úterý, 03 srpen 2021 18:05

Laureátem Ceny Antonína Dvořáka je klavírista András Schiff

Autor:

Sir András Schiff se stal dalším laureátem Ceny Antonína Dvořáka, kterou od roku 2009 uděluje Akademie klasické hudby. Britský klavírista maďarského původu převezme ocenění 20. září při koncertě festivalu Dvořákova Praha, jehož je rezidenčním umělcem. V Rudolfinu ten večer vystoupí s Panochovým kvartetem.

 

schiffandrascreditpeterfischli710x250

 

András Schiff patří mezi nejvýše respektované světové klavíristy, o jeho přístupu k interpretované hudbě se hovoří jako o mimořádně emotivním a zároveň kompozičně i historicky poučeném. Velmi důležitou pozici zaujímají u něj v repertoáru díla Antonína Dvořáka a také Leoše Janáčka. Trvalou hodnotu má jeho nahrávka Dvořákových klavírních kvintetů s Panochovým kvartetem. Stejně tak zůstává v paměti jeho provedení Dvořákova Klavírního koncertu s Jiřím Bělohlávkem a orchestrem PKF-Prague Philharmonia na počátku minulé dekády. Později navíc podpořil publikování faksimile rukopisu tohoto díla. Právě tyto skutečnosti Rada akademiků při svém rozhodování zohlednila.

 

Panochovokvarteto

 

Na festivalu Dvořákova Praha vystoupí letos András Schiff  třikrát. Má sólový recitál, ve kterém 17. září zazní hudba Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. O tři dny později se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným zahraje Dvořákův Klavírní kvintet č. 1 a Klavírní kvintet č. 2 a také jeho Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu festivalu se pak 24. září s Českou filharmonií jako všestranný rezidenční umělec vedle role sólisty ujme také dirigentské taktovky.

Cílem Ceny Antonína Dvořáka je vyzdvihovat osobnosti, umělecké soubory či instituce za mimořádné umělecké počiny nebo významné zásluhy na propagaci a popularizaci české klasické hudby v tuzemsku i v zahraničí. Sir András Schiff je po americkém violoncellistovi Yo-Yo Movi druhým zahraničním umělcem, který ocenění získal. V posledních letech se laureáty stali dirigent Jakub Hrůša, před ním sopranistka Gabriela Beňačková a v roce Česká filharmonie.

 

Schiff-Dvok

 

Foto: Dvořákova Praha

 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.