neděle, 26 duben 2020 14:20

Violoncelles, vibrez! Louis Vuitton nejsou jen luxusní kabelky.

Autor:

„Koncertní sál Fondation Louis Vuitton navrhl architekt Gehry ve spolupráci se společností Nagata Acoustics.“

„Classe d'Excellence de Violoncelle dává každoročně šesti začínajícím hráčům na violoncello možnost zdokonalit jejich dovednosti.“

„Na programu jsou často transkripce nejrůznější děl v úpravě až pro sedm violoncell.“

 

3

 

Prostředí luxusu a umění jde často ruku v ruce. A u klasické hudby tomu není jinak. Pařížská Nadace Louis Vuitton dlouhodobě podporuje mladé violoncellisty a organizuje pro ně masterclass kurzy pod vedením Gautiera Capuçona. Nedělní finálový koncert laureátů Classe d'Excellence de Violoncelle lze zhlédnout živě a následně ze záznamu na kanálu YouTube. Ten nabízí nejen to, ale další porci hudby a umění.

Moderní budova Fondation Louis Vuitton z dílny světoznámého architekta Franka Gehryho pomyslně vlaje ve větru. Budova v dekonstruktivistickém stylu, dokončená v roce 2014, leží v Boulogneském lesíku na západním okraji centra Paříže a zrcadlí se v ní veškeré bohatství, které tato známá módní značka získala prodejem výrobků s ikonickým logem LV. Mimo pravidelných výstav z děl vlastních sbírek moderního a současného umění pořádá nadace nejrůznější další komponované výstavy uměleckých děl napříč dějinami výtvarného umění. Patří tak mezi hlavní umělecké adresy města a nezapomněla ani na hudbu. Koncertní sál navrhl Gehry ve spolupráci se společností Nagata Acoustics. S ní spolupracoval například i při stavbě nové koncertní haly Walt Disney Concert Hall v Los Angeles. Ostatně Nagata Acoustics by měla navrhovat i akustiku v novém koncertním sále v Brně. Výsledkem pařížské spolupráce je esteticky čistý, prosluněný prostor s excelentní akustikou.

 

8

 

Jeden z dlouhodobých projektů Fondation Louis Vuitton je projekt Classe d'Excellence de Violoncelle, který spoluzaložil francouzský violoncellista Gautier Capuçon. Ten patří ke světové interpretační špičce a je nejvýraznějším francouzským violoncellistou. Ceněn je pro svůj expresivní přednes. V Čechách ho známe poměrně dobře, dlouhodobě spolupracuje s Českou filharmonií. Mohli jsme ho slyšet například ve Dvořákově Violoncellovém koncertu v roce 2018 nebo v rámci posledního podzimního turné v Praze, Vídně nebo Paříži, kde s Českou filharmonií interpretoval Variace na rokokové téma Petra Iljiče Čajkovského.

Capuçon je respektován pro svůj široký interpretační rozsah. Sahá k ověřeným skladbám jako právě zmíněný Dvořákův Violoncellový koncert nebo Čajkovského Variace, ale v široké míře se nebrání ani poválečné nebo současné tvorbě. Mimořádně interpretoval Violoncellový koncert Witolda Lutosławského na albu s Polským národním symfonickým rozhlasovým orchestrem nebo Franckovu a Chopinovu komorní hudbu na společném albu s pianistkou Yujou Wang. Mimochodem, Praha přišla z důvodu koronavirové krize o dlouho očekávaný březnový koncert, kde měl Capuçon společně s houslistkou Lisou Batiashvili a Českou filharmonií zahrát Koncert pro housle, violoncello a orchestr a moll Johannesa Brahmse. Snad se koncert uskuteční v některé z budoucích sezón, protože spojení muzikality obou mladých umělců může vytvořit opravdu mimořádný umělecký zážitek.

