úterý, 01 říjen 2019 08:41

SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Duchovní hudba pro smíšený sbor

Autor:

Vyhrajte dvojici vstupenek.
V Olomouci probíhá tradiční Podzimní festival duchovní hudby, jubilejní 25. ročník. Soutěžíme o lístky na další nedělní koncert, tentokrát 6. října v kostele sv. Kateřiny. Od 19 hodin na něm zazní duchovní hudba určená pro smíšený sbor. Vystoupí sopranistka Jana Melišková, tenorista Pavel Drápal, violoncellista Petr Nouzovský, Miriam Zuziaková, která zahraje na varhany a gong, a Český filharmonický sbor Brno pod vedením Petra Fialy.

Soutěžní otázka: Kolikrát se v letošním programu objeví Requiem?
Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: OLOMOUC3 a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme v PÁTEK 4. října 2019.
Vstupenky bude mít připravené na místě před koncertem.

 

janameliskovafoto2

 

Jana Melišková je absolventkou oboru zpěv na Konzervatoři v Bratislavě (2010) a absolventkou magisterského studia v oboru zpěv na Hudební fakultě JAMU v Brně v pěvecké třídě doc. Marty Beňačkové. Během studií se představila v několika inscenacích: G. F. Händel – Xerxes, G. Puccini – Suor Angelica (Genoveva, Novicka), G. P. Telemann – Pimpione (Vespetta), J. Berg – Evropská turistika (Marie), W. A. Mozart – Don Giovanni (Donna Elvíra). V současné době působí jako členka a sólistka Českého filharmonického sboru Brno pod vedením Petra Fialy.

Petr Nouzovský studoval na Pražské konzervatoři, Hudební fakultě AMU, Vysoké hudební škole v Dráďanech a na Královské konzervatoři v Madridu. Absolvoval mistrovské kurzy u Mstislava Rostropoviče, Borise Pergamenschikova a Lynna Harrella. Patří k nejžádanějším evropským violoncellistům své generace. Vystupuje s předními světovými umělci z řad hudebníků, pěvců, dirigentů a hudebních souborů. V průběhu své umělecké kariéry vystoupil již na více než 1700 koncertech ve 40 zemích světa. V minulých koncertních sezónách se představil v Německu, Číně, Japonsku, USA, Estonsku nebo v Polsku. Nahrává pro Dabringhaus und Grimm, CUBE, Albany, Supraphon a ArcoDiva. CD Vivat Tango nahrané s akordeonistou Ladislavem Horákem pro Supraphon získalo ocenění „Nejlepší violoncellové CD roku 2014“ od The Violoncello Foundation New York. Nedávno vydané dvojalbum s kompletním dílem Bohuslava Martinů pro violoncello a orchestr (vydavatelství Dabringhaus und Grimm) získalo od Prague Classic Awards cenu „Nahrávka roku 2017“ a dále „Cenu německých kritiků 2017“. Hra Petra Nouzovského je uznávanými kritiky ceněna pro svrchovanou technickou noblesu a originální hudebně tektonickou výstavbu jím interpretovaných skladeb.

 

10

 

Český filharmonický sbor Brno byl založen v roce 1990 a patří ke světové interpretační špičce. Vystupuje na všech evropských prestižních festivalech i významných koncertech, vyniká vysokou profesionalitou a mimořádným hudebním cítěním. V čele stojí jeho zakladatel, sbormistr a ředitel Petr Fiala. Sbor se zaměřuje na oratorní, kantátový a operní repertoár. Díky své kvalitě absolvuje ročně devadesát koncertů doma i v zahraničí. Spolupracuje s nejlepšími světovými orchestry a dirigenty. Přestože sbor hostuje na nejvýznamnějších zahraničních festivalech, domácí publikum ho může slyšet na mnoha koncertech i v České republice. Sbor má rozsáhlou diskografii a získal řadu ocenění.

Dirigent Petr Fiala (1943) vystudoval brněnskou konzervatoř a JAMU (klavír, kompozice, dirigování), je autorem sta osmdesáti skladeb. Sbormistrovské a dirigentské činnosti se věnuje padesát let. V roce 2009 obdržel od České biskupské konference Řád Cyrila a Metoděje za vynikající výsledky v oblasti dirigování a skladatelské činnosti, loni pak za dlouholetou uměleckou činnost Cenu města Brna v oboru hudba.

---

V rámci festivalu můžete už v pátek 4. října zavítat na výjimečný večer do Arcidiecézního muzea. Od 19 hodin tam bude k vidění záznam České televize z roku 2007. Tehdy zaznělo Německé requiem Johannesa Brahmse v podání Simony Houda Šaturové, Jiřího Sulženka, Pěveckého sboru Polského rozhlasu Krakov a Janáčkovy filharmonie Ostrava.

 

7

 

Foto: Archiv PFDH

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.