*KlasikaPlus.cz

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

neděle, 17 listopad 2019 19:06

Kristián Mráček na Svátcích hudby

Úterním koncertem pokračuje tradiční cyklus Svátky hudby v Praze, Václav Hudeček a jeho hosté. Program má tentokrát podtitul „Můj vzor“ a koná se 19. listopadu v sále Pražské konzervatoře. Spolu s hlavním protagonistou a uměleckým garantem Václavem Hudečkem tentokrát vystoupí houslista a zástupce nastupujících talentů Kristian Mráček. Doprovodí je Smyčcový orchestr Pražské konzervatoře, dirigovat bude Chuhei Iwasaki. Zazní Mozartova slavní serenáda „Malá noční hudba“, Bachův Koncert d moll pro dvoje housle a smyčcový orchestr, Meditace na staročeský chorál „Svatý Václave“ Josefa Suka a Holbergova suita Edvarda Griega. Svátky hudby v Praze se letos konají už po osm-a-dvacáté. Jsou nejen tradiční hudební přehlídkou, ale zároveň platformou, která dává prostor úspěšným mladým muzikantům. Od roku 2013 navíc festival rozvíjí spolupráci s Pražskou konzervatoří. Nejtalentovanější studenti ve spojení s renomovanými umělci tak dostávají příležitost k vystoupení před plnými sály.

Balet Národního divadla moravskoslezského uvede v české premiéře díla choreografů Juanja Arquése a Maura Bigonzettiho. Večer baletních premiér s názvem Rossiniho karty se koná v Divadle Jiřího Myrona ve čtvrtek 21. listopadu v půl sedmé. Veřejná generální zkouška je naplánovaná o den dříve od 11 hodin. Bývalý sólista Anglického národního baletu a Holandského národního baletu, Ital Juanjo Arqués, doplnil svou existenciálně laděnou choreografii Následky pro ostravský balet o nové prvky. Inspirací je vztah mezi přírodou, člověkem a vliv moderních technologií. Jako podkres zazní živá hudba oscarového skladatele Jóhana Jóhannsona v provedení smyčcového kvarteta. Na hudební stránce se dále podíleli Alva Noto a Rjúiči Sakamoto, autorem videoprojekce je Kesso Dekker, tvůrcem světelného designu Jan Tranta. Druhou choreografii večera, Rossiniho karty, vytvořil Španěl Mauro Bigonzetti na hudbu italského skladatele Gioacchina Rossiniho. Odkazuje na gurmánskou notu skladatele a na tanečníky klade velké nároky. Balet nastudovala se souborem NDM Bigonzettiho asistentka Béatrice Mille. Inscenační tým doplňuje autorka kostýmů Helena de Medeiros a světelný designér Carlo Cerri. Klavírního partu se ujme Michal Bárta, částečně zazní i reprodukovaná hudba.

Člen Sukova tria, klavírista, cembalista a hudební pedagog Josef Hála včera zemřel po krátké nemoci, bylo mu čerstvě 91 let. Josef Hála se narodil v roce 1928 v Písku, klavír studoval u profesora Františka Maxiána, v jehož třídě pak absolvoval HAMU. Stal se členem Sukova tria a působil i v dalších známých komorních tělesech, mezi jinými to bylo například Smetanovo trio nebo soubor Ars Rediviva. Jako sólista i komorní hráč koncertoval v Evropě, Americe, Africe i v Asii, v Japonsku dokonce dlouhodobě působil i jako pedagog. Od roku 1960 pak vyučoval jako profesor na AMU. Na svém kontě má také řadu významných nahrávek. Získal mnoho prestižních ocenění, například cenu francouzské kritiky za soubornou nahrávku cembalových koncertů Jiřího Antonína Bendy, na které je také autorem realizace cembalového partu a kadencí. Na klavír hrál podle rodiny pravidelně do svých posledních dnů.

