sobota, 12 prosinec 2020 11:03

Radek Baborák s další sbírkou na podporu hudebníků na volné noze

Autor:

Úspěšný hornista a dirigent Radek Baborák byl prvním, kdo na jaře letošního roku zareagoval na covidové omezení českého kulturního života a na těžkosti, které náhlý výpadek příjmů způsobil hudebníkům na volné noze, tedy těm, kdo nepobírají žádné stálé platy a jsou finančně závislí na konkrétních pracovních úkolech. Sbírka, kterou Baborák uspořádal ve spolupráci s agenturou MenART prostřednictvím dárcovského portálu Donio.cz, podpořila na sto čtyřicet hudebníků, včetně samoživitelů s dětmi – dávno předtím, než si na potřebu podpořit osoby s výpadkem veškerých příjmů vzpomněl stát. Obnovená sbírka, rozšířená tentokrát i na výkonné umělce nehudební, především herce a tanečníky, je otevřena zde.

 

104

 

Ani podzimní vlna epidemie a s ní opakované zavření kultury nepřinesly rodinám umělců nic dobrého. Stát sice kompenzuje výkonným umělcům letošní výpadek příjmů jednorázovou částkou šedesát tisíc korun za celý rok, ale nárok na ni paradoxně nemají osoby pobírající současně rodičovský příspěvek. Ten svou spíše symbolickou výší rozhodně nemůže postačit k uživení rodin, v nichž navíc mnohdy uměleckou profesi vykonávají oba rodiče, a k zaplacení jejich nutných životních nákladů. Paradoxně ti, kteří by si podporu zasloužili nejvíce, tedy rodiny s malými dětmi, na ni nedosáhnou. Na stávající situaci zareagoval Radek Baborák tím, že sbírku obnovil, tentokrát pod názvem „Podpořme rodiny umělců OSVČ na rodičovské“. Vedle agentury MenART s ním tentokrát spolupracuje i vydavatelství Animal Music Petra Ostrouchova.

 

105

 

Podpora je určena profesionálním umělcům, kteří dosáhli středoškolského nebo vysokoškolského vzdělání ve svém uměleckém oboru, svou hudební činnost realizují jako osoby samostatně výdělečně činné a pobírání rodičovského příspěvku je diskvalifikuje v žádosti o státní podporu umělcům. Podrobnosti o sbírce a o poskytování podpory lze nalézt na webu http://muzikantivolnanoha.cz/.

„Rok 2020 nám mnoho dobrého nepřinesl, více bral, než dával a v mnoha sférách života nám ukázal, jaké to je, ocitnout se v izolaci společenské i profesní. Kultura, zvláště ta nezávislá, je takřka na dně a vyhlídky na návrat do časů před pandemií nejsou růžové. Proto jsem na jaře inicioval úspěšnou sbírku pro hudebníky na volné noze. Nyní nastal advent a já opět prosím o vaši pozornost a podporu nové sbírky. Někteří z nás mají možnost žádat o osobní granty, jiní ji nemají, a to bohužel zrovna ti, kteří by finanční pomoc potřebovali nejvíce: rodiny s malými dětmi – matky i otcové, pobírající od státu symbolický rodičovský příspěvek. Stát tuto nespravedlnost ani po mnoha výzvách z kulturní obce nenapravil, tak je to opět na nás,“ popisuje situaci Radek Baborák a obrací se na veřejnost: „Prosíme, přispějte pokud možno třeba 1 % vašeho měsíčního příjmu, stejně jako kolegové z českých orchestrů a další osobnosti, jednotlivci i firmy, které prokazují svou velkorysost a solidaritu. Neposílejte nás hned k lopatám nebo za pokladny supermarketů. Dovednost profesionálně ovládat hudební nástroj je celoživotně nabytá a musí se každodenně udržovat. Nedávejte kultuře palec dolů. Kultura je v civilizované společnosti nezbytná a mimo jiné, když funguje, generuje nemalé příjmy pro státní rozpočet. Jako jiní, i my platíme daně a odvádíme povinné pojištění, přestože nemáme zrovna z čeho. I symbolická finanční podpora dává jasný signál – víme o vás, počítáme s vámi!“

 

108

 

Sbírka bude ukončena k poslednímu březnovému dni, a to koncertem Radka Baboráka a jeho ansámblu Orquestrina pro všechny přispěvatele. Mezi patrony sbírky patří opoziční senátorky Miroslava Němcová a Anna Šípová, poslankyně Markéta Pekarová Adamová, dále Olga Menzelová, Jan Hřebejk, Marie Rottrová, Dana Morávková, Karel „Kovy“ Kovář a další.

 

102

 

Foto: Fb Muzikanti volná noha, Fb Orquestrina, Martina Andrle

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.