čtvrtek, 19 leden 2023 12:05

Piešťanský Dům umění opět součástí Slovenské filharmonie

Autor:

Ministryně kultury Slovenské republiky Natálie Milanová rozhodla, že se od 1. ledna tohoto roku vrací Dům umění v Piešťanech pod Slovenskou filharmonii. Moderní budova architekta Ferdinanda Milučky byla postavena v roce 1980 jako detašované pracoviště Slovenské filharmonie. Opětovné přičlenění Domu umění k prvnímu slovenskému orchestru bylo jednou z vizí Mariána Turnera, generálního ředitele Slovenské filharmonie. S touto koncepcí se právě před rokem ucházel o tento post ve výběrovém řízení.

 

2023-01-19-Dom-umenia-SF-02

 

Historie Domu umění sahá až do roku 1958. Samotná realizace se podle projektu architekta Milučky konala v letech 1974 až 1980. Projekt měl od počátku plnit kulturní funkci jak pro město Piešťany, tak pro oblast Trnavského a Nitranského kraje a širšího okolí. V roce dokončení byl Dům umění slavnostně předán do užívání Slovenské filharmonie. „Pod vplyvom rôznych spoločenských a politických zmien sa jeho strešná organizácia po roku 1989 menila, čo nebolo vždy v prospech poslania objektu, teda prezentácie a prevádzkovania kultúrnych podujatí. Patril pod vyšší územný celok, Správu kultúrnych zariadení, či Národné osvetové centrum,“ uvádí Slovenská filharmonie.

 

2023-01-19-Dom-umenia-SF-03

 

V roce 2014 ho tehdejší ministr kultury Slovenské republiky Marek Maďarič přiřadil pod organizační strukturu Uměleckého souboru Lúčnica, který zde působil až do roku 2022, kdy začal proces postupné a plynulé delimitace zpět pod novou organizační strukturu Slovenské filharmonie. Proces přechodu trval z několika, především legislativních důvodů, téměř deset měsíců. Díky oboustrannému serióznímu přístupu a odborné práci pod gescí Ministerstva kultury Slovenské republiky byl ke konci roku 2022 úspěšně dokončen a od 1. ledna tohoto roku převzala Slovenská filharmonie po mnoha letech opět Dům umění Slovenské filharmonie Piešťany, což je původní název z roku 1980, pod svoji organizační strukturu.

„Dom umenia Slovenskej filharmónie Piešťany ponúka pravidelne návštevníkom kultúrne akcie. Dramaturgia zahŕňa aktivity mestského, regionálneho, celoštátneho a medzinárodného významu. Konajú sa tu divadelné predstavenia, koncerty, hudobno-zábavné a detské programy, folklórne vystúpenia a filmové podujatia realizované vo Veľkej sále. Svoje miesto tu má aj výtvarné umenie - umelecké výstavy, ktoré sú inštalované vo Výstavnej sieni a v Galérii. Dom umenia Slovenskej filharmónie, Piešťany je dnes jedným z hlavných organizátorov a hostiteľov medzinárodných festivalov z oblasti hudby, filmu, divadla a ďalších umeleckých žánrov,“ vysvětluje Martina Tolstova ze Slovenské filharmonie. V Domě umění se konají i přímé přenosy operních představení z MET. Je vybaven divadelní technikou, 2D digitální filmovou technologií, světelným parkem, koncertním křídlem i varhanami, velikým jevištěm s točnou, hledištěm s kapacitou šesti set dvaadvaceti míst, baletním sálem a šatnami.

 

2023-01-19-Dom-umenia-SF-01

 

Želám si, aby naša spolupráca dobre fungovala a bola kvalitná. Tešíme sa, že my sme tu opäť doma a vy u nás tiež. Vitajte naspäť v Slovenskej filharmónii,“ zve Marián Turner a ředitelka Domu umění Piešťany Edita Bjeloševičová dodala: „Je to historický oblúk, ktorý sa uzatvára. Nech sa nám darí po stránke umeleckej aj ekonomickej. Potrebujeme k tomu odhodlanie, ktoré všetci máme. Sny sa dajú napĺňať, tešíme sa na spoluprácu.

 

2023-01-19-Dom-umenia-SF-04

 

Dům umění Piešťany byl minulý rok oficiálně zapsán na seznam chráněných národních kulturních památek. Dnes patří mezi architektonicky i funkčně nejzajímavější stavby na Slovensku.

 

Foto: A. Trizuljak, archiv Slovenské filharmonie

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.