V Basileji se pětadvacátým rokem konají Martinů Festtage – festivalové Dny Bohuslava Martinů. Skladatel strávil několik posledních let života nedaleko města, v usedlosti mecenáše a dirigenta Paula Sachera na Schönebergu. Programy obvykle zasahují do větších i menších obsazení v žánrech klasické hudby, také do jazzu, současného tance a filmu a přidávají i rodinný koncert. Nejinak je tomu letos, kdy se Martinů Festtage konají od 10. do 24. listopadu. Zahájení patřilo houslistovi Gidonu Kremerovi a souboru Kremerata Baltica. Další dva programy, hudební a filmové, se soustředily na terezínského skladatele Viktora Ullmanna. V neděli 17. listopadu následuje jazzový koncert a ve středu 20. listopadu se uskuteční akce pro rodiče a děti založená na „mechanickém baletu“ Bohuslava Martinů s názvem Podivuhodný let. Vrcholem má být 24. listopadu koncert z děl Petra Ebena a dalších českých a evropských autorů, na němž zazní také kantáta Izajášovo proroctví od Bohuslava Martinů. Za pořádáním přehlídky stojí švýcarský pianista Robert Kolínský, jehož rodiče přišli do země v roce 1968 z Československa. Daří se mu soustřeďovat na odkaz českého klasika dvacátého století pozornost řady významných interpretů, a to dokonce tak, že pak o jeho hudbu rozšiřují svůj stálý repertoár. Byly mezi nimi už takové hudební celebrity, jako jsou například houslista Frank Peter Zimmermann nebo pianisté Hélène Grimaud a Vladimir Ashkenazy.

Koncert letošních úspěšných absolventů Letní hudební akademie Kroměříž nabídne v úterý 19. listopadu festival MUSICA Holešov v rámci své podzimní řady. Koncert se koná na Zámku Holešov od sedmi hodin. V rámci večera se představí šestice nejmladších talentovaných hudebníků - houslisté Matteo Hager a Kateřina Krejčová, klavíristé Eliška Tkadlčíková a Vojtěch Červenka, sopranistka Tereza Maličkayová a mezzosopranistka Jarmila Balážová.  Na programu večera zazní skladby Ludwiga van Beethovena, Franze Schuberta, Roberta Schumanna, Edwarda Elgara, Sergeje Rachmaninova, Bedřicha Smetany a dalších. Mezinárodní Letní hudební akademii Kroměříž založil dirigent Tomáš Netopil. Letošní druhý ročník navštívili mladí hudebníci z osmi zemí světa. „Garanty jejich kvalit jsou přední čeští umělci – lektoři akademie sopranistka Kateřina Kněžíková, houslista Josef Špaček, slovenský houslový virtuóz Dalibor Karvay a  klavíristé Karel Košárek a Zdeněk Klauda,“ připomněla výkonná ředitelka LHAK Jana Kubáčová.

Na Mezinárodní pěvecké soutěži Antonína Dvořáka v Karlových Varech zazněla dnes večer při koncertě laureátů vzpomínka na dirigenta Františka Drse, jehož život se nečekaně uzavřel letos 2. listopadu. Po léta s Karlovarským symfonickým orchestrem připravoval a řídil finálová kola soutěže a dirigoval koncerty vítězů. Byl někdejším zakládajícím člen Pražákova kvarteta, od roku 1974 koncertním mistrem operního orchestru Divadla J. K. Tyla v Plzni a od počátku 80. let dirigentem – v Hudebním divadle v Karlíně, pak i v Plzni. Byl dirigentem Komorního orchestru ND v Praze, v letech 2000 až 2011 dirigentem Státní opery Praha a v letech 2012 až 2013 dirigentem Opery Národního divadla. Nastudoval také řadu děl symfonické a oratorní tvorby, zejména pro rozhlasové nahrávky, a to převážně z oblasti soudobé tvorby. V roce 1995 společně se svou manželkou, pěvkyní Karolinou Hromádkovou, položil základ hudebnímu festivalu Operní týden Kutná Hora; první inscenací tam byla Smetanova opera Dalibor, situovaná do nádvoří Vlašského dvora. František Drs se narodil 21. 5. 1953 v Kutné Hoře. Vystudoval na pražské konzervatoři hru na housle a na AMU a soukromě dirigování. Při letošní soutěži musel jeho práci narychlo převzít dirigent Jiří Štrunc. 

