čtvrtek, 16 listopad 2023 17:52

Asociace orchestrů a sborů vyzvala ministra k zachování rozpočtu pro kulturu

Autor:

Asociace symfonických orchestrů a pěveckých sborů vyzvala otevřeným dopisem ministra kultury Martina Baxu, aby se zasadil o dostatečný rozpočet pro dotčené oblasti kultury. Cílem je, aby rozpočet Programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů zůstal aspoň na úrovni letošního roku a nesnižoval se. Na své pravidelné Valné hromadě Asociace také zvolila staronové vedení. V čele asociace zůstává dosavadní předsedkyně Lenka Kavalová, která je ředitelkou Plzeňské filharmonie, ve funkcích zůstávají i členové výboru.

 

2023-11-16-Asops-vyzva-01

 

Děkuji všem členům za znovuzvolení, velmi si toho vážím. V současné době máme všichni stejné obavy i cíle. Doba pro kulturu a pro hudbu není zrovna příznivá, proto musíme vyvinout maximální úsilí, aby naše instituce mohly dál fungovat, rozvíjet se a poskytovat své služby divákům v co nejlepší kvalitě,“ reagovala Lenka Kavalová, kterou zástupci ASOPS potvrdili ve funkci předsedkyně Asociace.

Chápeme, že doba je složitá a šetření dopadá na celou společnost. Kultura je nicméně podfinancovaná dlouhodobě a každý další škrt znamená extrémní dopady na její provoz. Proto jsme na našem setkání přijali usnesení, které vyzývá ministra kultury Martina Baxu, aby udělal vše, co bude v jeho silách, pro zachování rozpočtu v Programu státní podpory profesionálních divadel, symfonických orchestrů a pěveckých sborů,“ říká Pavel Svoboda, ředitel Komorní filharmonie Pardubice, který byl potvrzen jako člen výboru ASOPS. Spolu s ním v užším vedení Asociace bude dál působit také ředitel Moravské filharmonie Olomouc Jonáš Harman, ředitelka Filharmonie Brno Marie Kučerová a ředitel Severočeské filharmonie Teplice Roman Dietz.

Asociace sdružuje šestnáct významných hudebních těles z celé republiky. Její pravidelné jednání se uskutečnilo tentokrát v Pardubickém kraji, kam dorazili zástupci většiny členských souborů a těles. Krom volby vedení diskutovali také rozpočtovou situaci v kultuře.

 

Foto: ilustrační / Patrick Marek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.