučera, který se zasloužil o rekonstrukci notových materiálů.

FOK tak opět spolupracuje s Národním filmovým archivem podobně jako v lednu, kdy hrál při projekci filmu Obchod na korze, kterou byly již v lednu zahájeny oslavy 100. výročí vzniku Československa. „Oslavy nás inspirovaly k projekci historicky významného snímku Svatý Václav a dále chceme rok co rok uvádět filmy, které sotva máte příležitost jinde zhlédnout,“ uvedl ředitel FOK Daniel Sobotka.

Před zítřejším koncertem 27. 9. proběhne setkání s umělci, kterého se zúčastní i muzikolog Viktor Velek, který stál za objevením notových materiálů v archivu Českého rozhlasu a v Proboštství svatovítského chrámu. Nebýt něj, tak by tento snímek, který byl největším filmovým projektem první republiky a který je pozoruhodným dokumentem vývoje evropské kinematografie a ukázkou dobového smýšlení o symbolech naší kultury i státu, nejspíše upadl v zapomnění. „Samotný film by bez té geniální hudby byl de facto nevysílatelný. Proto byl také v minulosti uváděn sporadicky jen jako rarita pro filmové nadšence, kteří se soustředili na vizuální stránku. Při premiéře v roce 1930 se psalo o velkém symfonickém orchestru pod vedením Jana Elsnice a na varhany hrál Jaroslav Vojtek. Znovuuvedení filmu pro mě znamená především splacení dluhu české kinematografii a české hudbě.“ Dramaturg FOK Martin Rudovský dodává: „Hudba celého filmu má ušlechtilý a vážný výraz, je diskrétní v barvách a v celku šťastně vystihuje starobylý, romanticko-legendární tón.“

Historický velkofilm Svatý Václav z roku 1930 patří k posledním z němých filmů a zároveň k prvnímu československému. Velikost zakázky vyžadovala spolupráci hned dvou předních skladatelů Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky. Uvedení filmu s živou hudbou je možné právě díky náhodnému objevu původní partitury v roce 2009 muzikologem Viktorem Velkem a následné rekonstrukci dirigentem Janem Kučerou.

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.