středa, 28 červenec 2021 22:51

Zemřel Giuseppe Giacomini

Autorka:

Zemřel legendární italský tenorista Giuseppe Giacomini. Od fanoušků dostal přezdívku "Bepi" díky silnému, sytému a barevnému hlasu. Letos 7. září by mu bylo 81 let. Jeho život ale 28. července ukončila mrtvice. Během svého bohatého profesního života nasbíral mnoho úspěchů a zanechal referenční nahrávky.

 

staen-soubor

 

Giuseppe Giacomini studoval u Eleny Ceriati, Marcella del Monaca a Vladimira Badialiho. Po několikerém úspěchu v pěveckých soutěžích v Itálii debutoval ve Vercelli v roce 1966 jako Pinkerton v Madame Butterfly. V roce 1969 vystupoval jako Turiddu v Sedláku kavalírovi a rytíř Des Grieux v Manon Lescaut v Parmě a Modeně. Mimo Itálii se poprvé představil v roce 1970 v Berlíně, opět jako Des Grieux v Manon Lescaut. Následoval Pucciniho Plášť v Lisabonu (1971), Tosca v Barceloně (1972), ve Vídni (1973) a v Mnichovské státní opeře (1973). V roce 1974 debutoval v Buenos Aires v Teatro Colón jako Pinkerton v Madamma Butterfly a v Plášti. Po návratu do Itálie pak sbíral úspěchy v nejlepších operních domech, v La Scale, v Teatro San Carlo v Neapoli, Teatro Regio v Turíně nebo v Opera di Roma.

 

 

V roce 1976 debutoval v Metropolitní opeře a ve stejném roce pak odjel do Paříže, kde měl obrovský úspěch a získal smlouvy na hlavní role v Macbeth, Donu Carlosovi, v Trubadůrovi, Komediantech a v Tosce. Teprve po tomto úspěchu se v roce 1980 poprvé představil v Královské opeře v Dívce ze zlatého Západu, kde pak často vystupoval v 90. letech. Zpíval i pro královskou rodinu, pro Gorbačova v Moskvě, vystupoval v historické Aidě v Káhiře a v Turandot při zahájení olympijských her v Soulu v roce 1988.

Giuseppe Giacomini zanechal několik nahrávek včetně Síly osudu z Metropolitní opery, Sedláka kavalíra s Jessye Norman, Toscy s Carol Vaness, Normy s Renatou Scotto a Otella s Margaret Price.

 

 

Veronika Paroulková

Vyrostla v hudebně výtvarné rodině. Vystudovala Právnickou fakultu UK, zpěv na Konzervatoři J. Ježka a soukromě hru na klavír a klarinet. Od 17 let se věnuje moderování a působí za mikrofonem nebo před televizní kamerou bez přestávky dodnes. Pracovala jako moderátorka na Classic FM (dnes Classic Praha), moderátorka zpravodajství v Radiu City, v ČRo Region a Radiožurnálu, poté vedoucí zpravodajství a publicistiky ČRo Region. Připravovala a moderovala pořad Telefonotéka a přenosy koncertů klasické hudby pro ČRo Vltava, publicistický pořad Proti srsti TV Prima, v České televizi pořady Před půlnocí, Před polednem, Studio 6, Politické spektrum, vědecký pořad Milenium a Zprávy ČT 24. V současné době moderuje Magazín Leonardo pro Český rozhlas Plus. Kromě toho psala články o klasické hudbě pro Divadelní noviny a spolupracuje jako moderátorka i s několika festivaly klasické hudby, s ČT ART, s pořadateli koncertů nebo s vědeckými institucemi. Její zálibou je golf a fotografování, ráda cestuje, chodí v přírodě, tančí nebo lyžuje. Jako koníčka má i vaření, kvalitní vína a gastronomii. A kde to jde, potkáte ji s fenkou Westíka pojmenovanou Mimi podle Pucciniho Bohémy, se kterou tvoří nerozlučnou dvojici. Založení portálu KlasikaPlus.cz považuje za zpečetění svého hlubokého vztahu s vážnou hudbou…

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.