úterý, 15 září 2020 10:39

SOUTĚŽ O 6 DVOJIC VSTUPENEK:
SOČR připomene nedožité osmdesátiny Karla Růžičky

Autor:

Letos by se dožil osmdesáti let jazzový klavírista, skladatel a pedagog Karel Růžička. 18. září jeho osobnost připomene Symfonický orchestr Českého rozhlasu koncertem v holešovickém Centru současného umění DOX. Jedním z protagonistů večera, který stojí i i za jeho dramaturgií, bude Růžičkův žák, klavírista Tomáš Sýkora se svým triem. Jako sólista se představí saxofonista David Fárek, řídit bude dirigentka Štěpánka Balcarová, jedna z posledních spoluhráček Karla Růžičky staršího. Koncert začíná v půl osmé večer.

Soutěžní otázka: Který nástroj vystudoval Karel Růžička vedle klavíru?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jako předmět zprávy uveďte: RŮŽIČKA a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme VE ČTVRTEK 17. ZÁŘÍ

 

11

 

„Dostal jsem příležitost být kurátorem jazzové řady SOČRu a zpracovat program koncertu s názvem Homage Karel Růžička,“ popisuje Tomáš Sýkora. Program zahájí skladba Karla Růžičky Lovebird v nové úpravě pro kvarteto jazzových muzikantů a orchestr. Je vystavěná na půdorysu velké jazzové formy typické pro současná bigbandová aranžmá. Následovat bude suita Hidden Songs, kterou napsal Tomáš Sýkora pro vlastní trio a orchestr. Večer završí Grace and Gratitude Medley, Sýkorova orchestrální úprava skladeb z posledního alba saxofonisty Karla Růžičky ml.

 

4

 

„Geniální skladatel, pianista, laskavý člověk, zábavný a milý přítel. Jeho hravá a invenční sóla nás v klubech vždy přiváděla do dobré nálady. Když se mu nějaký jazzový fórek obzvlášť povedl a publikum zatleskalo, obrátil se na nás s nezapomenutelným lišáckým úsměvem.“ Těmito slovy Karla Růžičku před několika lety popsal výtvarník Jiří Slíva. Karel Růžička se narodil v roce 1940 a zemřel 26. září 2016. Patřil mezi nejznámější české jazzové muzikanty. Plné čtyři sezony strávil v orchestru divadla Semafor téměř od počátku jeho existence, pak odešel do Jazzového orchestru Československého rozhlasu, který vedl legendární Karel Kraugartner a hrál i jako host s mnoha dalšími muzikanty. V českých jazzových dějinách snad neexistovalo významné hudební uskupení, ve kterém by Karel Růžička nezanechal stopu. Vystupoval třeba s Jazz Celula Laca Decziho, SHQ Karla Velebného, s Pražským bigbandem Milana Svobody nebo Orchestrem Gustava Broma, s mnoha jazzovými sólisty a spolupracoval také rozhlasovými orchestry ve Finsku a Dánsku. Nahrál desítky titulů, mezi kterými najdeme nejen jazzové věci, ale také díla z oblasti vážné hudby včetně symfonických skladeb. Nebyl totiž vnímán jako osobnost jazzového mainstreamu. Nacházel spíš vlastní, náročnější cestu a chtěl jazzovou hudbu, přenést ze sféry zábavné do vyšších sfér. Sám ostatně komponoval i skladby mimo jazz a také jeho sóla ve standardech obsahovala harmonická a formová obohacení. Komponování a hru na klavír vyučoval na Konzervatoři Jaroslava Ježka a na Akademii múzických umění v Praze, byl také ředitelem Letní jazzové dílny Karla Velebného ve Frýdlantě.

 

111

 

Jeho syn, saxofonista Karel Růžička junior žije a působí od roku 1994 v New Yorku. De facto tak naplnil otcův sen o odchodu do zahraničí. U toho nakonec převážil názor, že ho v Československu drží příliš mnoho pout. Při častých synových návštěvách Prahy ale společně vystupovali a nahrávali. Zahrát měl i teď v pátek, kvůli současným omezením ale nemůže přijet do České republiky.

 

Foto: Petr Vidomus, Luke Marantz, Vít Šimánek

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.