čtvrtek, 01 listopad 2018 15:11

SOUTĚŽ o CD
A. Dvořák MORAVIAN DUETS

Autor:
Cukr11

Český rozhlas D-dur a KlasikaPlus pořádají první společný koncert. Ve Studiu 1 Českého rozhlasu vystoupí v neděli 25. listopadu od 19:30 mezzosopranistka Markéta Cukrová a klavíristka Kristýna Znamenáčková, vítězka soutěže Nadace Bohuslava Martinů. Na programu bude právě jeho hudba a také jeho předchůdci ve Francii, Maurice Ravel, Gabriel Fauré a Claude Debussy. Před koncertem bude připravena sklenka sektu a po koncertě si budete moci nechat podepsat CD. Koncert bude živě přenášet ČRo D-dur.

A o jedno CD, na kterém natočili Markéta Cukrová, Simona Šaturová, Petr Nekoranec Vojtěch Spurný u klavíru Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka můžete soutěžit. Otázka zní:

KTERÝ SLAVNÝ ČESKÝ SKLADATEL BYL UČITELEM BOHUSLAVA MARTINŮ?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: SOUTĚŽ CUKROVÁ a nezapomeňte napsat i váš telefon a adresu.
Soutěžit můžete do neděle 25. listopadu 2018.

 

Markéta Cukrová je vyhledávanou interpretkou hudby od středověku po 20. století. Dlouhodobé úspěchy v interpretaci „staré“ hudby jí vynesly spolupráci s renomovanými tuzemskými i zahraničními soubory a orchestry (La Risonanza, Mala Punica, Les Muffatti, Collegium Marianum, Ensemble Tourbillon, Collegium Vocale Gent, Collegium 1704, Musica Florea, Ensemble Inégal, Czech Ensemble Baroque, Wroclawská filharmonie, Orkiestra Historyczna, Göttingen Festival Orchestra), s nimiž se podílela na víc než dvaceti nahrávkách. S velkým ohlasem se setkaly její interpretace raného písňového repertoiru za doprovodu kladívkového klavíru z děl mistrů přelomu 18/19 století (Haydn, Tomaschek, Berlioz). Zájmu evropské odborné veřejnosti se těší její nahrávka 8 italských árií J.D.Zelenky, pořízená spolu s Ensemble Tourbillon v loňském roce pro vydavatelství Accent. V loňském roce byla přizvána k projektu Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015 jako dramaturg festivalu barokní hudby Baroko 2015 v regionech Západočeského kraje. Vedle rozsáhlé koncertní činnosti se Markéta věnuje i divadelní práci. Za roli Dardana v Handelově opeře Amadigi di Gaula na Handelfestspiele v německém Göttingenu si vysloužila nadšené kritiky a pozvání festivalu k samostatnému recitálu. Následovala hostování na scénách Národních divadel v Košicích (Handel/Alcina), Brně (Martinů/Hry o Marii, Purcell/Dido a Aeneas, Saariaho/Láska na dálku, Rossini/ Hrabě Ory) Praze (Monteverdi/Orfeo, Handel/Rinaldo, Martinů/Julietta) a Ostravě (Britten/Znásilnění Lukrécie). 

 

MarketaCukrovafotoIlonaSochorovaDSC8701hires

 

Kristýna Znamenáčková se v roce 2015 stala absolutní vítězkou soutěže Nadace Bohuslava Martinů za interpretaci jeho Sonáty pro klavír, tato nahrávka byla také vybrána na výroční CD Institutu Bohuslava Martinů. Se soutěžním repertoárem v lednu 2017 vystupovala v pražském Rudolfinu v komorním abonentním cyklu České filharmonie, v prosinci 2017 pak tamtéž provedla se Stamicovým kvartetem skladatelův Klavírní kvintet č. 1. Žije v Boskovicích. Působí jako korepetitorka na konzervatoři v Brně, jako korepetitorka a pomocná sbormistryně souboru Vernum 2013 Ensemble, věnuje se aktivně sólové i komorní hře s důrazem na hudbu 20. století, spolupracuje se soudobým skladatelem Vítem Zouharem, se zájmem o minimalistickou a témbrovou hudbu se zúčastnila mimořádných hudebních projektů (živé provedení 24 hodin trvající skladby Erika Satieho Vexations na festivalu Moravský podzim), spolupracuje s četnými sólisty, například Janou Tajovskou Krajčovičovou nebo Petrou Machkovou Čadovou (koncertní provedení hudby Arva Pärta), a s Národním divadlem Brno. Pořádá také dobročinné koncerty. Kromě hudebního vzdělání vystudovala španělský jazyk a literaturu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity. Věnuje se také kulturním aktivitám v Boskovicích a okolí, volnočasové práci s dětmi, šifrovacím hrám, amatérskému divadlu a fotografii.

 

KZ

 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.