pátek, 10 květen 2019 15:50

SOUTĚŽ O 2 DVOJICE VSTUPENEK:
Filharmonie Brno uzavírá cyklus „Klasicky i moderně“

Autor:

Vyhlašujeme soutěž o dvě dvojice vstupenek na koncert, který pořádá Filharmonie Brno

Výherci budou mít na výběr mezi oběma možnými termíny, koncerty se konají dva, ve čtvrtek a v pátek 16. a 17. května. Zazní česká premiéra klavírního koncertu Thomase Larchera, Tance z Galanty maďarského skladatele Zoltána Kodályho a čtvrtá symfonie Roberta Schumanna. Orchestr tentokrát povede Nicholas Milton.

Soutěžní otázka: Odkud pochází autor zmíněné premiéry Thomas Larcher? 

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: BRNO KONCERT a nezapomeňte napsat i váš telefon a adresu.

Výherce vylosujeme v úterý 14. května 2019.

 

concert-1

 

Böse Zellen. Těžko přeložitelný pojem. Doslova Zlé buňky. Tak zní název klavírního koncertu Thomase Larchera (1963), který za týden zazní v Besedním domě v české premiéře. Autor se při jeho komponování inspiroval stejnojmenným filmem rakouské režisérky Barbary Albertové, který rychle získal světovou popularitu. „Film mi neposkytl žádnou dějovou představu jako program, ale s jeho pocitem jsem se dlouhé měsíce snažil zachytit horizontální strukturu lidského života, tedy určit a pojmenovat směr, jímž se má, nebo by se mohl, vyvíjet a naplnit,“ okomentoval svoje dílo z roku 2007 Larcher.

 

larcher

 

Ve zhruba dvacetiminutovém koncertu budou bicisté hrát například na prázdný barel, někteří žesťaři naopak zastanou práci bicistů. Larcher ve svých dílech s oblibou využívá netradiční bicí nástroje. Před dvěma týdny měla americkou premiéru jeho symfonie Kenotaph (Prázdný hrob) věnovaná uprchlíkům, kteří utonuli ve Středozemním moři. I v ní hrají bicisté na prázdné barely nebo nástroje evokující bouři. Skladu premiéroval s Newyorskou filharmonií Semjon Byčkov, šéfdirigent České filharmonie.

Za klavír usedne čtyřiadvacetiletý rakouský pianista Aaron Pilsan, mimořádně talentovaný hudebník, který vystupuje na světových pódiích a spolupracuje s mnoha autory, například právě s Larcherem. 

 

Aaron-Pilsan

 

Larcherova skladba v Brně zazní ve čtvrtek a v pátek 16. a 17. května jako poslední koncert abonentního cyklu „Klasicky i moderně“. Na úvod jsou připraveny Tance z Galanty maďarského skladatele Zoltána Kodályho, které zhudebňují jeho vzpomínky na místo, kde prožil dětství. „Hrávala tam slavná cikánská kapela, což byl vlastně první symfonický zvuk, který dolehl k mým uším,“ popsal svoji symfonii Kodály. Šestnáctiminutové ucelené symfonické dílo se skládá z pěti částí, ve kterých zachovává tradiční strukturu verbuňků střídajících pomalé a rychlé části. V druhé půli večera zazní Symfonie č. 4 Roberta Schumanna, jednoho ze zakladatelů generace romantiků. Schumann ji věnoval jako dárek k narozeninám své manželce Claře.

Večer řídí Nicholas Milton, generální hudební ředitel v Göttingenu, umělecký ředitel a šéfdirigent orchestrů v australské Canbeře a Willoughby. Před oběma koncerty je pro posluchače připraveno setkání se sklenkou vína. Dramaturg Vítězslav Mikeš jim představí zajímavosti o skladbách, které je později čekají v sále. Setkání se koná od 18.15 do 19.00 v ředitelském salonku Besedního domu, kvůli omezené kapacitě je potřeba se předem přihlásit na e-mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

fb-brno
 

Foto: archiv Filharmonie Brno

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.