pondělí, 04 leden 2021 18:07

Les Boréades s Collegiem 1704 nejlepší operní nahrávkou roku 2020

Autor:

Trojalbum Collegia 1704 a Collegia Vocale 1704 se sólisty pod vedením Václava Lukse s operou Jean-Philippa Rameaua Les Boréades na libreto Louise de Cahusaca získalo prestižní francouzské ocenění Trophées 2020 v kategorii Nejlepší operní nahrávka roku. Snímek vznikl v lednu minulého roku ve Versailles v rámci evropského turné s tímto ojediněle uváděným dílem, a sice pro label Château de Versailles Spectacles. Podíleli se na něm špičkoví sólisté – belgická sopranistka Deborah Cachet, francouzský tenorista Mathias Vidal či islandský tenorista Benedikt Kristjánsson, z našich pěvců pak také barytonista Lukáš Zeman, který ztvárnil roli Apollóna.

 

202

 

„Nahrávka byla pořízena z jednoho koncertu s dotáčkami následujícího dne. V sále byla skvělá akustika. Celé to pro mě byla úžasná zkušenost a zároveň zkouška, protože zpívat francouzsky před francouzským publikem je nelehký úkol, navíc, pokud se dílo zpívá koncertně a není možno se schovat do scény. Role Apollóna dílo vlastně uzavírá, jako božstvo, které na konci příběhu rozhodne. Rameauova hudba je úžasná a u nás bohužel velmi málo hraná. Vzpomínám jen na operu Castor a Pollux ze Stavovského divadla,“ popisuje své dojmy a realizaci nahrávky Lukáš Zeman. O loňském vídeňském provedení opery Boreovci (Abaris, ou Les Boréades) jsme psali pod titulkem Rameauova roztančená opera s bouřkou a větrem.

Soubor, který i v nelehkých časech nezahálel, zároveň v minulém roce dotočil hudbu k životopisnému filmu o Josefu Myslivečkovi, který má přijít na podzim 2021 do kin pod názvem Il Boemo. Psali jsme o tom zde.

 

Foto: Fb souboru

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.