sobota, 14 listopad 2020 22:44

Ceny Thálie v opeře pro Janu Šrejmu Kačírkovou, Lukáše Zemana a Jana Malíka

Autor:

„Operní Thálie mají za rok 2020 Jana Šrejma Kačírková za představení Tři fragmenty z Juliette / Lidský hlas v Národním divadle Brno a Lukáš Zeman za Figarovu svatbu ve Slezském divadle Opava.“

„Za celoživotní dílo v opeře má Thálii hrdinný tenorista Jan Malík, dlouholetý sólista libereckého operního souboru, kam nastoupil v roce 1953.“  

„Thálie v oboru, balet, tanec a pohybové divadlo získali Alina Nanu a Ondřej Vinklát za taneční role v pražském Národním divadle.“

 

Marek-Olbrzymek---NDB---Jana-rejma-Karkov

 

Herecká asociace rozdala za rok 2020 osmnáct cen Thálie. V operním oboru sopranistka Jana Šrejma Kačírková zaujala výkonem v Národním divadle Brno a barytonista Lukáš Zeman ve Slezském divadle Opava. Za celoživotní přínos českému opernímu umění ocenila porota tenoristu Jana Malíka, který se v pondělí dožívá 96 let. 

Operní Thálie mají za rok 2020 sopranistka Jana Šrejma Kačírková, a to za dvě role v představení Tři fragmenty z Juliette / Lidský hlas skladatelů Bohuslava Martinů a Francise Poulenca, které v Národním divadle Brno režíroval David Radok a dirigoval Marko Ivanović, a barytonista Lukáš Zeman za Hraběte Almavivu v Mozartově Figarově svatbě ve Slezském divadle Opava, v inscenaci režisérky Jany Andělové Pletichové a dirigenta Vojtěcha Spurného.

 

Opava-Figarova

 

V kategorii muzikál, opereta a jiné hudebně dramatické žánry obdržela Thálii Erika Stárková za roli Dívky v muzikálu Lazarus Městských divadel pražských a Pavel Režný za roli Smrti v muzikálu Elisabeth v Divadle J. K. Tyla v Plzni.

Thálie v oboru, balet, tanec a pohybové divadlo získali Alina Nanu, která tančí Taťánu v představení Oněgin, a Ondřej Vinklát za roli Josefa K. v inscenaci Kafka: Proces, oba v pražském Národním divadle.

V činohře si letos Thálii odnesli Tereza Groszmannová z Národního divadla Brno a Petr Štěpán z Městského divadla Brno.

Ceny za celoživotní dílo dostali Hana Bauerová a Josef Abrhám v činohře, Hana Talpová za obor muzikál a s nimi tanečnice Aneta Voleská. Za operu ji má od letoška hrdinný tenorista Jan Malík, dlouholetý sólista libereckého operního souboru, kam nastoupil v roce 1953 a kde působil až do poloviny 80. let.

 

jan-malk

 

Cena České akademie divadelníků putuje k Jaroslavu Vostrému, teoretikovi, dramatikovi, dramaturgovi a režisérovi, pedagogovi a po určitou dobu také rektorovi AMU, který na její divadelní fakultě založil katedru teorie a kritiky a kdysi v Praze Činoherní klub. Jde o ocenění za mezioborový přínos českému divadlu pro osobnosti zásadního významu. Je jejím druhým laureátem po Zdeňku Svěrákovi.

Nositelem ceny za šíření divadelního umění v televizi se stal kameraman Josef Špelda. Cena umělci do 33 let patří Josefu Láskovi z Východočeského divadla v Pardubicích, ocenění za výkon v loutkovém divadle Ondřeji Nosálkovi z Divadla Minor a cena v oboru alternativní divadlo Jakubu Gottwaldovi z STK Theatre Concept.

Vyhlášení nositelů sedmadvacátého ročníku Cen Thálie 2020 se uskutečnilo v živém streamu zorganizovaném Hereckou asociací.

 

Jana-rejma-Karkov-2

 

Luk-Zeman-2

 

Foto: Marek Olbrzymek - Národní divadlo Brno, Slezské divadlo Opava, Archiv KlasikaPlus.cz

 

Petr Veber

Nepochází z uměleckého prostředí, ale k hudbě má jako posluchač i jako neprofesionální klavírista a varhaník blízko od dětství. Po gymnáziu vystudoval hudební vědu na Karlově univerzitě. Od poloviny 80. let působí jako novinář, hudební a operní kritik a autor textů o hudbě a hudebnících. Přes dvacet let byl zpravodajem ČTK zaměřeným na hudbu, kulturu a církve, od roku 2007 pak deset let v Českém rozhlase vedl hudební redakci stanice Vltava, pro kterou nadále pracuje jako publicista. Současně je jedním z dlouholetých průvodců vysíláním Českého rozhlasu D-dur, digitální stanice klasické hudby. Od 80. let vedle zaměstnání nepřetržitě přispívá do odborných českých hudebních měsíčníků, deníků i časopisů. Připravoval rozhovory a psal hudební reflexe do Lidových a Hospodářských novin, publikuje v Týdeníku Rozhlas i na internetu, píše texty k programům koncertů i obalům CD. Je autorem knihy Václav Snítil a jeho půlstoletí české hudby. Klasickou hudbu považuje za nenahraditelnou součást lidského života a snaží se o tom nenásilně přesvědčovat ostatní. Za hudbou cestuje stejně nadšeně, jako rád chodí po horách a fotografuje. Vážnou hudbu všech období, forem a žánrů ještě stále vyhledává, s potěšením poslouchá a dál poznává. V červnu 2018 se proto stal spoluzakladatelem hudebního portálu KlasikaPlus.cz...

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.