úterý, 31 prosinec 2019 15:53

SOUTĚŽ O DVOJICI VSTUPENEK:
Kněžna bláznů na festivalu Opera 2020

Autor:

Vyhlašujeme soutěž o dvojici vstupenek na festival Opera 2020.

Komorní opera JSEM KNĚŽNA BLÁZNŮ vznikala několik let a mapuje soukromý i tvůrčí život první české spisovatelky Boženy Němcové. Autorkou hudby je skladatelka, muzikoložka, publicistka a propagátorka soudobé hudby Lenka Nota. Libreto na základě korespondence, básní Františka Halase, Vladimíra Holana a Františka Pavlíčka napsala dokumentaristka Olga Sommerová. V hlavní roli Boženy Němcové se představí mladá pěvkyně Jarmila Balážová. Mluvenou roli jejího muže ztvární herec Lukáš Rieger. Vyhrajte dvě vstupenky na pražské uvedení v rámci festivalu Opera 2020 – koná se 7. února 2020 od 19 hodin v Divadle Komedie. Inscenaci si můžete připomenout i pohledem skladatelky Olgy Ježkové pro naši rubriku OsobnostPlus.

Soutěžní otázka: Kdy měla Kněžna bláznů premiéru?
Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: OPERA 7.2.2020 a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v NEDĚLI  12. LEDNA 2020.

 

Jsem-knna-blzn10-660x440

 

Role manžela je jedinou mluvenou úlohou v této opeře. Odráží fakt, že Josef Němec svým ryze realistickým pohledem nezapadal do světa své snivé ženy. Nástrojové obsazení je vzhledem k tématu tradiční – flétna, hoboj, klarinet, fagot, klavír a smyčce. Postavy ze života Boženy Němcové ztělesňuje čtyřčlenný sbor. Ten budou tvořit Aneta Podracká Bendová, Pavla Radostová, Martin Javorský a Aleš Janiga. Operu s Ensemble Opera Diversa hudebně nastudovala Gabriela Tardonová, režii má Kristiana Belcredi a kostýmy vytvořila Sylva Marková.

Boženu Němcovou zná každý hlavně jako autorku Babičky. O jejím velmi pozoruhodném osobním i profesním životě, politických a emancipačních aktivitách, i na dnešní dobu moderních názorech, fascinující korespondenci, se ale ví málo. Její touha po osobní a společenské svobodě může být vzorem i dnešním ženám a mužům. Hlavním záměrem díla bylo ukázat Němcovou jako statečnou, svobodnou, talentovanou a nezávislou tvůrčí bytost.

 

Jsem-knna-blzn2-660x440

 

Jsemkneznablaznu201703

 

 

14. ročník festivalu hudebního divadla Opera 2020 opět představí to nejzajímavější z tvorby operních souborů kamenných divadel i nezávislé projekty. Cílem festivalu je ukázat, že vynikající operní inscenace vznikají nejen ve velkých centrech, ale i v menších regionálních divadlech. Přehlídka se koná od roku 1993 každý druhý rok v Praze. Umožňuje pravidelně porovnávat směřování i úroveň jednotlivých souborů a rozšiřuje operní nabídku v metropoli – nabízí tituly, které se v Praze nehrály po několik desetiletí nebo dokonce vůbec, a také jiný pohled na ty, které jsou v současné době na repertoáru pražských divadel. V neposlední řadě festival představuje také pozoruhodné osobnosti, režiséry, dirigenty, pěvce a další umělce, kteří působí na oblastních operních scénách. Nadcházející ročník bienále se koná v Praze od 4. ledna do 2. března 2020. Podrobněji o programu čtěte ve VýhleduPlus.

 

web2020cz

 

Foto: Archiv Ensemble Opera Diversa

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.