pátek, 29 září 2023 23:31

VÝHERCE VSTUPENEK:
FOK s Fantastickou symfonií

Autor:

Fantastickou symfonii Hectora Berlioze zahraje Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou dirigenta Eugene Tzigana 4. a 5. října v Obecním domě. Úvod večera bude patřit dvěma ženám-skladatelkám, Vítězslavě Kaprálové a polské autorce Grażyně Bacewicz. sólového partu se ujme francouzský klavírista Lucas Debargue. Před koncertem 5. října se od 18:15 hodin koná setkání s umělci.

Soutěžní otázka: Jak se jmenovala herečka, která inspirovala Berlioze k napsání Fantastické symfonie a později se stala jeho manželkou?

Odpověď je Harriet Smithson.

Výhercem se stává Jan Šebek, Praha 11, GRATULUJEME!

 

2023-09-18-Soutez-s-FOK-04

 

Berliozovu Fantastickou symfonii interpretuji ultraromanticky. Vycházím přitom z novoněmecké kompoziční školy. Mé pojetí je mnohem dramatičtější, emocionálně extrémnější a nepředvídatelné,“ uvedl Eugene Tzigane, dirigent s japonsko-americkými kořeny. S Pražskými symfoniky se poprvé potkal na abonentním koncertě v únoru 2022 a v minulé sezóně s orchestrem absolvoval zájezd do Německa taktéž s romantickým repertoárem.

 

2023-09-18-Soutez-s-FOK-02

 

Lucas Debargue je mladý francouzský klavírista s netradičním životním příběhem. Na klavír začal hrát až ve svých deseti letech, vystudoval literaturu a filozofii a na profesionální hudební dráhu se dal teprve pak. Hned ve třiadvaceti letech zvítězil v prestižní mezinárodní soutěži P. I. Čajkovského a start jeho kariéry byl doslova raketový. Má za sebou koncerty ve světových prestižních sálech, jako je Berlínská filharmonie, Concertgebouw Amsterdam, Konzerthaus ve Vídni, Théâtre des Champs Elysées či Filharmonie v Paříži, Wigmore Hall v Londýně, Suntory Hall v Tokiu i Carnegie Hall v New Yorku.

S Pražskými symfoniky Lucas Debargue zahraje Klavírní koncert polské skladatelky Grażyny Bacewicz. „Dílo Grażyny Bacewicz zahrnuje mnoho různých kompozičních stylů. Tento koncert je značně inspirovaný polskou lidovou hudbou. Můžete v něm rozeznat tradiční melodie a rytmy, ale co se týče harmonické stránky, je to velice subtilní dílo. V harmonii je zřetelná inspirace francouzskou hudbou – mám na mysli Debussyho a Ravela, ale také jsou tam přítomny agresivnější souzvuky, které používal například Bartók,“ přibližuje dílo Lucas Debargue.

 

2023-09-18-Soutez-s-FOK-01

 

Od Vítězslavy Kaprálové zazní na úvod koncertu skladba Suita rustica, která je taktéž inspirovaná lidovou hudbou, pochopitelně tou českou. Pozorný posluchač v ní jistě rozezná melodie známých lidových písní.

 

Foto: Charly Rappo, Petr Dyrc

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.