pondělí, 30 květen 2022 14:11

AKH otevřela nominace na Cenu Antonína Dvořáka 2022

Autor:

Akademie klasické hudby dnes otevřela nominace na kandidáty Ceny Antonína Dvořáka za rok 2022. Tip na osobnost, umělecký kolektiv, instituci nebo organizaci, které svou činností výrazně přispívají k popularizaci české klasické hudby u nás i v zahraničí, mohou posílat právnické osoby nebo jednotlivci starší 18 let na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Nominace se uzavřou 31. srpna.

 

99

 

Z došlých nominací bude laureáta Ceny Antonína Dvořáka 2022 vybírat na svém zasedání Rada akademiků, která zasedne během konání letošního festivalu Dvořákova Praha. Ten se koná od 8. do 25. září.

Dílo Antonína Dvořáka je součástí nejen českého, ale světového kulturního dědictví. Každý, kdo usiluje o šíření Dvořákova tvůrčího odkazu a povědomí o české hudební kultuře ve světě, si zaslouží uznání. Napomáhá tím každému z nás posilovat hrdost vyplývající z příslušnosti k národu, z něhož pocházejí tvůrci, kteří ovlivnili a ovlivňují světové kulturní dění. A obecná úcta k estetickým a etickým hodnotám jsou tím elementem, který i v zrcadle současných událostí poukazuje na mentální vyspělost společnosti. Deklaratorní ocenění těch, kteří o takové hodnoty se vší vervou bojují, je zákonitým vyústěním snahy Akademie klasické hudby o prosazování nejen tvůrčího, ale i lidského odkazu Dvořákova génia,“ doplňuje Jan Simon, intendant Akademie a ředitel festivalu Dvořákova Praha.

 

500

 

Historicky prvním držitelem Ceny Antonína Dvořáka se v roce 2009 stal pravnuk Antonína Dvořáka, houslista a skladatel Josef Suk. Naopak posledním loňským laureátem je britsko-maďarský klavírista Sir András Schiff. Mezitím cenu převzali třeba klavíristé Ivan Moravec a Ivan Klánský, dirigenti Jiří Bělohlávek, Jakub Hrůša a Jiří Kout, pěvci Ludmila Dvořáková, Gabriela Beňačková a Richard Novák, violoncellista Yo-Yo Ma, choreograf Jiří Kylián nebo Česká filharmonie.

 

502

 

Cenu Antonína Dvořáka uděluje od roku 2009 Akademie klasické hudby, jejím cílem je vyzdvihnout osobnosti, umělecké kolektivy nebo instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v České republice i v zahraničí. O jejím nositeli rozhoduje od roku 2012 Rada akademiků složená z významných osobností českého kulturního života i klasické hudby. Laureáti Ceny Antonína Dvořáka získávají skleněnou plastiku violoncella vyrobenou skláři společnosti Moser podle návrhu akademického architekta Jiřího Pelcla.

 

501

 

Nominace je možné zasílat na adresu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. O termínu a způsobu slavnostního předání ceny bude teprve rozhodnuto.

 

Foto: archiv Akademie klasické hudby

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.