pátek, 05 červenec 2019 13:58

SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Zahajovací koncert Letních slavností staré hudby

Autor:

11. července zažehnou Letní slavnosti staré hudby dvacet svíček na pomyslném narozeninovém dortu. Až do 6. srpna pak divákům nabídnou postupně osm večerů mapujících šest staletí bohaté hudební historie, se kterou dlouhodobě seznamují české publikum.
Vyhrajte dvojici vstupenek na zahajovací koncert s názvem Jubilate Deo – koná se ve čtvrtek 11. 7. v kostele sv. Šimona a Judy. Instrumenta Musica z Drážďan a Cappella Mariana představí renesanční a raně barokní vícesborové skvosty z prostředí benátských a saských chrámů v programu, který byl vytvořen na míru právě pro zahájení 20. ročníku Letních slavností staré hudby. Hudebníci využijí také kostelních empor, takže vyniknou akustické možnosti prostoru. Na koncertě zazní díla devíti skladatelů 16. a 17. století.

Soutěžní otázka: Trombon je jedním z nejstarších hudebních nástrojů vyrobených z kovu. Kdy a kde byl nalezen první tzv. sackbut, tedy starý trombon pohyblivé délky?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: LSSH a nezapomeňte napsat i váš telefon a adresu.

Výherce vylosujeme v úterý 9. července.

 

20191JubilateInstrumenta-musica2

 

V programu připraveném speciálně pro tuto příležitost se spojí hlasy žesťové s hlasy lidskými. Umělecký vedoucí ansámblu Instrumenta Musica Ercole Nisini, rodák z Apenin, propadl kouzlu starých pozounů, tzv. sackbutů, které mu změnilo život. Doputoval do Dráždan, kde se svým souborem pravidelně vstupuje ve Frauenkirche. Jeho renesanční kolega Ascanio Cavallari zase troubil tak líbezně, až mu nikdo neřekl jinak než „Trombetti“. A právě jeho Jubilate Deo otevře večer plný vícesborové techniky.

Soubor Instrumenta Musica byl založen roku 2004 studenty Institutu pro starou hudbu při Musikhochschule Trossingen a od té doby vystupuje ve variabilním obsazení pod vedením Ercola Nisiniho, často ve spolupráci s renomovanými vokálními tělesy. Soubor se věnuje především interpretaci německé a italské hudby pozdní renesance a raného baroka a opírá svoji uměleckou činnost o výzkum v oblasti dobových hudebních památek, z nichž mnohé dosud čekají na své znovuobjevení. Tento zájem o zachování původních zdrojů ale nevychází z úsilí prezentovat a konzervovat hudbu uplynulých staletí jako nedotknutelné „muzejní exponáty“. Instrumenta Musica naopak usiluje o zprostředkování živé krásy a citového náboje staré hudby a právě v tomto smyslu naplňuje zásady „autentické interpretace“.

 

20191Cappella-MarianaPetr-Tomaides5

 

Cappella Mariana je pražský komorní vokální soubor, který se specializuje na interpretaci středověkého vícehlasu, renesanční polyfonie a vokálních děl raného baroka. Vznikla v roce 2008 a zaměřuje se na uvádění pozapomenutých děl vrcholné vokální polyfonie z oblasti italské, vlámské či anglické renesance.

Podrobně o programu jubilejních 20. Letních slavností staré hudby jsme psali na jaře v rubrice VýhledPlus.

 

20191Cappella-MarianaPetra-Hajska1---kopie

 

Foto: archiv LSSH

 

 

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.