pondělí, 17 leden 2022 21:31

VÝHERCE VSTUPENEK:
Pucciniho Vlaštovka ve Ctěnicích

Autor:

Osmá opera Giacoma Pucciniho s názvem Vlaštovka navazuje námětem vlastně na Bohému. Napsal ji v roce 1917 na libreto Giuseppe Adamiho. V Kočárovně Zámeckého areálu Ctěnice zazní v úterý 18. ledna premiéra polokoncertního provedení pro pět sólistů a klavír, kterou v roce 2020 vytvořil publicista a znalec opery Robert Rytina. V hlavních rolích vystoupí Tereza Mátlová, Richard Samek a Nikola Uramová. Klavírního partu se ujme Zdeněk Klauda.

Soutěžní otázka: Kdy a kde měla Pucciniho Vlaštovka premiéru?

Odpověď je 27. března 1917, Opéra de Monte-Carlo, Monako s Gildou dalla Rizza v titulní roli.

Výhercem se stává Sandro Wilhelm, Praha - GRATULUJEME!

 

201

 

La rondine (Vlaštovka) je opera o třech dějstvích na libreto Giuseppe Adamiho z roku 1917. Úprava Roberta Rytiny z roku 2020 je pro pět sólistů a klavír. Tato verze zároveň zahrnuje i árii "Parigi! E la citta dei desideri" z verze opery z roku 1920, píseň "Canto d anime" (1904)  a "Sogno d or" (1912) a instrumentální skladbu "Scossa elettrica" (1899). V polokoncertním provedení účinkují: Tereza Mátlová (Magda), která nahradí nemocnou Kateřinu Kněžíkovou, Richard Samek (Ruggero), Nikola Uramová (Lisette), Daniel Matoušek (Prunier), Varine Mkrtchyan (Sopranino) a Robert Rytina (Majordomus), hudebního nastudování a klavírního partu se ujal Zdeněk Klauda. Vstupenky v jednotné ceně 200 Kč jsou k dostání v zámecké pokladně.

 

202

 

Uvedení Vlaštovky ve Ctěnicích od počátku provází smůla. Původní termín premiéry byl už 4. prosince 2020, ale překazil ho covid. Teď ji zas postihlo i onemocnění původní představitelky titulní role Kateřiny Kněžíkové. Protagonisté natočili alespoň krátký film, který celý projekt uvádí a jehož průvodkyní je právě sopranistka Kateřina Kněžíková. Ta připomíná hudební historii Vinoře, kde se zámek Ctěnice nachází, a v rozhovoru s autorem úpravy i projektu La rondine / Vlaštovka Robertem Rytinou zve diváky na představení v novém termínu – obojí si můžete připomenout ZDE.

 

204

 

Víc o původu opery a o tom, jak Vlaštovka navazuje námětem na slavnou Bohému, se dočtete v SouvislostiPlus.

 

203

 

Foto: archiv KlasikyPlus, Wikipedia

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.