neděle, 09 červenec 2023 13:58

Hudební festival v Pärnu se blíží

Autorka:

„Přitahovat budou jistě koncerty Estonského festivalového orchestru, složeného z hráčů předních evropských těles.“

„Jako každý rok překvapí svým entuziasmem a nasazením Baltic Sea Philharmonic, kterou řídí Kristjan Järvi.“

„Za pozornost bude stát odpolední Järvi Session na téma „Strach udělat chybu“.“

 

2023-07-09-Parnu-Musikafestival-01

 

Příští týden ožije estonské přímořské letovisko Pärnu znovu hudbou. Ve středu 12. července pozdvihne taktovku dirigentská ikona Neeme Järvi a koncertem se Sinfoniettou Riga zahájí tradiční hudební festival, který umělecky vede jeho syn Paavo Järvi a nemalou měrou se na něm podílí i jeho druhý syn Kristjan. Letos se festival s mottem Svět se setkává v Pärnu koná od 12. do 21. července.

Přitahovat budou jistě koncerty Estonského festivalového orchestru, složeného z hráčů předních evropských těles, kteří se již několik let spolupodílejí na jedinečných zvukových i výrazových kvalitách tohoto ansámblu. Každoročně s ním na galakoncertech v pobaltském městě vystupují hvězdní sólisté. Ani letos tomu nebude jinak. Svou účast přislíbili violista Pinchas Zukerman, violoncellistka Amanda Forsyth, hobojista François Leleux a klavírista Fazil Say. V jejich podání se můžeme těšit třeba na Bruchovo Kol Nidrei, Beethovenův Třetí klavírní koncert, Berliozovu symfonii Harold v Itálii či koncert pro hoboj Richarda Strausse. Vloni zazněla na dvou závěrečných galakoncertech v nezapomenutelném pojetí Paava Järviho Čajkovského Pátá symfonie. Letos to bude ta první – Zimní sny.

 

2023-07-09-Parnu-Musikafestival-02

 

Podobně oblíbené jako galakoncerty jsou komorní koncerty, na nichž se představují jak členové festivalového orchestru, tak mladí estonští hudebníci. Festivalové večery ozvláštňují i účastníci Järvi Academy, talentovaní mladí dirigenti, kteří si v Pärnu zdokonalují své umění pod vedením Neemeho, Paava a Kristjana Järviových. Vedle toho se zkušení hráči věnují mladým instrumentalistům. Mladistvý duch, který propojuje nadšení s koncentrací a profesionálními výkony, se nese všemi dny trvání festivalu. A jako každý rok překvapí svým entuziasmem a nasazením Baltic Sea Philharmonic, kterou řídí a také pro ni skládá Kristjan Järvi, letos připravili program nazvaný Babylon Pärnu. Mým osobním tipem je závěrečný koncert absolventů Järvi Academy, na kterém kromě začínajících dirigentů a mladých orchestrálních hráčů vystoupí jako sólista britský klarinetista Matthew Hunt, miláček zdejšího publika, který se do Pärnu vrací po několikaleté přestávce.

 

2023-07-09-Parnu-Musikafestival-03

 

Podobně jako na ostatních festivalech doplňují program v koncertní síni odpolední koncerty různých žánrů na různých místech Pärnu. Za pozornost však jistě bude stát odpolední Järvi Session na téma „Strach udělat chybu“. Všichni tři zkušení dirigenti budou hovořit o tom, jak obavy a pochybnosti omezují uměleckou kreativitu a pravdivé hudební vyjádření.

Do Pärnu se vracím opakovaně a moc ráda. Vedle nezaměnitelné atmosféry, na níž se podílí družná kolegialita zkušených muzikantů a touha po zdokonalování těch mladých, je zdejší hudební festival i příležitostí poslechnout si mnoho severské hudby. Dopřávat si deset dní Sibelia, Pärta i současné estonské autory je zážitek k nezaplacení!

 

2023-07-09-Parnu-Musikafestival-04

 

Foto: Kaupo Kikkas, Taavi Kull, David Kornfeld

Alena Sojková

Publicistka
Hudební publicistikou se zabývá pětadvacet let. Po studiu psychologie a bohemistiky na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy pracovala v Ústavu pro jazyk český v oddělení historické lexikografie. Tvrdí, že základní profesionální dovednosti si osvojila právě při práci na Staročeském slovníku. Poté několik let působila v časopise Naše rodina, kde se přiučila základům novinařiny. Pedagogickou epizodu prožila na Univerzitě Jana Amose Komenského, kde učila stylistiku, sociální psychologii a psychologii komunikace. Od roku 2010 byla redaktorkou Týdeníku Rozhlas, časopisu s širokým kulturním záběrem, který na konci června 2022 zanikl. Publikuje na KlasicePlus, v Harmonii, Medicíně a umění, byla stálou spolupracovnicí Hudebních rozhledů. Specializuje se na rozhovory s muzikanty, v poslední době zejména s mladou generací. Myslí si totiž, že mladé, šikovné a zapálené hudebníky je třeba soustavně uvádět do povědomí publika. Klasická hudba je její vášní a potřebuje ji k životu. Zrovna tak jako rockovou a jazzovou muziku.

 

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.