neděle, 28 únor 2021 12:09

Vychází kniha Hrůša o Martinů

Autor:

Dirigent Jakub Hrůša stojí za vydáním nové knihy Hrůša o Martinů. Publikace přináší unikátní texty o skladateli Bohuslavu Martinů. Součástí knihy je také Hrůšův text o dirigentu Jiřím Bělohlávkovi, který byl jeho učitelem i blízkým přítelem, a rozhovor ředitele Institutu Bohuslava Martinů Aleše Březiny, iniciátora vzniku těchto esejů, s Jakubem Hrůšou.

 

222

 

„Hrůša je v úzkém kontaktu s institucemi spojenými se jménem Bohuslava Martinů již od roku 2003 – především pak s muzikologickým Institutem Bohuslava Martinů a International Martinů Circle, jehož je prezidentem. Pravidelně diriguje díla Martinů po celém světě s předními světovými orchestry a je právem považován za jednoho z nejlepších světových dirigentů a největších odborníků na dílo rodáka za Poličky,“ uvádí Vilém Petras z Institutu Bohuslava Martinů s tím, že většina textů pochází z roku 2014, kdy Hrůša tato svá zamyšlení psal v pravidelných intervalech pro International Martinů Circle. Jedná se tedy také o jakýsi dirigentův tvůrčí deník.

 

202

 

Institut dále informuje, že se autor ve svých glosách věnuje osobě Martinů z různých perspektiv – zamýšlí se nad některými jeho díly, nad „limity“ popularity Martinů i dalšího významného českého skladatele 20. století Leoše Janáčka, nechává nahlédnout pod muzikantskou pokličku, když sdílí své zkušenosti z nastudování skladeb Martinů s různými orchestry z jiných koutů světa, a srovnává evropské, americké a asijské orchestry. A také přemítá o důležitosti a dnešní roli hudební kritiky. Poslední částí je silvestrovská hádanka, ve které se skrývají v podstatě všechny tituly více než čtyř set skladeb Martinů. Kniha má bohatou fotografickou dokumentaci a je koncipována dvojjazyčně – vedle českého textu obsahuje i anglický překlad.

 

201

 

Foto: Institut Bohuslava Martinů, Symfonický orchestr Bavorského rozhlasu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.