čtvrtek, 18 březen 2021 09:29

SOUTĚŽ O CD:
Collegium 1704 - Les Boréades

Autor:

Skoro po čtyřiceti letech se dočkala zvukového záznamu opera Les Boréades od Jeana-Philippa Rameaua. Pořídilo ho Collegium 1704 pod vedením Václava Lukse v lednu 2020 v Opéra Royal ve Versailles, v rámci světového turné souboru. Jde o první původem českou kompletní nahrávku díla a zároveň o teprve třetí záznam této opery v dějinách. Unikátní 3CD vydané Château de Versailles Spectacles získalo prestižní ocenění Trophées 2020 jako nejlepší operní nahrávka roku. Objevilo se také v prestižních seznamech Editor´s Choice a Critics´ Choice britského časopisu Gramophone.

Soutěžní otázka: Má opera šťastný, nebo tragický konec?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jako předmět zprávy uveďte: COLLEGIUM 1704 a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v SOBOTU 27.3.2021

 

107

 

V roce 2020 podniklo Collegium 1704 evropské turné s koncertní verzí Les Boréades. Opera se s  úspěchem uváděla v Theater an der Wien ve Vídni, v koncertním sále Zaryadye v Moskvě a v Opéra de Versailles. Vydavatelství Château Versailles Spectacles se také ujalo produkce nahrávky, která má podobu 3CD s bohatým doprovodným materiálem. V hlavních rolích opery se jako sólisté představili: sopranistky Deborah Cachet a Caroline Weynants, tenoristé Mathias Vidal a Benedikt Kristjánsson a basisté Benoit Arnould a Nicolas Brooymans. V dalších sólových partech se uplatnili i členové a členky Collegia Vocale 1704: basista Tomáš Šelc, barytonista Lukáš Zeman a sopranistky Helena Hozová, Pavla Radostová, Anna Zawisza a Tereza Zimková. Nahrávka vyvolala velký mezinárodní zájem, který korunoval zisk prestižního francouzského ocenění Trophées 2020 pro nejlepší operní nahrávku roku.

 

103

 

Jean-Philippe Rameau (1683-1764) byl jedním z nejdůležitějších francouzských skladatelů a hudebních teoretiků barokní doby a proslul svými revolučními harmonickými postupy. Věnoval se komponování motet, kantát a skladeb pro cembalo i vážné a komické opeře. Ve své době se velkého úspěchu dočkaly opery Les Indes Galantes a Castor et Pollux. Na konci osmnáctého století však jeho dílo vyšlo z módy a teprve ve dvacátém století se zájem o ně obnovil a Rameauova tvorba je nyní častěji nahrávána a uváděna.

Opera Les Boréades je lyrická tragédie s mytologickým námětem typickým pro francouzskou operu dané doby. Opera se sice připravovala k uvedení v roce 1763 v Paříži, ale za autorova života se nakonec nikdy nehrála. Ve dvacátém století byla poprvé uvedena v roce 1964. Nahrávka Johna Eliota Gardinera se sborem Monteverdi Choir a souborem English Baroque Soloists z roku 1982 byla dosud jedinou nahrávkou této opery, v roce 2004 vznikl videozáznam inscenace Pařížské opery v podání souboru Les Arts Florissants pod vedením Williama Christieho. 3CD v podání Collegia 1704 pod taktovkou Václava Lukse je tak teprve třetím kompletním záznamem tohoto významného díla v dějinách.

 

104

 

O provedení opery Les Boréades ve Vídni v lednu 2020 jsme podrobněji psali v ReflexiPlus.

 

Foto: Petr Veber a Collegium 1704 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.