neděle, 03 říjen 2021 11:51

V New Yorku vzpomněli na Dvořáka i Burleigha

Autor:

„Na rohu 3. Avenue a 16. Street se shromáždil nemalý dav. Konal se tam ceremoniál pojmenování části ulice po Henry T. Burleighovi, afro-americkém skladateli a zpěvákovi, který Dvořákovi představoval afro-americké gospely.“

„Sami Američané přicházejí s projekty, které od Dvořáka pokračují dále historií české hudby.“

„Vážím si práce pedagogů, kteří cíleně navádějí studenty k české vážné hudbě jako k základu pro pochopení hudby evropské.“

 

IMG9688

 

Dvořákova hudba zní i přes pokračující pandemii v New Yorku silněji než jindy, a to díky zájmu muzikantů všech generací – včetně studentů prestižních hudebních škol. Američané navíc letos připomněli hudební přátelství dvou nepřehlédnutelných osobností, Antonína Dvořáka a Harryho T. Burleigha.

Pomohla tomu i náhoda, že se v dolní části Manhattanu konaly v neděli 12. září 2021, ve stejné čtvrti, kde bývala „Dvořákova“ newyorská konzervatoř, hned čtyři akce přímo i nepřímo spojené s osobností i hudbou Antonína Dvořáka. DAHADvořák American Heritage Association – uspořádala pro zájemce nejprve nedělní odpolední procházku s kulturní historičkou Majdou Kallab Whitaker po místech, kde Dvořák v New Yorku mezi lety 1892 až 1895 žil, komponoval a vyučoval a kam chodil i na pivo. Procházka skončila před kostelem St. George’s Episcopal Church, kde kdysi zpíval a hrál Harry T. Burleigh, afroamerický skladatel a barytonista, který Dvořákovi představoval afroamerické gospely.

 

IMG9575

IMG9766

 

Pak už za krásného slunečného počasí následoval, nedaleko od kostela, u sochy Antonína Dvořáka ve Stuyvesantově parku, koncert ke 180. výročí narození Mistra Dvořáka. Organizátoři a dirigent Metamorphosis Chamber Orchestra Carl C. Bettendorf vybrali záměrně líbivé melodie pro dechové nástroje, které se hodily pro rušné prostředí Manhattanu. Byla to Dvořákova Serenáda pro dechové nástroje, violoncello a kontrabas.

 

IMG96911

 

Prezidentka DAHA Susan Lucak před koncertem připomněla ne úplně jednoduchý osud Dvořákovy sochy v New Yorku, ale také nelehký boj za uchování vzpomínky na místech, kde s rodinou převážnou část amerického pobytu skladatel žil.

 

IMG96400

 

Tím ale připomínky na Dvořáka neskončily. St. George’s Episcopal Church a The Harry T. Burleigh Society připravily hned poté další blok akcí, jen pár set metrů od parku. Na rohu 3. Avenue a 16. Street se shromáždil nemalý dav. Konal se tam ceremoniál pojmenování části 16. ulice po Henry T. Burleighovi, afroamerickém skladateli a zpěvákovi. Vrchol programu byl opět ve zmíněném kostele, kde jako hudební mistr po dobu dlouhých 52 let působil.

 

IMG9750

 

České centrum New York nezůstalo pozadu a k Dvořákovým kulatým narozeninám připravilo na svých webových stránkách online koncert Dvořákových „Poetických nálad“. Program, který je stále ke zhlédnutí na stránkách Czech Center New York, moderovala a provedla na klavír mladá americká pianistka Margarita Rovenskaya, čerstvá absolventka prestižní Manhattan School of Music, vítězka několika amerických i mezinárodních soutěží.

Na připomínkách hudebního, pedagogického i životního spojení Antonína Dvořáka s New Yorkem je nejcennější to, že sami Američané přicházejí s projekty, které od Dvořáka pokračují dále historií české hudby, ať už jde o skladby Janáčka, Martinů, Kaprálové, Fibicha nebo Suka. Vážím si zejména práce pedagogů na newyorských, ale i například filadelfských hudebních školách, kteří cíleně navádějí své studenty právě k české vážné hudbě jako k základu pro pochopení hudby evropské. Nesmírně důležitá a oživující je pak přítomnost českých studentů na těchto hudebních školách, ať už jde o Juilliard, Mannes, Curtis nebo Manhattan School of Music.

 

Miroslav Konvalina, ředitel Českého centra v New Yorku

 

IMG9701

 

IMG9580

 

P3150139

 

Foto: Miroslav Konvalina, Petr Veber

Miroslav Konvalina

Ředitel Českého centra v New Yorku, někdejší rozhlasový novinář

Absolvoval studium na Fakultě řízení Vysoké školy ekonomické a mimořádné studium Fakulty žurnalistiky Univerzity Karlovy. Rozhlasovou a televizní žurnalistiku studoval na University of Missouri v USA a prošel různými novinářskými stážemi jak v Evropě, tak v USA. V Československém a Českém rozhlase pracoval v různých pozicích ve zpravodajství, vedl Redakci zahraničního zpravodajství ČRo 1 - Radiožurnálu, byl zahraničním zpravodajem a pak ředitelem stanice. Pracoval také jako tiskový mluvčí a v marketingu a PR. Rád cestuje, bavilo ho natáčení reportáží z prostředí domorodých kultur různých částí světa. České centrum v New Yorku vede od roku 2019.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.