čtvrtek, 03 únor 2022 17:43

Česká filharmonie vydá mahlerovský komplet u Pentatone

Autor:

„Máme řadu dlouhodobých plánů, mimo jiné nahrání symfonií Gustava Mahlera, kompletního symfonického díla Josefa Suka a výběru z děl Antonína Dvořáka.“

„Česká filharmonie všechny Mahlerovy symfonie nahrála už v letech 1976 až 1982 pod taktovkou Václava Neumanna.“

„Mahler měl méně než 51 let na to, aby si uvědomil základní otázky naší existence, a ještě méně času na jejich zodpovězení.“

 

5877

 

Vydavatelem a celosvětovým distributorem nahrávek České filharmonie bude společnost Pentatone. Její prestižní katalog obsahuje jména řady významných umělců a světových těles a hudbu mnoha staletí, komorní, symfonickou i operní. Ze smluvně uzavřeného dlouhodobého partnerství, o kterém dnes český první orchestr informoval, vyplývá, že prvním titulem bude v dubnu Mahlerova Čtvrtá symfonie, kterou filharmonici natočili s šéfdirigentem Semjonem Byčkovem a izraelskou sopranistkou Chen Reiss v srpnu 2020.

Nahrávky České filharmonie vznikají ve Studiu Rudolfinum pod značkou Czech Phil Media. „V jejím rámci máme řadu dlouhodobých plánů, k nimž mimo jiné patří nahrání symfonií rakousko-českého skladatele Gustava Mahlera, kompletního symfonického díla Josefa Suka a výběru z děl Antonína Dvořáka,“ uvedl generální manažer České filharmonie Robert Hanč. Podle viceprezidenta společnosti Pentatone Renauda Lorangera patří Česká filharmonie mezi nejslavnější a nejuznávanější orchestry na světě. „Naše nové partnerství stojí nejen na hudbě samotné, ale je rovněž odrazem sdílených hodnot. Je to závazek k předávání a oslavě svěřeného hudebního dědictví zkušeně tvarovaného pro naši dobu dirigentskou rodinou České filharmonie v čele se Semjonem Byčkovem a Jakubem Hrůšou,“ cituje orchestr zástupce nového obchodního partnera a distributora.

 

5851

 

Česká filharmonie všechny Mahlerovy symfonie nahrála už v letech 1976 až 1982 pod taktovkou svého tehdejšího šéfdirigenta Václava Neumanna, který byl velkým propagátorem skladatelovy symfonické tvorby. Cyklus vznikající pod vedením Semjona Byčkova je tedy prvním pokusem o novou kompletní interpretaci Mahlerových symfonií ze strany České filharmonie po více než čtyřech desítkách let. V Pentatonu navíc komplet symfonií Gustava Mahlera vyjde vůbec poprvé.

Gustav Mahler se narodil v Kalištích u Humpolce, prvních patnáct let prožil v Jihlavě a v Praze s Českou filharmonií a dalšími hudebníky ve světové premiéře dirigoval v roce 1908 svou Sedmou symfonii.

 

002

 

Objevování Mahlerovy hudby se podobá objevování života samotného. Zažít to znamená být vtažen do jeho světa a hodnot. To, co vyplývá z jeho hudby, jeho dopisů a svědectví těch, kteří ho znali, je dualita tohoto muže. Jako tvůrce a zároveň interpret vymýšlí zvuky, které znovu tvoří svět přírody a lidí. Měl méně než 51 let na to, aby si uvědomil základní otázky naší existence, a ještě méně času na jejich zodpovězení. Přesto to byla doba dost dlouhá k vyjádření polyfonie života: jeho ušlechtilosti i banality, jeho reality i nadpozemskosti, jeho dětské naivity i neodmyslitelné tragédie,“ vyznal se ze svého vztahu k Mahlerovi šéfdirigent Semjon Byčkov.

 

Mahler-4-Czech-Phil-cover

 

Foto: Petra Hajská, Petr Kadlec, archiv České filharmonie, Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.