 

4

 

Letošní šestý ročník Classe d'Excellence de Violoncelle probíhá pravidelně od doby zprovoznění budovy Fondation Louis Vuitton a dává každoročně šesti začínajícím mladým hráčkám a hráčům na violoncello možnost zdokonalit jejich hráčské dovednosti napříč tvorbou a žánry. Mimo Capuçona spolupracuje na kurzech pianista Samuel Parent jako klavírní doprovod nebo také orchestr pařížské konzervatoře Orchestre du Conservatoire National Supérieur de Musique et de Danse de Paris. YouTube nabízí široký playlist koncertů  jednotlivých kurzů a sympatickou sondu do současné interpretační praxe mezi začínajícími umělkyněmi a umělci z celého světa. I vy si můžete vychutnat celou škálu koncertů doma. Na programu jsou často transkripce nejrůznější děl v úpravě pro různé počty hráček a hráčů, např. až pro sedm violoncell (šest laureátů kurzů a Gautiera Capuçona). Hudba tak vyznívá netradičně a nezvykle. Je to hutná nálož smyčců, ale originální, energická a báječná hra.

Na posledním koncertu z 19. dubna 2020 zazněly například kusy od Bely Bartóka (Šest rumunských tanců v úpravě pro sedm violoncell), Dmitrije Šostakoviče (Transkripce pro dvě violoncella a piano), Antonína Dvořáka (Klid pro violoncello a orchestr v úpravě pro jedno sólo a čtyři violoncella), Johanessa Brahmse (Andante z Druhého klavírního koncertu v úpravě pro sedm violoncell a piano) nebo třeba Ástora Piazzolly (Fugy a Mysteria v úpravě pro sedm violoncell). Příjemný zážitek přináší i koncert laureátů kurzů společně s orchestrem konzervatoře z dubna 2019 za řízení Nicolase Chalvina a Gautiera Capuçona, kde zazněla díla Josepha Haydna.

 

6

 

Kdo má zájem o nahlédnutí do Capuçonovy interpretace, najde v playlistu i záznamy jednotlivých masterclass, například tu z listopadu 2019, kde se věnuje detailnímu rozboru Sonáty pro violoncello a orchestr op. 19 Sergeje Rachmaninova. Účinkuje mladý violoncellista Umut Sağlam z Turecka a masterclass probíhá v angličtině. Sondu do letošního kurzu nabízí video Violoncelles, vibrez! s anglickými titulky. Závěrečný koncert letošních kurzů se bude přenášet ze sálu živě v neděli 26. dubna od 17:30 hodin. 

Pod hashtagem #FLVfromhome toho nabízí Fondation Louis Vuitton mnohem více. Třeba záznam koncertu legendárního amerického jazzového klavíristy Ahmada Jamala z července 2019. Každý týden navíc zpřístupňuje nadace online prohlídku některé ze svých sbírek nebo výstav s kurátorským výkladem (s anglickými titulky). Video je k dispozici vždy na sedm dnů zdarma na YouTube a Facebooku. Tento týden je k dispozici záznam z výstavy afrických děl Art/Afrique, Le nouvel atelier z roku 2017. Aktuální program lze najít na webových stránkách nadace

Až budete v Paříži, nezapomeňte tento multifunkční kulturní prostor navštívit. Minimálně kvůli unikátní architektuře to stojí za to. A jednu výhodu to má: pro vstup nemusíte být vlastníkem ničeho s logem LV.

 

5

 

111

 

112

 

113

 

Foto: Fb Fondation Louis Vuitton

Jan Průša

Hudební publicista

Jan Průša (*1990) pochází ze Soběslavi. Vystudoval politologii a mezinárodní vztahy v Praze a religionistiku v Brně. Pravidelně přispívá svými recenzemi a dalšími texty o klasické hudbě. Mimo portál Klasika Plus spolupracuje s Českou televizí. Zaměřuje se na období pozdního romantismu, expresionismu a autory nové hudby. Jednou by rád interpretoval na klavír Cageovu slavnou kompozici 4’33.

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.