úterý, 31 květen 2022 18:55

SOUTĚŽ O VSTUPENKY: Závěr sezóny Filharmonie Brno

Autor:

Filharmonie Brno uzavírá letošní sezonu koncertem se dvěma romantickými díly: Schubertovou Nedokončenou a Wagnerovým dílem Prsten beze slov, tedy asi sedmdesátiminutovou symfonickou kompilací tetralogie Prsten Nibelungův, kterou sestavil americký dirigent Lorin Maazel. Koncerty bude řídit šéfdirigent Dennis Russell Davies, konají se ve čtvrtek a pátek v Janáčkově divadle.

Soutěžní otázka: Jak se jmenují části Wagnerovy operní tetralogie, ze které Prsten beze slov vychází?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Jako předmět zprávy uveďte: Filharmonie Brno a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme ve středu 1. června 2022.

 

0001

 

Dílo, které zahájí program koncertu, jako by svou nedokončeností předznamenávalo otevřený závěr Wagnerova prstenového cyklu. Schubertova „Nedokončená“ bývá označována za první symfonii romantismu, který později našel svůj vrchol i pokračování směrem k daleké hudební budoucnosti právě u Wagnera. Na jednom koncertě tak zazní hudba ze samého počátku i doznívání (novo)romantismu. Z obou vět Schubertovy symfonie přitom dýchá mnohem víc nostalgie a klidu než romantické rozervanosti. Vyvážená kombinace melodického a koncepčního uvažování je pro Schuberta charakteristická a naznačuje, proč se k jeho hudbě rádi obracejí i skladatelé 20. století a současnosti.

Čtyřdílný cyklus Prsten Nibelungův vytvořil německý skladatel Richard Wagner (1813–1883) z větší části na základě starých mýtů. Sám se při tom stal tvůrcem mýtu zcela nového, který ohromuje už svými časovými rozměry, ale především myšlenkovou šíří umožňující řadu stále nových, diametrálně odlišných a zároveň zcela legitimních výkladů. Do svého díla vpravil mýtus o prokletí i svazující tíze vlastnictví, touhy po moci a řádně uzavřených smluv. Mýtus o bezmoci bohů, hrdinů i obyčejných lidí spoutaných v nasmlouvaném vězení, ale nakonec také o možnosti vykoupení a spásy. Filharmonie Brno zahraje Prsten beze slov, tedy asi sedmdesátiminutovou symfonickou kompilací díla, kterou sestavil americký dirigent Lorin Maazel. V jeho pojetí neztrácí dílo nic ze své hudebně dramatické podstaty, dodržen je i chronologický sled všech použitých pasáží.

 

Foto: Vojtěch Kába

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.