pátek, 27 září 2019 09:39

VÝHERCE VSTUPENEK:
Italské baroko na Podzimním festivalu duchovní hudby

Autor:

Gratulujeme výherci vstupenek.
V Olomouci probíhá tradiční Podzimní festival duchovní hudby, jubilejní 25. ročník. Tentokrát jsme soutěžili o lístky na nedělní koncert 29.9. v kostele Zvěstování Páně. Od 19 hodin na něm zazní duchovní hudba italského baroka: Sinfonia funebre Pietra Antonia Locatelliho, Triová sonáta č. 2 Antonia Vivaldiho a Stabat Mater Giovanniho Battisty Pergolesiho. Hrát bude slovenský soubor Il Cuore Barocco a jako sólisté sopranistka Hilda Gulyás a altistka Jarka Balážová.

Ptali jsme se: Ve kterém roce vznikl soubor Il Cuore Barocco?
Správná odpověď je: 2010
Výhercem se stává Martin Steiner z Olomouce - GRATULUJEME!
Vstupenky bude mít připravené na místě před koncertem.

 

Bez-nzvu

 

Pietro Antonio Locatelli (1695-1764) byl vynikajícím houslistou. I když jeho tvorba není rozsáhlá (celkem 10 opusových čísel), jeho skladby pro housle mají v houslové literatuře své nezastupitelné místo. Úvodní Sinfonia je označena podtitulem funebre, tedy pohřební. Dedikována byla na paměť nejmenované ctihodné římské dámy. Dramatickou první část s tečkovaným basem, který evokuje tlukot srdce, rychlým fugatem a závěrečným zklidněním vystřídá zamyšlené Grave. Klid a uhlazenost se rozplynou s nástupem předposlední části, která překvapí svým tématem, v němž dominuje půltónový postup. Vzpomínka na pěkné chvíle se zesnulou ctihodnou dámou vyznívá v poslední části Sinfonie velmi optimisticky.

V roce 1705 zkomponoval italský skladatel Antonio Vivaldi (1678-1741) dvanáct mistrovských sonát pro dvoje housle a basso continuo. Z této kolekce zazní na koncertě druhá Sonáta e moll, RV 67.

Text středověké sekvence o matce Ježíše Krista stojící pod křížem byl zhudebněn mnoha skladateli. Francouzský filozof JeanJacques Rousseau se o díle Stabat Mater Giovanniho Battisty Pergolesiho (1710-1736) vyjádřil, že se dotýká duše a je tím nejúžasnějším duetem, který kdy slyšel. Oproti tomu Padre Martini kritizoval téměř operní styl díla a srovnával Stabat Mater s Pergolesiho komickou operou La serva padrona. I když se Pergolesi dožil velmi nízkého věku, neboť jako dvacetišestiletý podlehl tuberkulóze, stihl několik týdnů před odchodem do hudebního nebe dokončit dílo, které ho zároveň učinilo nesmrtelným. U řady děl, která jsou připisována Pergolesimu, vznikly pochybnosti, jestli je jejich skutečným autorem. V případě Stabat Mater je dochován autorův původní rukopis. Skladba vznikla pro neapolské bratrstvo Confraternita dei Cavalieri di San Luigi di Palazzo, které si mj. objednalo i Stabat Mater od Alessandra Scarlattiho. Pergolesi skladbu napsal ve složitém zdravotním stavu ve františkánském klášteře v Pozzuoli. Stabat Mater je nejznámějším duchovním dílem autora a Pergolesi je díky ní populární i dlouho po své smrti. Mnoho skladatelů se snažilo skladbu ještě upravit, kupř. Giovanni Paisiello, který rozšířil orchestrální doprovod, a Joseph Eybler tím, že přidal sborové partie.

 

hildagulyas

 

Sopranistka Hilda Gulyás absolvovala obor zpěv a církevní hudba na konzervatoři v Bratislavě. Na filozofické fakultě UK studovala muzikologii a na Trnavské univerzitě katolickou teologii. V současné době působí na bratislavské konzervatoři a je členkou řady vokálních souborů. Její aktivity v oblasti liturgické hudby jsou spjaty především s františkánskou scholou v kostele Zvěstování Páně v Bratislavě.

Altistka Jarka Balážová dokončila v roce 2017 studium na Janáčkově akademii múzických umění v Brně ve třídě Marty Beňačkové. Absolvovala studijní pobyt na varšavské Akademii F. Chopina ve třídě Ewy Izykowské. Pravidelně spolupracuje se slovenskými soubory, které interpretují starou hudbu. Absolvovala interpretační kurzy pod vedením řady význačných umělců, jako jsou Adam Plachetka, Kateřina Kněžíková, Dagmar Pecková, Markéta Cukrová aj.

 

balazova

 

Il Cuore Barocco (Barokní srdce) je soubor mladých hudebníků, kteří se věnují historicky poučené interpretaci hudby baroka a klasicismu. Hrají na repliky dobových nástrojů, užívají dobová ladění a své znalosti čerpají především z dobových rukopisů a traktátů. Soubor vystupuje již téměř deset let. Za tuto dobu má za sebou řadu významných vystoupení a koncertů na Slovensku i v zahraničí. Soubor spolupracuje i se zahraničními hosty a sólisty. Uměleckým vedoucím souboru je Tomáš Kardoš.

Foto: archiv PFDH

*KlasikaPlus.cz

-- redakce --

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.