sobota, 04 září 2021 23:57

SOUTĚŽ O VSTUPENKY:
Dvořákova Praha: Česká filharmonie, Netopil, Tetzlaff

Autor:

Vyhlašujeme soutěž o dvojici vstupenek na festival Dvořákova Praha.

Houslista Christian Tetzlaff a Česká filharmonie, kterou povede Tomáš Netopil, na programu Fibich, Suk a Rachmaninov – to je páteční večer 10. září na festivalu Dvořákova Praha. Nápaditá dramaturgie zohlední Dvořákova současníka, jeho také zetě a žáka a jeho současníka. Festivalové večery včetně tohoto začínají ve 20 hodin v pražském Rudolfinu.

Soutěžní otázka: Počátek historie České filharmonie je mimo jiné spojený také se jménem Antonína Dvořáka, který dirigoval koncert zahajující její činnost. Kdy tomu tak bylo?

Odpovědi posílejte na: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
Jako předmět zprávy uveďte: TETZLAFF a nezapomeňte napsat i váš TELEFON a ADRESU.

Výherce vylosujeme  PONDĚLÍ 6. ZÁŘÍ 2021.

 

TetzlaffChristian710x250

 

Pátý festivalový večer nabídne předehru Bouře Zdeňka Fibicha, Fantasii g moll pro housle a orchestr Josefa Suka a Symfonie č. 2 e moll Sergeje Rachmaninova. „Nikomu nemusím skládat účty. Jen svému svědomí a naší vznešené paní muzice,“ prohlásil kdysi skladatel Josef Suk, jehož Fantasie g moll pro housle a orchestr zazní v rámci prvního vystoupení České filharmonie na letošním festivalu. K hudbě Dvořákova zetě se festival obrací stále častěji a prostřednictvím této koncertantní skladby představí Suka jako autora dramatické a překvapivě se rozvíjející hudby plné vnitřního neklidu.

Velmi zřídka uváděné dílo Sukova i Dvořákova současníka Zdeňka Fibicha prozatím nedostalo prostor v rámci festivalových programů uplynulých ročníků. A tak se dramaturgie pokusí splatit tento dluh uvedením předehry k jeho opeře Bouře. Doplní tak dalším střípkem mozaiku české hudební tvorby druhé poloviny 19. a prvních dekád 20. století. Provedení Symfonie č. 2 e moll Sukova vrstevníka Sergeje Rachmaninova v druhé polovině koncertu pak má podtrhnout skutečnost, že oba čeští skladatelé patří do nejlepší hudební společnosti jako její rovnocenná součást. Provedení celého koncertu bude mít v rukou stálý hostující dirigent České filharmonie i oblíbený host Dvořákovy Prahy Tomáš Netopil. Houslista Christian Tetzlaff se v roli sólisty v Sukově Fantazii vrací na Dvořákovu Prahu nejen po festivalové spolupráci s klavíristou Ivem Kahánkem v roce 2015, ale také jako laureát soutěže Concertino Praga, která stála na začátku jeho úspěšné kariéry.

 

1

 

Foto: Dvořákova Praha

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.