pondělí, 06 duben 2020 20:57

SOUTĚŽ O CD:
Trio Českého rozhlasu spojilo divertimenta a Šalamouna

Autor:

Vyhlašujeme soutěž o CD.
Trio Českého rozhlasu vydalo své debutové CD. Přináší na něm spojení „Divertimenta pro dechové trio“ od skladatelů Wolfganga Amadea Mozarta, Iši Krejčího a Ervína Schulhoffa a premiérovou skladbu „Přísloví Šalamounova“, která zkomponoval Tomáš Ille. Soubor ji živě představil loni na festivalu Smetanovské dny v Plzni. Trio Českého rozhlasu hraje ve složení Lukáš Pavlíček – hoboj, Lukáš Dittrich – klarinet a Libor Soukal – fagot. Role recitátora se ve skladbě Tomáše Illeho ujal herec Svatopluk Schuller.

Soutěžní otázka: Se kterým zahraničním dirigentem vytvořil Tomáš Ille suity z známých oper?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: TRIO a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v PONDĚLÍ 27. DUBNA.

 

trio-ceskeho-rozhlasu-zed-vedle-sebe-orez

 

Trio Českého rozhlasu založili členové Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Ten je jako svůj exkluzivní komorní soubor také podporuje kvůli jejich nekonvenčnímu a modernímu pojetí komorních skladeb, kterým popularizují českou hudbu doma i ve světě.

Svatopluk Schuller vystudoval pražskou DAMU, obor činoherní herectví. Mimo stálého angažmá v divadlech v Mostě a pražském ABC účinkoval i na pódiu Národního divadla, Hudebního divadla Karlín nebo divadla Montmartre. V neposlední řadě je také zakladatelem pražského Divadla Litera. V současné době se věnuje především hlasovému projevu a práci s mikrofonem. Pravidelně také účinkuje v Českém rozhlase. Od r. 2015 spolupracuje s Plzeňskou filharmonií a zabývá se propojením slova a hudby. Připravuje dětské pořady a slovem provází koncerty.

Tomáš ILLE je hudební skladatel a aranžér. Studoval konzervatoř v Kroměříži a Hudební Akademii múzických umění v Praze. Jeho kompozice a úpravy jsou součástí repertoáru mnoha českých i zahraničních orchestrů a interpretů (Česká filharmonie; Berlínská filharmonie; Filharmonie New York; Pittsburský symfonický orchestr; Symfonický orchestr Českého rozhlasu; Plzeňská filharmonie, ad.). Jeho práce jsou publikovány řadou nakladatelství (Bärenreiter; Schott Music; Universal Edition). Nahrávka symfonické suity z opery Jenůfa, kterou z původní opery Leoše Janáčka vytvořil společně s dirigentem Manfredem Honeckem a natočil Pittsburský symfonický orchestr, byla nominována na cenu Grammy Award pro rok 2015. 

 Lukáš Pavlíček je uměleckým vedoucím Tria Českého rozhlasu. ​ Vystudoval Pražskou konzervatoř ve třídě Bedřicha Vobořila a Vladislava Borovky. Pokračoval ve studiu na Hudební akademii múzických umění v Praze. V roce 2011 studoval na Univerzitě Mozarteum v Salzburgu u Stefana Schilliho.
Sólově vystupuje  se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu  a Plzeňskou filharmonií. V Ostravě roku 2007 získal absolutní vítězství a titul laureáta dechové soutěže. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas a spolupracuje s Pražským dechovým oktetem, Pražákovým kvartetem, Bennewitzovým kvartetem, Sedláčkovým kvartetem.    

Lukáš Dittrich vystudoval Konzervatoř v Brně a poté Janáčkovu akademii múzických umění. V letech 2012 – 2014 byl členem Orchestrální akademie České filharmonie. Jako sólista vystupuje s Českou filharmonií, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Filharmonií Brno, Moravskou filharmonií Olomouc a Czech Virtuosi. Od roku 2015 působí jako sóloklarinetista Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Je držitelem řady ocenění – kromě titulu laureáta z národních i mezinárodních soutěží, zahrnující i Mezinárodní soutěž Leoše Janáčka nebo reprezentaci České republiky na Eurovision Young Musicians 2010 se stal také stipendistou nadace Leoše Janáčka a nadace ČHF. Pravidelně natáčí v České televizi a v Českém rozhlase.
 
Libor Soukal se narodil v Kolíně, vystudoval Vojenskou Konzervatoř v Roudnici nad Labem, Pražskou konzervatoř u Jiřího Formáčka a Hudební akademii múzických umění v Praze u prof. Františka Hermana a prof. Jiřího Seidla. Od roku 2000 je sólofagotistou orchestru Státní opery Praha a Symfonického orchestru Českého rozhlasu od roku 2008. Pravidelně natáčí pro Český rozhlas a spolupracuje s Pražským dechovým oktetem.

 

album-cover

 

Foto: archiv Tria Českého rozhlasu

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.