neděle, 10 říjen 2021 11:34

VÝHERCE VSTUPENEK:
Legendární Anthony Braxton v Praze

Autor:

Do České republiky se vrací po třiceti sedmi letech se svým novým souborem Diamond Curtain Wall Trio, ve kterém vystupují akordeonista, zpěvák a skladatel Adam Matlock a portugalská trumpetistka Susana Santos Silva. Vystoupí v neděli 10. října v rámci 10. ročníku Prague Music Performance od 19 hodin v pražském Divadle Archa.

Soutěžní otázka: Kdo a ve kterém roce založil Mezinárodní festival a institut Prague Music Performance?

Odpověď je: Klavírista Jan Bartoš a prof. Zenon Fishbein v roce 2010.

Výhercem je Hana Smetanová, Uherčice - GRATULUJEME!

 

AnthonyBraxtonPhotoHerbWeisrock

 

Anthony Braxton je považován za jednoho z nejvýznamnějších hudebníků, multiinstrumentalistů a tvůrčích myslitelů posledních padesáti let. Díky průlomovým vlastnostem svého díla, jakož i mentorství a inspiraci, které zprostředkoval generacím mladých hudebníků, se v komunitě experimentální a jazzové hudby těší velké úctě.

„Anthony Braxton se vrací do Prahy po 37 letech, poprvé zde vystoupil v roce 1984 na závěr XV. mezinárodního jazzového festivalu po půlnoci v Lucerně a setkal se s ostrou kritikou prorežimních novinářů. Jeden z mých nejoblíbenějších skladatelů nyní naštěstí přijíždí do úplně jiné České republiky a v podstatě poprvé se českému publiku představí tak, jak si obě strany zaslouží, a v doprovodu více než čtyřiceti předních českých hudebníků,“ popisuje ředitel Prague Music Performance, klavírista Jan Bartoš.

Koncertu budou předcházet třídenní workshopy pro české špičkové hudebníky, jež povede Braxtonův dlouholetý spolupracovník, švýcarský skladatel, dirigent, improvizátor a trombonista Roland Dahinden. Na koncertě 10. října se pak všichni zúčastnění představí pod Dahindenovým v souboru Radost Ensemble a uvedou klíčové Braxtonovy kompozice.

 

55397

 

Čtyřicetičlenný Ensemble Radost vystoupí v první části večera. V ansámblu figurují přední představitelé české experimentální scény, jakými jsou například Radim Hanousek, Pavel Hrubý, Michal Wróblewski, Jan Jirucha, Ian Mikyska a další. S Rolandem Dahindenem nastudoval Radost Ensemble už před dvěma lety dvě Braxtonovy kompozice a zabýval se Braxtonovým komplexním hudebním systémem včetně řízené improvizace pomocí Language Music. Roland Dahinden vystupoval s umělci jako Anthony Braxton, Miles Davis, Pièrre Favre, George Gruntz a Quincy Jones.

Mezinárodní festival a institut Prague Music Performance v roce 2010 založili klavírista Jan Bartoš a prof. Zenon Fishbein z newyorské Manhatton School of Music. Přehlídka vychází z organického spojení festivalu a vzdělávací instituce. Tematicky propojuje koncerty, workshopy, přednášky a residence významných umělců. Dramaturgie se zaměřuje na klasickou, jazzovou a experimentální hudbu. Do svých projektů integruje i další umělecké oblasti, jako je výtvarné, filmové a slovesné umění.

 

55367

 

-------------------

Rozhovor s Janem Bartošem si můžete připomenout ZDE a výhled na probíhající festival ve VýhleduPlus.

 

Foto: Herb Weisrock, archiv festivalu, Facebook

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.