čtvrtek, 05 listopad 2020 14:01

Bavorský rozhlas připomenul 90. výročí narození legendárního tenoristy Fritze Wunderlicha

Autor:

Německá tenorová legenda Fritz Wunderlich by v srpnu letošního roku oslavil devadesát let. Bohužel se nedožil vysokého věku. Zemřel v pouhých šestatřiceti letech, ale stačil na sebe upozornit svým překrásným hladkým, mladistvým a hlavně podmanivým hlasem s technikou, která oslnila celý operní svět. Vedle dalšího německého tenoristy Rudolfa Schocka, od jehož narození letos uplynulo dokonce 105 let, překvapoval svou schopností deklamace pod legatem a ve své podstatě dokázal nemožné – belcantový princip zpěvu v jazyce, který údajně není s italským způsobem zpěvu slučitelný. Byli tak s Rudolfem Schockem vlastně průkopníky a dodnes jsou oba velmi uznávanými pěvci. Bavorský rozhlas připomenul Wunderlichovo umění pěti snímky, které vám chceme zprostředkovat i my.

 

04

 

Asi nejslavnější rolí Fritze Wunderlicha byl Tamino v Kouzelné flétně Wolfganga Amadea Mozarta. Jeho stoupání k vyšším tónům pod takzvanými portamenty, skoro neidentifikovatelnými, ale přece, dává jasně najevo, že se pěvec musel nutně zabývat italskou operní školou, respektive zpíval tak, aby hlas zněl měkce a byl stále svěží.

Wunderlich byl už ve svém mladém věku také mistrem písňového přednesu. Mnoho operních pěvců se snažilo o komorní projev, ale posuďte sami, jak tento tenorista zvládal písňovou tvorbu, například v písňovém cyklu Krásná mlynářka Franze Schuberta. Nejinak, a vlastně ještě hlasově šířeji, byť stále komorně, se projevil ve Straussově písni Morgen!, která bývá často na repertoáru sopranistek, ale Wunderlich zdaleka není jediný z mužských interpretů, který ji měl za svou.

 

2

 

Od opery přes písňovou tvorbu se dostáváme k operetě, ve které pěvec exceloval stejnou měrou. Jako důkaz existuje více snímků, za všechny upozorňuje Bavorský rozhlas na zpěv z Lehárovy Giuditty, kde se projevuje Wunderlichova schopnost „lesklých“ vysokých tónů s naprostou lehkostí.

A na závěr k lehčímu, ačkoli velmi hodnotnému žánru: Fritz Wunderlich zpíval i slavnou Larovu píseň Granada, kterou ve videu komentují rakouský kritik Karl Löbl, který zemřel v roce 2014, a významný tenorista Rolando Villazón. Tuto nahrávku vysoce hodnotí i slavní tenoristé jako Juan Diego Flórez a vyjádřil se k ní velmi osobně i Jonas Kaufmann, který by si ji prý s sebou vzal na opuštěný ostrov.

 

1

 

Foto: Paul Sessner, archiv spolku Fritze Wunderlicha, Youtube

Josef Zedník

Rodák z Prahy, který vyrůstal v Mladé Boleslavi. Zájem o hudbu ho však přilákal zpět do rodného města. Studoval zpěv na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění (u Prof. Magdalény Hajóssyové). Hrál taky na housle a na kontrabas. V mládí o Vánocích při hledání stanic v rádiu namátkou zaslechl krásnou hudbu, která ho doslova fascinovala. Byl to přímý přenos Pucciniho Bohémy z Metropolitní opery s Richardem Leechem a Angelou Gheorghiu. Od té doby je klasická zpívaná hudba jeho největším zájmem. Sólově zpíval v několika českých divadlech, ale jeho vkus se přiblížil zejména k velkým vokálně-symfonickým dílům. Má za sebou tenorové party např. v Mahlerově Písni o zemi, Dvořákově Stabat mater, ale s největším úspěchem se setkal v Brazílii, kde se v Riu představil v Janáčkově Věci Makropulos jako Albert Gregor (dir. Isaac Karabtchevsky) a následně v Sao Paulu v tenorovém partu z Glagolské mše (dir. Osmo Vänskä). Pracoval jako produkční na stanici Vltava (na té mimochodem od té vánoční Bohémy vyrůstal) a nyní je s Českým rozhlasem spjat jako produktový specialista u jeho symfonického orchestru, kde se stará o náklady za notové materiály (koncerty, vysílání a natáčení). Má rád své nejbližší, pejska Endyho a přátele. A jeho koníčkem je dobré víno a s ním spojené cestování.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.