pondělí, 10 leden 2022 07:06

VÝHERCE CD:
Aneta Majerová - Mieczysław Weinberg: Children's Notebooks

Autor:

Slovenská klavíristka Aneta Majerová vydala kompletní provedení klavírních „Dětských sešitů“ Mieczysława Weinberga. Nahrávka představuje sadu jednadvaceti různorodých kratších skladeb, které vznikly během posledních let stalinské diktatury. Aneta Majerová je teprve třetím interpretem na světě, který kompletní nahrávku celé kolekce vydává. Album Aneta Majerová natočila u Animal Music.

Soutěžní otázka: Která Weinbergova díla a s kým už Aneta Majerová u Animal Music nahrála?

Odpověď je: Klavírní kvintety Mieczyslawa Weinberga a Ernesta Blocha se Stamicovým kvartetem.

Výhercem je Petr Rosa, Stará Ľubovňa - GRATULUJEME!

 

5000

 

Sovětský skladatel polského původu Mieczysław Weinberg (1919 – 1996) napsal mnoho vynikajících skladeb, jejich katalog ale zůstává neprávem poněkud ve stínu jeho krajanů Prokofjeva a Šostakoviče, po jejichž bok bývá svým uměleckým významem a kvalitou řazen. Slovenská klavíristka Aneta Majerová se jeho dílem zabývá už delší čas. Věnovala mu také nahrávku Klavírního kvintetu, vydanou u Animal Music v roce 2016. Na novém albu představuje kolekci skladeb, které co do názvu ale nijak nenaznačují malou náročnost a vyžadují od interpreta profesionální dovednosti. Weinbergovy „Dětské sešity“ jsou jedním z nejkrásnějších klavírních odkazů  20. století a zasluhují si být hrány a nahrávány mnohem více, než dosud. Aneta Majerová je teprve třetím interpretem na světě, který vydává kompletní nahrávku celé kolekce.

 

Aneta-Majerovafoto-Zuzana-Bonisch010A1002

 

Aneta Majerová se věnuje hlavně komorní a sólové hře. Vystudovala Konzervatoř v Žilině, Akademii umění v Banské Bystrici a PFUK v Praze. Vedle stáží na HAMU v Praze, Gněsinské akademii v Moskvě a Jeruzalémské hudební akademii se účastnila mnoha mezinárodních interpretačních kurzů pod vedením osobností, jakými jsou Lazar Berman, Eugen Indjic, Robert Roux, Eugen Pridonoff, Boaz Sharon, Ronan O’Hara a Maria Gambarjan. V září 2011 vydala CD „Lullaby“ u vydavatelství Arta Records a v roce 2016 vyšla její první nahrávka u Animal Music, Klavírní kvintety Mieczyslawa Weinberga a Ernesta Blocha, které nahrála spolu se Stamicovým kvartetem. Je držitelkou podpory Nadace Gideona Kleina, kterému se významně věnuje. V posledních letech se věnuje interpretaci skladeb současných izraelských autorů, jako jsou Tzvi Avni, Paul-Ben Haim, Josef Bardanashvilli, Ayal Adler a jiných. Ayal Adler pro ni dokonce zkomponoval cyklus klavírních skladeb s názvem Fragmenty.

 

Aneta-Majerovafoto-Zuzana-Bonisch010A0956

 

Foto: Zuzana Bönisch, Animal Music

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.