Také Moravská filharmonie Olomouc plánuje mimořádný koncert k oslavám výročí třiceti let od sametové revoluce. V neděli 17. listopadu od sedmi hodin zazní program, který kombinuje známá díla Bedřicha Smetany a nejnovější tvorbu olomouckého rodáka Jana Vičara. Po předehře k opeře Libuše  se k orchestru v kantátě Česká píseň  připojí Komorní sbor Lenky Dohnalové – Mlynářové. Ve druhé polovině večera představí filharmonie kantátu Tempus Iuvenis, neboli Čas mládí, olomouckého skladatele a muzikologa Jana Vičara. Dílo čerpá ve svém zhudebněném textu ze středověké studentské poezie a je jakousi parafrází na Orffovu kantátu Carmina Burana. Účinkovat budou interpreti, kteří dílo premiérovali v březnu tohoto roku, sopranistka Veronika Kaiserová, basista Josef Kovačič a chlapecký sbor Bonifantes sbormistra Jana Míška. Koncert povede bývalý dlouholetý šéfdirigent olomouckých filharmoniků Petr Vronský.

V brněnském Besedním domě se v neděli 17. listopadu uskuteční další z řady abonentních koncertů Českého filharmonického sboru Brno. Pod vedením sbormistra Petra Fialy připomene mužská část sboru dvojí třicáté výročí - svatořečení sv. Anežky České a výročí bojů za svobodu a demokracii. Na programu zazní oratorium Petra Fialy Píseň sestry Anežky a bratra Františka, Čtyři krátké modlitby sv. Františka z Assisi Francise Poulenca, výběr z mužských sborů Josefa Bohuslava Foerstera, výběr z Polní mše Bohuslava Martinů v úpravě pro baryton sólo, mužský sbor a varhany, varhanní Vigilie a kantáta Hora tří světel téhož autora. Rolí recitátorů se ujmou herečka Barbora Seidlová a Vítězslav Šlahař, spolu s Českým filharmonickým sborem Brno dále účinkují sopranistka Pavlína Švestková, barytonista Tomáš Badura a varhaník Martin Jakubíček. Koncert se koná od sedmi hodin.

Absolutním vítězem 54. ročníku Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka se v Karlových Varech stal Ukrajinec Andrij Charlamov, barytonista z Oděsy. V kategorii Opera, určené pro zpěváky do 35 let, získal mezi muži první cenu a první místo zaujal i mezi účastníky v kategorii interpretace písní. Jako druhý se umístil polský tenorista Aleksander Kruczek a na třetím místě skončil český tenorista Jan Hájek, který má také Cenu diváků. Mezi ženami byla nejlepší sopranistka Varvara Fedotova z Ruské federace. Druhé místo obsadila česká sopranistka Eva Kývalová, třetí je ruská mezzosopranistka Anna Nedorezova. V kategorii Junior – ve věku do 25 let – vyhrála Diana Alexe z Rumunska, druhá je Ukrajinka Daria Kolisan, rovněž nositelka Ceny diváků, a s třetí cenou odjíždí do Spojených států sopranistka Chloe Boelter. Mužům porota v kategorii Junior neudělila první a třetí cenu a druhou přiřkla českému barytonistovi Vladimíru Jindrovi. Úspěšná byla v soutěži také Slovenka Zuzana Spót Ballánová, nositelka Ceny Národního divadla v Praze a Národního divadla moravskoslezského v Ostravě. Cenu Národního divadla Brno přiřkla porota Evě Kývalové a Cenu plzeňského Divadla J. K. Tyla Janu Hájkovi. Cenu Slovenského národního divadla si odváží Varvara Fedotova. Tato ocenění znamenají příležitost ztvárnit operní roli v profesionálním divadle. 

pátek, 15 listopad 2019 00:14

Kryštof Tulis

K-TullisAbsolvent gymnázia s hudebním zaměřením v Praze. Student Hudební vědy na FF UK a Arts Managementu na VŠE. Dříve hrál na housle a kytaru, dnes se hudbě aktivně věnuje jako zpěvák ve sboru Pueri Gaudentes. Sólovému zpěvu se učí u Pavly Kšicové. Zajímá se organizováni nejen hudebních akcí, dějiny opery (zejména Richarda Wagnera) a propojování hudebních témat s nehudebními.

Strana 1 z 112