středa, 02 březen 2022 12:35

Valerij Gergijev končí v Mnichově, Anna Netrebko bez vystoupení

Autor:

Valerij Gergijev končí jako šéfdirigent Mnichovských filharmoniků. Mnichovský primátor Dieter Reiter oznámil, že Gergiev nereagoval na výzvu, aby se  distancoval od Putinovy útočné války, proto bylo jediným možným krokem se s ním rozloučit. A odmítání čelí i Anna Netrebko. Poté, co jí odřekla vystoupení například Bavorská státní opera, sopranistka oznámila, že ruší veškeré své koncerty v následujících měsících.

 

111

 

Mnichovský primátor Reiter oficiálně požádal Gergijeva o prohlášení minulý týden v pátek, tedy den po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. V dopise mu sdělil, že pokud se do pondělí 28. února od války nedistancuje, u filharmoniků skončí. Od Gergijeva prý čekal přehodnocení jeho postoje k Putinovi, což ale dirigent neudělal. Jediným možným krokem tedy podle něj bylo se s Gergijevem rozloučit. Mnichovské filharmoniky Gergijev vedl od roku 2015. Na pozici hudebního ředitele vystřídal amerického dirigenta Lorina Maazela.

Dopadům v důsledku současného konfliktu zažívá Valerij Gergiev víc. Po čtvrtečním ruském útoku na Ukrajinu nevystoupil na plánovaných koncertech s Vídeňskými filharmoniky v New Yorku (psali jsme ZDE). Kontrakt s ním rozvázala jeho německá agentura, Pařížská filharmonie s ním zrušila všechny koncerty jako výraz solidarity s ukrajinským lidem a nepočítá s ním ani milánský operní dům La Scala, kde měl vystoupit tento měsíc. Vystoupení mu zrušil Rotterdam a také organizátoři festivalu Dvořákova Praha (psali jsme ZDE) a festivalu v Lucernu. Gergijev, který patří k největším osobnostem mezinárodní scény vážné hudby, je šéfem petrohradského Mariinského divadla a s Putinem se zná řadu desetiletí. Jeho politice opakovaně vyjadřoval podporu.

 

1112Kritika postihla i ruskkou sopranistku Annu Nětrebko. Její vystoupení zrušila například Bavorská státní opera. Její šéf Serge Dorny na twitteru napsal, že pěvkyně se od ruské agrese na Ukrajině nedistancovala dostatečně. Nětrebko napsala, že "chce, aby válka skončila", ale zdůraznila, že "není politická osoba" a že nehodlá veřejně vyjadřovat své názory a hanět svou vlast. Později na svých sociálních sítích zveřejnila fotografii, na které pózuje s dirigentem Gergijevem. Pěvkyně pak oznámila, že ruší veškeré své koncerty v následujících měsících. "Po zralé úvaze jsem udělala obtížné rozhodnutí a až do odvolání se stahuji z koncertního života. Teď není vhodný čas na to, abych vystupovala a zpívala." Milánská La Scala v zápětí potvrdila, že Netrěbko zrušila svou účast na březnovém představení opery Adriana Lecouvreur.

 

Foto: archiv KlasikyPlus

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.